Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Odvlhčení sklepa

Autor: Roman Oswald
Datum: 27.04.2020 21:08
uživatel: 127011

Dobrý den,
potřeboval bych poradit. Máme sklep, který je částečně pod a částečně nad zemí. Používáme na skladování potravin. V zimě je klima relativně bez problémů, avšak v létě se v jednom rohu sráží na podlaze vlhkost. A to až tak, že je tam třeba 2mm vody. A celkově je v místnosti vlhko, věci, které tak jsou tak chytají povrchovou plíseň. V současných teplotách je tam 13st. a vlhkost 55 - 60% V létě nevím, vlhkoměr jsem tam dal až letos. Chtěl bych koupit nějaký odvlhčovač, a v létě ho použít, abych vlhkost srážel. Nicméně - dočetl jsem se že kondenzační odvlhčovače fungují dobře při vyšších teplotách. tady nevím zda to bude fungovat, ani v létě tam teplota asi nepřekračuje 20st. Mám se poohlédnout po absorpčním? Nevím jakou mají tyto účinnost. Jinak místnost cca 5,5 X 4m, výška stropu 2,4m. Strop je izolován 80mm polystyrenem - nad sklepem je byt. Místnost jsem letos v zimě rekonstruoval a strop zateplil, tak bych chtěl aby tam bylo lepší klima a neopadávala omítka... Teplota po zateplení stropu šla ve sklepě ještě dolů. V únoru tam bylo něco kolem 9st. Jaká vlhkost ve sklepě je ještě OK a jaká už ne?

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Lubos Siska28.04.2020 20:46
Roman Oswald28.04.2020 14:05
Josef Vavra28.04.2020 12:47
Roman Oswald28.04.2020 12:20
Roman Oswald28.04.2020 12:15
Josef Vavra28.04.2020 12:12
Lubos Siska28.04.2020 11:17

Datum: 28.04.2020 12:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132371
reakce na ...
Fotogalerie:
Je to jednoduché. Větrat se smí POUZE, když teplota rosného bodu je nižší, než teplota sklepa. V opačném případě větráním vlhkost naopak zanášíte.
V létě, pokud je dostatečně nízký rosný bod, můžete i větrat průvanem. pak se Vám dokonce podaří ten sklep i částečně prohřát. Ideální varianta byla včera. 20°C vzduch, ale 0°C rosný bod (na obrázku).
http://portal.chmi.cz/aktualni-situace/aktualni-stav-pocasi/ceska-republika/stanice/praha-libus
Logicky záleží na místním počasí a nadmořské výšce.
Vlhkostní bilance sklepa je dlouhodobá. Co si v zimě vysušíte, v létě jako když najdete. Pokud přes zimu nevysušíte, v létě se nedožene a pak se vše rosí.

Datum: 28.04.2020 12:20 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jo, technicky mi je princip jasnej. prostě, teplý vlhký vzduch, který se ochladí dotekem o stěnu pod teplotu rosného bodu zkondenzuje... Potu to chápu. V zimě jsem tam větral dost. Mně jde o to, abych tam udržel normální vlhkost v létě. Já větrám jen když je nízká vlkost, ale odkazovat např. mou matku na CHMU, než otevře okno je nereálné ;-) Já chtěl taky hlavně vědět, jaká vlhkost je "běžná" a která je už vysoká. Zatím mi přijde že 60% je stále OK. Ten odvlhčovat jsem chtěl jen přes léto. Nechci tam vyrábět saharu, ale má představa je, že bych nastavil aby udržoval 60% max a doufám, že to nesežere kapsu v elektrice :-) Jen vlastně nevím ,jaký koupit, do těch teplot, které tam jsou...

Autor: Josef Vavra
Datum: 28.04.2020 12:47 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132371
reakce na ...
Tak stačí ten princip dodržet a žádný odvlhčovač potřebovat nebudete. mám ve sklepě větrání cca 0,1 a je tam v zimě přesušeno. Když rozvěsím pračku prádla, je do rána suchá. V létě to sušení ale moc nefunguje. Právě z výše uvedeného principu. Jinak mobilní klimatizace s funkcí odvlhčení mají třeba v Hornbachu za 5500 Kč. Můžete ji na pár dní zkusit.

Datum: 28.04.2020 14:05 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jo, vidíte, klima. Tu mám doma, takovou tu mobilní. Už se asi 5 let nepoužila. Zkusím na ní mrknout, zda nemá jen mód vysoušení vzduchu... :-)

Autor: Lubos Siska
Datum: 28.04.2020 11:17 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132311
reakce na ...
Voda sa zraza, tam kde su velke teplotne skoky.Vo vasom pripade, to bude zrejme dane rozdielom teplot medzi podzemnou a nadzemnou castou pivnice. Zrejme by sa oplatilo tepelne doizolovat celu nadzemnu cast po obvode. Pouvazovat aj nad vetranim pivnice. Odvlhcovanie odvlhcovacom je dost nakladny a drahy sposob, ako znizit vlhkost.

Datum: 28.04.2020 12:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jako, skladuji tam potraviny, mezi nimi i pivo, ale pivnice to není :-)

Autor: Lubos Siska
Datum: 28.04.2020 20:46 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132311
reakce na ...
Ak je tam aj pivo, tak to je pivnica. Na kolkatom schode ho skladujete?:-)
Povrchy, podlaha a steny a aj vzduch ma v roznych miestach a vyskach v miestnosti roznu teplotu a aj vlhkost (aj vzduch zvonku), takze nejake vsobecne pravidlo, ako sa zbavit vlhkosti neexistuje. Potraviny by sa nemali skladovat na zemi (v bedniach), ani pri stenach, aby tam prudil vzduch (inak sa kazi a chytaju sa tam plesne). Dalsia vec je izolacia (hydroizolacia) od zeme (ak sa dostava vlhkost zo zeme, tak ani odvlhcovac nemusi stacit). Vhodnymi opatrenimi je treba sa snazit znizit teplotne spady (aj medzi roznymi materialmi) a zabezpecit prudenie vzduchu, aby sa nezachytavali na povrchoch plesne). Taktiez rozne rohy na predmetoch zachytavaju vlhkost zo vzduchu.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama