Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Akumulační nádoba k plynovému kotli s deskovým výměníkem.

Autor: Stanislav Cross
Datum: 21.04.2020 15:41
uživatel: 132332

Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3
Dobrý den,

Rád bych získal informaci, jak jednoduše vyřešit přípravu TUV. Jelikož mě čeká výměna plynového kotle a rovněž zásobníku. Můj favorit je Junkers ZWB 24-1 s deskovým výměníkem a vedle akumulační nádobu idálně jednoduchou bez topné spirály ale kombinovanou s elektrickým topným tělesem, abych nepřišel o nízký tarif na elektřinu. V projekčním dokumentu kotle Junkers jsem našel schémata k doporučení napojení akumulační nádoby, která má uvnitř rovněž výměník (ve formě závitů namotaných ve smaltové nádobě.
Přiznám se že toto řešení mi přijde energeticky zvláštní. Voda, která ohřívá topný okruh (radiátory) přes deskový výměník ohřívá druhý topný okruh který dopraví teplou vodu do akumulační nádoby a přes navinutý výměník teprve začne ohřívat vodu užitkovou (sprchování a mytí).
Z tohoto důvodu jsou mi spirály užívané jako topný výměník v akumulační nádobě nesympatické a rád bych tuto vodu ke sprchování a mytí ohříval přímo v deskovém výměníku. Zvažoval jsem, zda teplou vodu, která poteče přímo za deskovým výměníkem z kotle napojit do jednoduchého zásobníku (tedy bez topné spirály) a tuto teplou vodu napojit na studený přívod v zásobníku. Z výstupu mi již poteče přímo teplá voda ke sprchování. Zároveň by mělo být energeticky vhodnější vodu předehřívat plynem na místo el. proudu. Elektřina v kombinovaném kotli tedy bude jen výjímečně a lehce přihřívat.
Topenář, se kterým jsem toto diskutoval mi tvrdí že toto řešení nedoporučuje, jelikož voda se bude při hřívat ještě před vstupem do deskového výměníku a stane se, že studená voda se začne přihřívat a v kohoutku tedy bude studená voda lehce odražená.
Jelikož mnou vybraný kotel dává přednost topení TUV před topným okruhem, rád bych nějak vyřešil to, aby kotel stále nepřepínam mezi oběma okruhy. Proto jsem přemýšlel o zařazení cirkulačního čerpadla, které pomůže nahřád vodu dopředu i bez daného odběru, ale proztaím si nejsem jistý, jak čerpadlo ovládat a spřáhnout s ovládáním kotle.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Josef Vavra25.04.2020 13:21
Mirek Svejda25.04.2020 09:50
Jozef Homola24.04.2020 23:40
Stanislav Cross24.04.2020 21:36
Jaroslav Dítě24.04.2020 13:27
Stanislav Cross24.04.2020 13:00
Ondřej jjj23.04.2020 19:15
Mirek Svejda23.04.2020 11:09
Jozef Homola23.04.2020 10:23
Stanislav Cross23.04.2020 08:25
Pavel Wolf21.04.2020 18:22
Jozef Homola21.04.2020 16:47

Datum: 21.04.2020 16:47 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
Něco mne tam v těch vašich schématech nehraje.

Autor: Pavel Wolf
Datum: 21.04.2020 18:22 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
TUV z kotle musí přicházet do horní části zásobníku, protože v zásobníku bude voda pomalu chladnou a když budete chtít teplou vodu musíte ohřát celou nádobu a přicházející teplá voda z kotel do spodní části se bude míchat se studenou vodou.

Datum: 23.04.2020 08:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobře, děkuji za upozornění. Nicméně můj hlavní dotaz směřuje k zapojení kombinovaného akumulačního zásobníku, které nemají ohřívání pomocí namotané šroubovice uvnitř nádoby. Rád bych se totiž vyhnul několikerému ohřívání vody a tedy plýtvání energií.

Když se zaměříme tedy na můj poslední schéma. Rád bych totiž zkusil, že na studený přívod akumulační nádoby pošlu výstup z deskového výměníku. Ten tedy časem bude pomáhat plynem předehřívat celý zásobník a elektrické topné těleso už nebude mít takovou práci (spotřebu) dohřívat na 60st. Abych se vyhnul toho, že by bylo potřeba cirkulační čerpadlo. zvažoval jsem, že bych kotel nastavil na teplotu výstupní vody řekněme 50st a teplotu v zásobníku na 60st. Tím by kotel vlastně neměl nikdy mít potřebu přihřívat vodu v době kdy nebude odebíraná voda.

Vhodnější by pravděpodobně bylo zapojení s cirkulačním čerpadlem. Myslíte že je to nutnost? Když by například kotel zjistil, že v zásobníku je teplota pod 50st, začal by nádobu přihřívat přes okruk s deskovým výměníkem. Ale nevím, jak přesně spouštět toto cirkulační čerpadlo, aby spínalo zároveň s kotlem.

Otázka na závěr je, zda je toto zapojení možné? Rád bych se totiž jak již jsem zmínil vyhnul ohřívaní jednoho topnéhoho okruhu do druhé (se šroubovicí v nádobě) která bude teprve následně ohřívat TUV. Přijde mi mnohem elengantnější posílat vodu přímo do zásobníku z deskového výměníku.

Autor: Jozef Homola
Datum: 23.04.2020 10:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Deskový výměník v kombinovaném kotli je určen k tomu aby jedním přívodem do něj tekla studená voda z vodovodu a druhým koncem odtékala ke spotřebním místům. Na tento způsob přípravy je zřízena sekvence startu kotle a ukončení cyklu průtokového ohřevu vody. Jedná se velký teplotní spád na který je ten výměník dimenzován a aby to fungovalo.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 23.04.2020 11:09 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Nechápu o co Vám jde. Podle mého názoru jste nepochopil, jak se v těchto kotlích ohřívá TUV.
V tomto případě máte buď kotle se zabudovaným výměníkem pro průtokový ohřev TUV. K těnto kotlům se ale nedává zásobník !
Další možností je ohřev TUV v externím zásobníku. V tomto kotli ale není výměník. Topná voda se přepíná pomocí trojcestného ventilu do topení nebo do spirály v externím výměníku.
Vy tady z nějakého pro mě nepochopitelného důvodu chcete zkombinovat kotel z průtokovým ohřevem se zásobníkem a ještě chcete dohřívat elektřinou. Cena elektřiny je dvojnásobná proti plynu. Jaký to má důvod ? Našel jsem tam jediný argument, že se obáváte aby jste přišel o tarif (asi D26). Ten Vám nikdo nebude brát, to je jen na Vás si spočítat, zda se vám to vyplatí.

Autor: Ondřej jjj
Datum: 23.04.2020 19:15 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110009
reakce na ...
Ano takle to je

Proste bud kotel s průtokovým ohrevem a nic jinyho

Nebo klasiku kotel s ohrevem do zasobniku a k tomu zasobnik bez elektricky patrony(protoze tarif nikdo nesebere)

A nebo kotel pro ohrev zasobniku. K tomu zasobnik do ktereho jde dat elektricka patrona. Treba drazice OKC NTR/BP. Pak nahrivat vodu do zasobniku kotlem treba na 40. A ze 40 na 50C elektrickou patronou. Ale to je zbytecne drahy

Jinak kotel zwb24-1 je ve vyprodeji. Nahradil ho bosch condens 2300i ktery je o chlup lepsi s podobnou cenou

Datum: 24.04.2020 13:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Jde mi o to vytvořit sestavu kotle která bude pomocí deskového výměníku spojená s vrstveným zásobníkem tak jak je pár výrobců nabízí jako hotový produkt. Jedno schémátko zase přikládám. Ale cena takto hotové sestavy je dost vysoká a zajímalo by mě, zda tedy nekoupit kotel zvlášť a zásobník zvlášť s cenou přibližně 3/4. Zásobník bych rád ještě skutečně kombinoval i s elektřinou, abych nepřišel jednak o nízký tarif (i přesto že říkáte že to nikdo nezjistí) a druhak mít nějakou zálohy, v případě výpadku plynu.

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 24.04.2020 13:27 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Tyto reklamy, kde jsou vyzdvihovány a zveličovány normální vlastnosti mě fascinují. Proč nemůžete použít normální výměník s vetším výkonem, aby jste mohl vodu používat jako u průtokového ohřívače. Zde ohřejete vodu a tu pak budete skladovat. při tom vám bude chladnout, případně se kazit. Nechápu, jaký to má účel pro uživatele. Pro výrobce to účel má, když prodá, tak má příjem.

Datum: 24.04.2020 21:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den pane Dítě. Mohl bych Vás požádat o přesnější odpověď? Co považujete prosím za normální výměník? (bavíte se o deskovém výměníku, nebo výměníku v nádobě? (omlouvám se je mi to nejasné). Můžete specifikovat nějakého výrobce či typ?

"Výměník s větším výkonem abych mohl používat vodu jako u průtokového ohřívače" - Nejsem si jistý, ale tuším že existují akumulační nádoby, které mají nahřátou vodu a ona pitná voda pak prochází šnekem jako průtokový ohřívat. Máte na mysli tyto výměníky? Mohl byste prosím poslat nějakého výrobce a typ, který by byl vhodný?

Děkuji

Autor: Jozef Homola
Datum: 24.04.2020 23:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Výměník deskový, který máte zřejmě na mysli je jinak znám pod označením Alfa Laval nebo SWEEP. Jsou to výměníky kde jak na jedné, tak na druhé straně rychle a turbulentně proudí tekutina (nemusí to být voda) a tam platí jiné přestupové činitele a jiné tlakové ztráty.
Pak jsou trubkové výměníky v nějakémn zásobníku, kde proudí obvykle rychle voda jen na jedné straně a na druhé je to přirozená konvekce a tudíž zase platí úplně jiné hodnoty přestupu. Nějaké obrázky pro představu.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 25.04.2020 09:50 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Četl jsem si ještě jednou o co Vám jde. Jen mohu opakovat, že jste nepochoplil ohřev TUV v externím zásobníku. Máte v podstatě tři způsoby ohřevu
1) v kotli je zabugovaný deskový výkonný výměník, ve kterém se ohřívá TUV a nic jiného tam není. Teoretickou výhodou jsou nižší ztráty, protože se voda ohřívá jen až ji potřebujete. V praxi to ale většinou neplatí především v případech, kdy se TUV často spíná. Jednak je delší prodleva, takže je vyšší spotřeba vody, časté spínání kotle zhoršuje účinnost a životnost, výměník je citlivý na zarůstání a poruchy. Osobně bych tuto variantu volil jen pokud není prostor pro externí zásobník
2) v kotli je trojcestný ventil, který přepíná vodu z kotle buď do topení nebo do spirály v zásobníku. Není tam deskový výměník, To se mýlíte. Tato varianta má nejvyšší komfort ohřevu TUV, ale samozřejmě zabírá prostor
3) vrstvený zásobník. To je taková splácanina, která má odstaranit delší prodlevu varianty 1. Samozřejm za podstatně vyšší cenu a díky složitosti i horší životnost.
Ja jsme již psali, v případě externího zásobníku klidně múžete použít elektrické topné teleso, ale osobně nechápu význam. Obava, že by Vám někdo sebral stávající sazbu je zbytečná.

Autor: Josef Vavra
Datum: 25.04.2020 13:21 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132325
reakce na ...
Zkuste počítat ekonomiku provozu.
Elektřinou umíte ohřát vodu za 2,10 Kč/kWh Plynem cca 1,10 Kč/kWh. bez kondenzace pak cca 1,20 Kč/kWh.
Dále platí, že ztráta zásobníku je cca 60 W a nominální spotřeba teplé vody 50 l na osobu denně představuje 120 W.
Z těchto hodnot vychází, že nejekonomičtější provoz při malé spotřebě poskytuje průtokový ohřev. Tedy samostatné víkendové provozy s okamžitou reakcí. Teplou vodu mám okažitě po příjezdu a neodjíždím s nahřátým plným bojlerem.
Ve všech dalších případech funguje nejlépe stratifikační ohřev velkoplošným výměníkem. Kotel stačí správně nastavit tak, aby dohříval i vysoce kondenzačně.
Proto se Vám zde snaží vysvětlit, že je to nejlepší řešení.
Doplňování vody v bojleru dalším výměníkem jsou jen zbytečné ztráty navíc. Snad jedinou výhodou je fakt, že když vytočíte celý bojler a začne téct odražená, stačí jen snížit odběr. Ale v téhle situaci nejspíš nebudete.
Investice do bojleru s výměníkem cca 6000 Kč se vrátí při dvou lidech za 6000 / 0,3 kW /(2,10 - 1,20) = 2,5 roku.
Pomocí magnetu na trubce jeho životnost výrazně prodloužíte. Jedu Dražice v 6násobném přetížení už 13 let (z hlediska úsad životnost cca 80 let) a není co řešit (pro další info googlit vavra kondenzace).

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama