Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Porotherm T profi do obytneho suterenu pod zeminou?

Autor: Tomas tnt
Datum: 24.04.2020 01:07
uživatel: 108445

Dobry den,
je vhodna skladba ze zdiva porotherm T profi pro suteren, ktery je castecne nebo zcela zapusten v zemine a je uzivan jako obytna mistnost Ti=20c, 50 rel. vlhkost

Skladba steny je z interieru do exterieru:
Omitka
porotherm 44t profi
Glastek
Elastek
nopova folie Dekdrain G8
Zemni zasyp - zemina.

Nebude problem s vlhkosti ve zdivu a s ucinky na izolaci kterou obsahuje? Precijen jsem zvykly, ze hydroizolaci (parobrzdu) davam pred tepelnou izolaci, ale tady vlastne bude tvorit posledni souvrstvi mezi zeminou.
Dekuji Toegel.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jiří Kubíček24.04.2020 11:27
Tomas tnt24.04.2020 10:21
Jiří Kubíček24.04.2020 09:34

Datum: 24.04.2020 09:34 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, něco jiného je konstrukce ve styku se zeminou, zde se musí řešit vzlínání, takže musí být hydroizolace na vnější straně, a něco jiného konstrukce ve styku s exteriérem (myšleno venkovním vzduchem), zde se řeší difúze a případná kondenzace v konstrukci a v některých případech může být potřeba z vnitřní strany parozábrana. Jestli to zdivo na styku se zeminou má dobře udělanou hydroizolaci, tak je vše v pořádku. Osobně ale musím říci, že zdivo zapuštěné v zemi bych řešil jinak, než cihlami vyplněnými minerálem.

Autor: Tomas tnt
Datum: 24.04.2020 10:21 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108445
reakce na ...
chapu, ja jsem se k tomu co mi vlastne rikate dostal v okamzik, kdy mi nevychazela kondenzace v takovem zdivu ve styku se zeminou:

Roční bilance zkondenzované a vypařené vodní páry v konstrukcích přilehlých k zemině se sice podle čl. 6.3 v ČSN 730540-2 nehodnotí (pouze se ověřuje riziko kondenzace vodní páry při návrhové venkovní teplotě), ale přesto je v řadě případů užitečné tento výpočet provést (např. u mohutně tepelně izolovaných podlah s dřevěnými prvky).

Mam to brat tedy tak, ze pro konstrukce v kontaktu se zeminou dava CSN vypocet nerealne hodnoty v oblasti bilance zkond vody?

Nas ucili, ze parobrzda by mela byt co nejblize ze strany interieru. Pak nas ucili, ze para jde se smerem tepelneho spadu.

Jenze u tohoto zdiva je tepelna izolace v jeho tloustce, tedy nulova izoterma prochazi nekde ve zdivu a parobrzda je jako posledni vrstva konstrukce, tedy az za hranici kondenzace. Vlhkost ktera tedy zkondenzuje ve zdivu se nema sanci pres tuto vrstvu dostat dale do zeminy a jedina sance je, ze se zase NEKDY odpari do interieru? Navic zemina ma 100% rel vlhkost ve vypoctu, tak jak do ni muzu jeste pridat dalsi vlhkost?
Jako narovinu ve SF plavu.
Jeste jsem optaval primo winerberger jestli takovou skladbu doporucuji, zatim cekam. Take premyslim jestli skladbu posoudit ČSN EN ISO 13788, viz prave:
https://www.izolace.cz/clanky/specificke-problemy-vypoctu-sireni-vodni-pary-stavebnimi-konstrukcemi/

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 24.04.2020 11:27 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Osobně jsem též nikdy neřešil difúzi a případnou kondenzaci u konstrukcí ve styku se zeminou, protože tam prostě musí být z vnější strany hydroizolace. Navíc třeba SW nástroj Teplo vůbec při zadání konstrukce ve styku se zeminou nějakou difúzi nehodnotí, protože v zemi je nějaká stálá vlhkost a k difúzi směrem do zeminy nedochází, řeší se pouze vzlínání. Podle mne když ta stěna postavená z cihel vyplněných izolací bude mít kvalitní hydroizolaci, tak není potřeba se čehokoli obávat. Něco jiného by bylo, kdyby se třeba jednalo o konstrukci nad sklepem nebo nějakým odvětrávaným prostorem, tedy nebylo by to přímo ve styku se zeminou.

K difúzi dochází hlavně směrem tam, kde je menší vlhkost a menší teploty. U styku se zeminou ten teplotní rozdíl není takový jako při styku s exteriérem a navíc tam je nějaká stálá vlhkost, zpravidla větší, než v interiéru, takže se difúze vůbec neřeší a podle mne k ní ani nedochází. Ano, parobrzda nebo parozábrana patří na vnitřní stranu konstrukce, ale opět z už uvedených důvodů je velký rozdíl mezi konstrukcí ve styku se zeminou a ve styku s exteriérem.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama