Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Zapojení čerpadla vrtané studny

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 19.04.2020 14:58
uživatel: 113007

Zdravím, nejsem elektrikář a potřeboval bych poradit, zda lze vyřešit jednu věc. Před 10 lety, když jsme rekonstruovali dům a dělali celou novou el. síť, jsme nepočítali s tím, že někdy budeme dělat vrtanou studnu a používat čerpadlo, takže se do dílny pro tyto účely neudělal extra přívod 3F elektřiny. V dílně nyní máme pětikolíkovou 3F zásuvku, která je v rozvodné skříni v domě připojena přes svodič přepětí, proudový chránič Moeller PF6-40/4/003 a jistič PL7-C20/3. Před jednu z fází je přes uvedený proudový chránič též připojen do dílny i zásuvkový 220V okruh. Pořídili jsme do vrtu třífázové čerpadlo PCH1 T4-85-10, proud motoru 1,5 - 1,9A, s kabelem se 4 vodiči, proud jde do čerpadla přes motorový spouštěč nastavený na 1,9 A a snímač hladiny. Zatím je čerpadlo zapojeno přes redukci z 5 kolíku na 4 kolík do 3F okruhu. Problém je v tom, že při zapnutí motorového spouštěče čerpadla ihned vypadne proudový chránič a prakticky nejde nahodit. Museli jsme tedy v rozvodné skříní na radu elektrikáře, který v domě elektřinu dělal, odpojit proudový chránič a 3F okruh do dílny je nyní zapojen jen rovnou přes jistič. Budeme to muset takto bez proudového chrániče nechat, když bude na okruh napojené čerpadlo vrtu, nebo to lze vyřešit i výměnou proudového chrániče a případně za jaký, aby ho čerpadlo hned nevyhazovalo ? Souvisí s tím nějak i ten svodič přepětí ? Předem děkuji za radu.

Napadlo mne ještě, když do dílny vede jen jeden 3F kabel nyní bez proudového chrániče, zda v dílně neoddělit zásuvku od čerpadla a nedat před zásuvky v dílně proudový chránič a před čerpadlo taky proudový chránič, ale jiného typu, jen nevím jakého, když čerpadlo nemá N vodič, a zda nepoužít chránič se zpožděním ?

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jiří Kubíček19.04.2020 20:16
Jiří Kubíček19.04.2020 20:10
bob svaton19.04.2020 20:06
Jiří Kubíček19.04.2020 19:00
Mirek Svejda19.04.2020 18:35
Jiří Kubíček19.04.2020 17:19
bob svaton19.04.2020 16:17

Datum: 19.04.2020 16:17 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132027
reakce na ...
a jak je zapojena ta redukce 5/4 kolik?

Datum: 19.04.2020 17:19 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, ta je zapojena bez N vodiče, který už dál do čtyřkolíku nejde a není spojen s PE vodičem. Ještě jsem upravil v dotaze tu poslední větu, rád bych oddělil v dílně zásuvky od čerpadla a ke každému přiřadil správný proudový chránič, ale nevím, jaký druh použít pro to čerpadlo nebo zda v hlavní rozvodné skříni v domě v domě nevyměnit ten původní odpojený za jiný druh, aby to nevyhazovalo to čerpadlo, ale spíš asi bude lepší to rozdělit.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 19.04.2020 18:35 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Mě taky vypadával proudový chránič. Bral jsem to tak, že se jedná o staré čerpadlo a někde jsou svody. Čerpadlo proto mám na přímo (TN_C) a do dílny jsem přidal malý rozvaděč s 3f proudovým chráničem na rozvody v dílně. Ta přepěťovka s tím nesouvisí.

Datum: 19.04.2020 19:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak nějak jsem to předpokládal, akorát že to čerpadlo je úplně nové, překvapivě jen s kabelem se 4 žilami, takže jsem myslel, že nějaký druh proudového chrániče to zvládne, ale přinejhorším prostě to čerpadlo pojede jen přes ten motorák a 3F jistič v rozvodné skříni. Další jistič tam dávat je asi nesmysl, chápu to tak, že ten motorový spouštěč taky funguje jako jistič.

Datum: 19.04.2020 20:10 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Už jsem asi zjistil, proč to vyhazovalo proudový chránič, problém bude pravděpodobně v napájení snímače čidel hladiny, ty jsou nyní napájeny fází ze stykače a pomocí PE vodiče, protože N vodič není zatím ke snímači doveden. Byl jsem ubezpečen, že až to nebude provizorně přes prodlužovací 4 žilový kabel od zásuvky, ale bude do šachty studny natažen od motoráku 5 žilový kabel, s tím že N se využije na napájení snímače (jiné využití mít nebude), mohu opět v rozvodné skříni doma zapojit nyní vyřazení proudový chránič a čerpadlo by ho vyhazovat nemělo.

Autor: bob svaton
Datum: 19.04.2020 20:06 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132027
reakce na ...
chranicem prochazi faze a nula tudiz tyto pomeruje. PE tam neni potreba. kdyby doslo k probiti tak napeti bude svedeno do zeme pres vodu a tim k vybaveni chranice

Datum: 19.04.2020 20:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Díky za info, zjistil jsem, že by měl být problém v napájení snímače hladiny, které je nyní zapojeno na fázi a PE vodič, protože N vodič od zásuvky žádný nevede. Až prý bude napájení snímače zapojeno na N, nemělo by to zlobit a proudový chránič mohu opět zapojit.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama