Dobrý den,
zvažuji různé varianty výroby teplé vody pro topení a TUV. Časem až bude drahá el. tak bych chtěl přidat TČ, případně TČ + fotovoltaika, nebo fototermické solární panely, podle aktuální ekonomické návratnosti (5-10+ let či nikdy).
Aktuálně připravujeme vše na elektřinu a krbovou vložku s výměníkem (záloha když nejde několik dní el., s akumulátory, plus příležitostně pohoda ohně v obýváku, plus úspora, pokud se bude chtít topit).
Co máme je bojler 500 l / 10 kW na TUV s 1 velkoplošným výměníkem, rozvody na radiátory do 2 a 3 NP (ty nejsou nutné řešit nyní, topení tam je vyřešeno).
EDIT: TUV z bojleru se řeší pro 5 bytů (funguje už nyní), topení touto vodou (bojler a vložka) pro 1 byt, pokud by to bylo nezbytné, lze připojit všech 5 už nyní. Pokud dobře počítám výkony, při celkové spotřebě domu cca 3,5 kW každkou hodinu po dobu nevětší zimy (viz. níže) by patrona 10 kW měla stačit i na topení, i na TUV.
Napadla mě varianta, kdy bude topná voda vyráběna bojlerem (co máme) přes výměník, z něj do podlahovky a radiátorů. Zároveň bude bojler fungovat jako akunádrž - viz. dále (a teprve až pokud by bylo potřeba, dokoupila by se akunádrž 1000 l).
Otázky:
1/ jde to? Na co při tom myslet
2/ jak rozdělit vodu z bojleru pro směšovač na podlahovku a radiátory (otazník ?2)
3/ Otaznk ?1 - využití výměníku na obě strany, jak na nahřívání vody pro topení z bojleru, tak pro nahřívání bojleru z vložky v případě zatopení ve vložce z 55 na třeba 90 °C (cca 20 kWh/500 l). Představa je že když se ve vložce netopí, voda zkrz ní neběží. V bojleru je voda 55 °C. když se ve vložce zatopí, sepne ventil, vložka se připne do okuhu radiátory / podlahovka / bojler a ta natápí vodu na vyšší teplotu.
4/ pokud by se vložkou topilo (pro pocit večer) déle, nebylo puštěné topení, natopil se bojler na 90 °C, pustit teplou vodu pryč? Pustit to jen do podlahovky a natopit ji na příjemnou teplotu? Jinam?
5/ kolik čerpadel a kam? Nápad na zapojení?
Parametry domu: 5 bytů, 3 podlaží, vypočtená TZ 9.5 kW. Reálná celková spotřeba el. energie v leden - březen (hory 1000 m, venkovní teploty -10 běžně, -20 v noci často), tj. vč. vaření, topení a výroby TUV - 85 kWh / 24 h. Na teplovodní topení aktuálně chci připojit pouze 1 přízemní byt (3 radiátory a podlahovka).
Co mě zajímá je
A/ zda je to řešitelné
B/ za jakých podmínek
C/ jaké to má nevýhody (investice, provoz)
Co mě nezajímá - abych si rovnou pořídil tepelné čerpadlo, přidal elektrokotel, nechal si zavést plyn, pořídil místo vložky kotel, nekombinoval podlahovku a radiátory, bordel od dřeva v obýváku, že jsou potřeba záložní akumulátory, že se to takto běžně nedělá apod. ;)
Díky :)
Tom
Dík za pozvání. Nezapomeňte, že jsem nakreslil jen zjednodušené zapojení. Musíte tam ještě mít pojistný ventil těsně u…
před 4 roky
ad 1) už chápu díky :) ad 2) "dvě stejné směšovací sady složené z 3CV, čerpadla, filtru a armatur." -…
před 4 roky
add 1) nerozumím. Dokud je teplota ve výměníku krbu nižší, než otevírací teplota trojcestného ventilu tak čerpadlo…
před 4 roky
72 odpovědí
Zobrazit všechny reakceNevhodný příspěvek
Pokud chcete upozornit redakci na diskusní příspěvek, který svým obsahem porušuje pravidla diskusí na portálu TZB-info, klikněte na tlačítko Odeslat. V diskusích jsou nepřípustné zejména příspěvky vulgární, urážlivé a nesouvisející s tématem dané diskuse.
Vyberte způsob sdílení