Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Krbová kamna s výměníkem nezávislá na elektřině

Autor: Jiří Nový
Datum: 19.04.2020 13:09
uživatel: 132317

Dobrý den. Existují nějaká krbová kamna s výměníkem, kde by se dal při výpadku proudu odklonit odtah tak, aby nešel přes výměník? Mám kamna Werner s výměníkem 5/8 kWh, které mají nahoře klapku, kde se dá vytáhnutím přesměrovat odtah nad výměník, ale když jsem zkusit tuto páčku vytáhnout a simuloval výpadek proudu vypnutím jističe, stejně ve výměníku stoupal teplota, až jsem musel jistič zase zapnout. Vím, že se dá pro takový případ instalovat přívod vody, která pak jde do kanálu a výměník ochlazuje, ale to je v současných podmínkách nerealizovatelné.
Pořídím si sice záložní zdroj se sinusoidou a autobaterií, ale to řeší stejně jen omezenou dobu výpadku.
Kamna mám už dvacet let a zatím jsou v pohodě,, ale stejně bych při případné výměně preferovat kamna se stejným výkonem, kde by se ale dal odtah přepnout tak, že by nevadila nefunkčnost oběhového čerpadla i delší dobu tak, aby se výměník nepřehříval a dalo se v kamnech topit jako v těch, které výměník nemají.
Existují taková?

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Ondra Brichta22.04.2020 18:16
Jiří Nový19.04.2020 20:12
Mirek Svejda19.04.2020 18:18
Jiří Nový19.04.2020 16:20
Mirek Svejda19.04.2020 14:46

Datum: 22.04.2020 18:16 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 117952
reakce na ...
se obávám, že z pricipu kompaktní konstrukce samotných krbových kamen to bude nereálné. Muselo by se to řešit třeba přes vložku a výměníkový nástavec, který má možnost přepnutí mimo vodu, ale to už je o jiných penězích a hlavně to už nejsou malé krbovky, ale velká krbová stavba. Když se člověk v klidu zamyslí nad tou bezpečností a co všechno se na tom může porouchat...v tomhle má hořící dřevo velkou nevýhodu, to nejde jednoduše vypnout...

Autor: Mirek Svejda
Datum: 19.04.2020 14:46 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Řešíte zbytečnosti. Pokud si ke kotli dáte nízkopříkonové čerpadlo, tak s tím záložním zdrojem můžete několik dnů topit bez elektřiny. Očekáváte delší výpadku ? tak si kupte agregát.

Datum: 19.04.2020 16:20 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Promiňte, ale na to jsem se neptal. Elektrocentrála je dosti žíznivá a nikdo není zvědav na to, aby blafala celý den, příp. celou noc.
Má otázka zněla, zda taková krbová kamna existují či nikoliv.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 19.04.2020 18:18 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Pochybuji. Já jsem Vám ale nepsal nic o tom, že centrála musí běžet celý den. Pár dnů utáhne baterka a pokud dojde, tak ji za hodinu nabijete centrálou.

Datum: 19.04.2020 20:12 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za rady, ale přesto počkám na odpověď od někoho jiného na moji otázku.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama