Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Dimenze překladu

Autor: Lukáš Koten
Datum: 21.04.2020 11:57
uživatel: 130465

Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Ahoj zajímá mne Váš názor na následující 2 situace:

Pultová střecha 5x5m na jedné straně je otvor pro vrata 260x210. Zajímá mne zda se změní dimenze překladu na situaci A kdy je postraní krokev včetně podpěr a na situaci B kdy je krokev bez podpěr. Předpokládám že by se dimenze změnit měla vzhledem k tomu že v prvním případě bude krokev své síly přenášet do překladu. Ve druhém případě se krokev pouze prohne v závislosti na zatížení a dimenzi. Dá se toto působení nějak staticky spočítat?

Ještě dodám že krokve i překlad jsou z KVH 200x60. Krokve mají středový rozpon 625 a jsou umístěny přesně nad stojkami.

Které řešení a proč je lepší?

Díky

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Andrej Hečko29.04.2020 12:05
Jozef Homola29.04.2020 10:56
Andrej Hečko29.04.2020 10:49
Andrej Hečko29.04.2020 10:30
Jozef Homola21.04.2020 23:47
Lukáš Koten21.04.2020 22:54
Jozef Homola21.04.2020 21:26

Datum: 21.04.2020 21:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
Doporučoval bych řešit tento problém podle obrázku.
Krokev 5 m a bez nějaké podpory alespoň v jedné třetině se nedělá. I když je vysoká 20 cm, tak ta střecha časem nebude vypadat pěkně. Dřevo zatížené např. sněhem se prohne a už se nemusí plně vrátit do původní polohy. Dřevo má snahu se "dotvárovávat" a u téměř vodorovné střechy určitě více jak u většího sklonu. Kolmé vzpěry nejsou tak vzdorovité jak šikmé. Šikmé vynesou zatížení do stran a část složky přenesou na tah (silový trojúhelník) a na tah je dřevo hodně dobré. Kolmá vzpěra jenom průhyb horního trámu přenese níž. Takž řešení jako kompromis je zdvojená středová vaznice (podpoří a srovná krokve, případně roznese zatížení) a dva šikmé "pruty" nad překladem. Dokonce ani krove by nemusely být vysoké 20 cm ale stačilo by tak 17-18 cm.

Autor: Lukáš Koten
Datum: 21.04.2020 22:54 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 130465
reakce na ...
Fotogalerie:
Díky za odpověď. Nejsem si jist zda jsem správně pochopil jestli musí mít středová vaznice svislou podporu (dost by mi překážela). Jakou dimenzi by odhadem musela mít středová vaznice aby to mělo nějaký smysl? Zkoušel jsem si je přenést do programu a v místě nad bokem překladu je mezi krokví a překladem jen cca 20cm viz obrázek.
Na obrázku má zdvojená vaznice 240x12 a zasahuje tak 4cm nad spodní okraj krokví. Ještě dodám že skutečný rozpon je 470cm ale předpokládám že to nehraje velkou roli a vzhledem k tomu že půjde "jen" o dílnu tak mě nějaký průhyb do 2-3cm vadit nebude.

Autor: Jozef Homola
Datum: 21.04.2020 23:47 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To už je lepší. Podporu mít nemusí, vím, že by vadila. Ta vaznice je tam podpůrná a na těch 4,7 m zcela dostatečná. Do vaznice se nedělají zářezy ale osedlá se krokev (v místě podpory může být mírně oslabena. Veškeré projektové návrhy jsou o kompromisu. Zdvojena nemusí být, stačí když je dostatečně vysoká. Uvedu příklad. Dvojiá šířka tedy 2 hranoly vedle sebe unesou 2x větší zatížení. Dva hranoly stejné nad sebou pevně spojené unesou 4x více.

Autor: Andrej Hečko
Datum: 29.04.2020 10:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132386
reakce na ...
Dobrý deň p. Homola potreboval by som odbornú radu na návrh prístrešku.
Jedna sa mi či je to dobre dimenzované (stojky, priečne hranoly, krovky atď.)
Prikladám aj schematicky výkres.
Vopred ďakujem za odpoveď.
Andrej Hečko

Datum: 29.04.2020 10:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
prikladam orazok
mozem poslat aj PDF alebo DXF

Autor: Jozef Homola
Datum: 29.04.2020 10:56 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zde žádnou radu nedám. Je to v pořádku a ten kdo to kreslil, tak to nedělal prvně, protože "trkne do očí".

Datum: 29.04.2020 12:05 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý deň
Ďakujem za odpoveď. Kreslil som to ja akože prvý raz niečo z dreva inak konštruujem z ocele ako konštruktér. Mne sa jednalo len o to či sú správne navrhnuté hranoly a krovky kedže to ma vzdialenosť cez 4m.
Aj tak Ďakujem.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama