Ohřev topné vody bojlerem a vložkou

TM Tomas Macek @tomas.macek544 před 4 roky18.04.2020 17:09:00
Ohřev topné vody bojlerem a vložkou

Dobrý den,

zvažuji různé varianty výroby teplé vody pro topení a TUV. Časem až bude drahá el. tak bych chtěl přidat TČ, případně TČ + fotovoltaika, nebo fototermické solární panely, podle aktuální ekonomické návratnosti (5-10+ let či nikdy).

Aktuálně připravujeme vše na elektřinu a krbovou vložku s výměníkem (záloha když nejde několik dní el., s akumulátory, plus příležitostně pohoda ohně v obýváku, plus úspora, pokud se bude chtít topit).

Co máme je bojler 500 l / 10 kW na TUV s 1 velkoplošným výměníkem, rozvody na radiátory do 2 a 3 NP (ty nejsou nutné řešit nyní, topení tam je vyřešeno).
EDIT: TUV z bojleru se řeší pro 5 bytů (funguje už nyní), topení touto vodou (bojler a vložka) pro 1 byt, pokud by to bylo nezbytné, lze připojit všech 5 už nyní. Pokud dobře počítám výkony, při celkové spotřebě domu cca 3,5 kW každkou hodinu po dobu nevětší zimy (viz. níže) by patrona 10 kW měla stačit i na topení, i na TUV.

Napadla mě varianta, kdy bude topná voda vyráběna bojlerem (co máme) přes výměník, z něj do podlahovky a radiátorů. Zároveň bude bojler fungovat jako akunádrž - viz. dále (a teprve až pokud by bylo potřeba, dokoupila by se akunádrž 1000 l).

Otázky:
1/ jde to? Na co při tom myslet
2/ jak rozdělit vodu z bojleru pro směšovač na podlahovku a radiátory (otazník ?2)
3/ Otaznk ?1 - využití výměníku na obě strany, jak na nahřívání vody pro topení z bojleru, tak pro nahřívání bojleru z vložky v případě zatopení ve vložce z 55 na třeba 90 °C (cca 20 kWh/500 l). Představa je že když se ve vložce netopí, voda zkrz ní neběží. V bojleru je voda 55 °C. když se ve vložce zatopí, sepne ventil, vložka se připne do okuhu radiátory / podlahovka / bojler a ta natápí vodu na vyšší teplotu.
4/ pokud by se vložkou topilo (pro pocit večer) déle, nebylo puštěné topení, natopil se bojler na 90 °C, pustit teplou vodu pryč? Pustit to jen do podlahovky a natopit ji na příjemnou teplotu? Jinam?
5/ kolik čerpadel a kam? Nápad na zapojení?

Parametry domu: 5 bytů, 3 podlaží, vypočtená TZ 9.5 kW. Reálná celková spotřeba el. energie v leden - březen (hory 1000 m, venkovní teploty -10 běžně, -20 v noci často), tj. vč. vaření, topení a výroby TUV - 85 kWh / 24 h. Na teplovodní topení aktuálně chci připojit pouze 1 přízemní byt (3 radiátory a podlahovka).

Co mě zajímá je
A/ zda je to řešitelné
B/ za jakých podmínek
C/ jaké to má nevýhody (investice, provoz)

Co mě nezajímá - abych si rovnou pořídil tepelné čerpadlo, přidal elektrokotel, nechal si zavést plyn, pořídil místo vložky kotel, nekombinoval podlahovku a radiátory, bordel od dřeva v obýváku, že jsou potřeba záložní akumulátory, že se to takto běžně nedělá apod. ;)

Díky :)

Tom

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejnovější příspěvky

72 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.