Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Tepelné ztráty novostavby

Autor: Jakub Rozsypal
Datum: 28.04.2020 21:12
uživatel: 132383

Dobrý den,

Moc prosím o pomoc, protože už z toho začínáme být zoufalí

Abych začal celý příběh
Dostali jsme se do fáze, kdy nám dělá elektrikář rozvody a přišel na nás s otázkami ohledně vytápění, jak výkonný kotel, co všechno se bude připojovat v technické místnosti a celkově po domě, jak už kvůli typu kabelu, tak i jističům atd...
Poslední dny se vede tedy debata jak výkonný vlastně kotel? Jak jsme se dozvěděli od projektantky, tak to nikde najít nemůžeme, protože to prý součástí vypracovaného projektu není a k povolení byl potřeba jen PENB a v tom to není.
Elektrikář nám tvrdí, že kotel tak 12-15kW a topenář tak 20-24kW. Pokud se bavíme o kotli 20kW a více, museli bychom zase požádat eon o zvýšení rezervovaného příkonu, protože podle elektrikáře nám 3x25A stačit nebude.
Po prostudování všech možných stránek, jsem pochopil (snad správně), že výkon kotle se určuje podle TZ budovy.
Jde to z přiložených dokumentů spočítat? Pokud něco chybí nebo je toho málo, pokusím se dodat.

Ještě něco málo ohledně vytápění:

Původně se uvažoval, stejně je to i v PENB, plynový kotel (podle projektantky je tam 22kW, ale mám jen malinko obavy, jestli tomu nerozumí ještě méně, než já) a jako obnovitelný zdroj krb/kamna
Od plynové přípojky jsme nakonec museli upustil, protože jsme od řádu cca 50m a i celkové vedení přípojky by bylo velice komplikované.
Aktuálně se bavíme nebo co je moje vize, teplovodní podlahové topení v celém objektu, Elektrokotel, Krbová vložka s výměníkem a předpokládám nějaká akumulační nádrž - pokud je něco takového reálného a dá se to vůbec zapojit dohromady a nakombinovat

Mohl bych poprosit o výpočet těch TZ domu? Momentálně je to opravdu věc, co nás brzdí a nevíme jak dál a komu vlastně věřit
Abychom nedali příliš slabý kotel, který pak nebude stačit nebo naopak příliš silný a ještě kvůli tomu museli zbytečně doplácet 500,- za každý Ampér navíc,

Dále o nějaký návrh jak dům vytápět, ohřev TUV, využití té krbové vložky a pod. Jak byste řešili

A jaký by měl mít ten elektrokotel výkon pokud TZ budou takové a takové

Mnohokrát děkuji za pomoc!

https://drive.google.com/file/d/14El7iAeYvoYGoebXReG6BNqoRnOZPTh_/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/1qcP2qxGTSB96ifS6L_5kaLRkWnbFWK-M/view?usp=sharing

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 36   starší >>
Datum: 30.04.2020 12:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100421
reakce na ...
Podle mého názoru bude elektrický přímotop ekonomická sebevražda. Budete opravdu hodně rozčarovaní, i když by oproti předpokladům a PENB byla skutečnost ve výsledku lepší. Aktuálně jsou uzavírané smlouvy úplně někde jinde, než jaké padají třeba tady na fóru od dlouhodobých zákazníků. Velkou část nákladů pak tvoří fixní platba. Ve výsledku pak zjistíte, že platíte ve skutečnosti za kWh elektřiny 4 - 5 Kč (fakturovaná částka/spotřeba) i s "výhodným" tarifem přímotop a 20 hodinami NT denně. Navíc nevím, jak všichni distributoři, ale např. EON Vám neumožní placení zálohově a fakturuje měsíčně, takže topné období dokáže být psychicky a finančně dosti kruté.
Ano samozřejmě v roční sumě a kalkulaci to pak může být klidně velmi snesitelné až dobré.

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 30.04.2020 16:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
Pane Jaroši,šíření poplašné zprávy,říká Vám to něco?
5 000,-/měsíčně to je ekonomická sebevražda?
5,-/kwh to prodává kdo při TZ 7kw?

Autor: Jan Jaroš
Datum: 30.04.2020 22:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
pane Švarci, bez urážky, ale jeden z nás je mimo současnou realitu. Ale Vy asi myslíte 5000 x 12, tj. 60 000 Kč za rok, že? To mě ovšem nepřijde jako výhra. A dost šílený účet za elektřinu. Zvlášť když většinu zaplatíte během zimy.
V současnosti u EON a byť 3x32A a měsíční spotřebě 1500 kWh se dostanete v nejlepším slabě pod 4 Kč s DPH za 1 kWh.
V létě, když nebudete topit, tak to logicky bude mnohem víc - klidně těch 5 Kč. Ano je třeba najít někoho levnějšího, ale v dnešní době to není nikde žádný výhra.

Datum: 30.04.2020 22:39 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pro normální rodinu s 25A jističem 5k/měs. za energii v RD není zase taková sebevražda,o které zde vy přednášíte.
Pokud Vám vadí "vysoká" cena přes léto,nechte se odpojit ,stejně je světlo do desíti večer,topit snad nemusíte.
Ti normální mají cenu stejnou , v zimě i v létě.

Datum: 02.05.2020 12:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Já si nestěžuju ani nepláču. Celou dobu mluvím jen o tom, že skutečná cena za 1 kWh je ta, kterou musím na faktuře zaplatit. Takže někomu říkat, že ho bude stát 1 kWh 2,50 nebo 2,70 Kč je totální nesmysl. Současnost je prostě někde jinde, zkuste si zřídit NOVOU smlouvu na D57 a spočítat skutečnou celkovou cenu za 1 kWh.
Všeobecně se přijímá, že cca 5 kW TZ je jakási rozumná hranice, kdy ještě elektřinu ano. I to je pro některé lidi (včetně mě) neakceptovatelné. Kde je teplá voda a praní a vaření?

Datum: 02.05.2020 13:07 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Baví Vás se stále hrabat ve věcech,kterým nerozumíte?
Chcete ty fotky posílat denně nebo stačí za týden?
Nové ceny v D57d jsou za 2,90
Mě skončila fixace v půli roku,tak mám v průměru ještě nižší.
Letos již taky za 2,90.
Takže letos zaplatím cca 9,3Mwh x 2,90 = 26 970,- plus paušál,který činí u mne cca 5.500,-

Pokud bych spotřeboval 140Mwh,tak zaplatím 406 000,- plus 5 500,-
a při 10kw zaplatím 29,- plus 5 500,-

Těžké počty pro mnoho lidí.

Edit. Při TZ 5kw je platba za 15Mwh x2,90=43 500,- plus 5 500,-
Hrozná cena,hlavně pro kuřáky a milovníky alkoholu.

Datum: 04.05.2020 11:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Bože Vy jste jak dítě. Velmi jste tomu tazateli pomohl. Zkuste mu navrhnout, že mu postoupíte svoji smlouvu. Nebo tak něco.

Datum: 04.05.2020 11:26 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pomohl jsem mu vyvrátit ty Vaše hlouposti s 5Kč/kwh.
Zbytek je na něm.

Datum: 11.05.2020 07:53 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vůbec nevíte o čem mluvíte, ale budete pořád mlét své. A ještě tím matete jiné.

Autor: Josef Vavra
Datum: 11.05.2020 09:11 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132371
reakce na ...
Pan Švarc dokládá realitu a ručí za ní odvedenou prací. Vy naopak ukazujete špatné volby. Že neumíte najít lepší je ale pouze Váš problém. Pomůžeme Vám ho vyřešit. Konkrétně popište.

Datum: 30.04.2020 18:46 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
S oblibou říkám zdejšímu Inženýrovi - doložte výpočtem. A, světe div se, ještě nic nedoložil.
Děláte stejné chyby. Tazatel si vybírá průser sám, ale je to jen a jen jeho volba.
PENB má celkem v pořádku. TZ jsou opravdu 7 kW. K tomu 4 lidi teplá voda a je na 19 MWh ročně. To je za 42 tis Kč elektřina (2,16 Kč/kWh) + 5100 Kč paušál
Když pořídí TČ, padne mu spotřeba na 14 tis Kč a paušál zůstane. Paušál 3x25A tedy navyšuje cenu elektřiny o 36%. Hravě se ale vejde do 1 x 25A.
Celkový rozdíl plateb s a bez TČ je 30 tis Kč, ročně. Návratnost vnější jednotky GSH110 jsem mu posílal, je 1,5 roku. Jen nenaletět šoupačům krabic.

Datum: 30.04.2020 23:02 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nerozumím Vašim výpočtům.
Za 2,16 dnes kwh nekoupíte.
A za další
https://www.sinclair-solutions.com/cs/produkty/tepelna-cerpadla/s-therm-3-venkovni-jednotky/5207-gsh-110erad-053121000001370.html

je 3 fázové.

Datum: 01.05.2020 00:02 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Máte pravdu, už je to za 2,40 Kč/kWh. Těch 2,16 jsem kupoval v září. O to hůř, návratnost TČ je ještě rychlejší. Co jinak není jasné? Tentokrát souhlas projektanta s realitou i s panem Kubíčkem. Není co řešit.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 01.05.2020 00:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, jen bych doplnil, že dnes i za 2,40 Kč sotva seženete 1 kWh, pod 2,70 se už dnes člověk prakticky nedostane a bude to ještě horší.

Datum: 01.05.2020 08:26 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Já platil 2,15 Kč/kWh v prosinci. Na 2,70 je to inflace 25% za 4 měsíce.
V tom případě by pán platil 19 x 2700 = 51300 + 5100 paušál = 56100 Kč ročně. když 2/3 z těch 51300 ušetří díky TČ, tedy 34 tis ročně, pak návratnost 3 roky, i kdyby dal za TČ 100 tis.

Autor: Pavel ŽaludCTP
Datum: 01.05.2020 08:37 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132390
reakce na ...
Sazba D56d cena 1kWh se započtením všech položek, protože to je jediné srovnatelné porovnání 3,18,.

Datum: 01.05.2020 09:12 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Takže Vy jste ten Pavel,který neví kdo vlastně je.

"Ono je to těžké a za bráchy z kterým jsem roky spolupracoval nemohu. Mohl jsem za něj jen dodělat co bylo potřeba a založit si firmu na sebe. Instalaterství jsem používal od počátku co jsem přispíval na TZB, ale jak to vidím musím to změnit. Takže pokud by jste měl dotaz můžete mi napsat na mail:

Autor: Pavel Žalud
Datum: 27.05.2012 20:21 odpovědět upozornit redakci blokovat uživatel: 101312
reakce na ...

Pak se nedivím,že zde uvádíte nic neříkající cenu za kwh 3,18

Autor: Pavel ŽaludCTP
Datum: 01.05.2020 09:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132390
reakce na ...
Pane Švarc co zajímá zákazníka je objektivní informace, kolik zhruba za kWh zaplatí a je to jen celková fakturovaná částka/ počet spotřebovaných kWh. Ne jestli v nízkém mi vyjde kWh na 2,51,. a ve vysokém na 2,84,. Nebo Vám se vyhýbá platba za systémové služby,rezervovaný výkon,OZE+KVET, a další nesmysly co zatěžují cenu elktřiny?

Datum: 01.05.2020 09:53 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To je to co zde málo lidí chápe,Vy jste mezi nimi.
Cena kwh je odečet paušálu čili neovlivnitelné položky od celkové ceny.Bez diskuzí.
Pak se nemůže stát,že někdo má přes léto kwh dražší než v zimu.
Pak se nemůže stát,že kdo má vyšší spotřebu tak má levnější kwh.
Takže zapamatovat - do ceny kwh se nepočítá paušál.
Jedině to je porovnatelné.

Tak co,už víte kdo jste?

Datum: 01.05.2020 10:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jinými slovy doložit všechny varianty relevantním výpočtem. Pak není zákazník obelháván. 3,18 je jedna varianta a 2,16 jiná. Je na zákazníkovi, kterou si vybere a kterou je ochoten platit.

Datum: 01.05.2020 13:48 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Auto spotřebuje litr benzínu za 27korun.
Nikoho ani nenapadne připočíst k té ceně povinné ručení.
Ovšem jedna spotřebovaná kwh bez paušálu,to je zde jiné kafe,prý objektivní.

Datum: 01.05.2020 09:17 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak si tazatel zaplatí za elektriku jen 60 tis ročně. O nic nejde. To zmákne levou zadní.

Datum: 28.04.2020 22:05 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, názor k vytápění elektrokotel + krb s výměníkem a AKU nádrží vám napíši později, protože je to podle mne nešťastná kombinace. Pochopil jsem ale, že máte vyhotoven PENB, takže TZ lze jednoduše spočítat, když sem dodáte tyto údaje: celkovou vnitřní plochu vytápěné zóny (v případě, že bude vytápěná garáž, tak i s garáží), zda bude v domě rekuperace, světlou výšku stropů a kdyby byly v patře šikminy tak i uvést, že tam budou šikminy a jaká je vnitřní plocha jen toho patra, a hlavně se dejte z protokolu PENB tabulky s konstrukcemi, jejich plochami a izolačními vlastnostmi, kde jsou v pravém dolním rohu uvedeny celkové měrné TZ prostupem v jednotkách W/K.

EDIT: Omlouvám se, až nyní jsem zjistil, že to máte v těch odkazech, další info dodám později.

Datum: 28.04.2020 22:11 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,

Děkuji za rychlou reakci
Budu rád, za jakékoliv rady a pomoc

Datum: 28.04.2020 22:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Takže vnitřní objem vzduchu vytápěné zóny, do které je započítána i garáž, je 527,7 m3 a TZ větráním bez rekuperace při průměrné intenzitě větrání 0,3 1/h vycházejí cca 1,9 kW, i když záleží na tom, zda v garáží bude stejná intenzita jako v obytné části, ale může to být i o trošku méně. Počítám s mírným klimatickým pásmem o venkovní výpočtové teplotě -12°C a s průměrnou vnitřní 21°C. Měrné TZ prostupem máte dle PENB 157 W/K a žádných chyb na první pohled jsem se nevšiml, takže to bude asi správný výpočet, TZ prostupem tedy vycházejí 5,2 kW, celkové TZ pak 7,1 kW, což je při celkové vytápěné ploše 211,4 m2 a členitosti a tvaru domu celkem hezká hodnota.

Nyní k vytápění. Původně jste měl mít kombinaci plynového vytápění a vytápění krbem. Chápu, že jste od plynu ustoupil, bylo by to s veškerými investičními náklady dost drahé. Ale při TZ 7,1 kW bych osobně nešel do kombinace krbu s výměníkem s AKU nádrží a elektrokotle, ale rovnou bych zvolil tepelné čerpadlo za rozumnou cenu a všude bych dal podlahové teplovodní vytápění. Jde o to, že TZ 7,1 kW jsou jako celek relativně velké a ceny EE stoupají a stoupat budou, takže táhnout to jen elektrokotlem by nebylo provozně úplně nejlepší. Jedině kdybyste byl hodně velký fanda do vytápění dřevem a často a pravidelně topil v krbu s výměníkem, ale nevím, zda jste tento druh člověka, u většiny je to tak, že krb s výměníkem mají pak jen pro radost a zatopí v něm svátečně několikrát za sezónu nebo skoro vůbec, to je pak dost drahá a zbytečná sranda a provozně vám to stejně neuleví. A to nemluvím o komfortu a problémy s přetápěním některých částí domu, protože většinu topné sezóny pokrýváte TZ asi jen poloviční. Takže za mě jednoznačně kombinace TČ za rozumnou cenu, stačil by vám nějaký inverter značek jako LG, Panasonic, Fujitsu atd. o nominálním výkonu kolem 9-10 kW, i s ohřevem TUV a veškerou instalací po rozdělovač podlahovky to seženete za cca 170-180 tis. Kč. Jestli chcete topit dřevem, bohatě vám bude stačit nějaká levný krb bez výměníku o výkonu maximálně do 4-5 kW. Jinak kotel o výkonu 20-24 kW, který navrhuje topenář je naprostý nesmyl, asi žije v jiné době.

Datum: 28.04.2020 23:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za Váš čas i informace
Takže jen pro úplnost, pokud bychom se i nakonec rozhodli pro elektrokotel a podlahové topení, s tím, že bychom si dali nějaká kamna, či krbovou vložku, jak vy říkáte, levnejší, jen pro radost a občas, tak jaký, by měl být dostačující výkon elektrokotle? Bavíme se tedy o nějakých 12 kW?

Ještě k tomu TČ. Nejsem si úplně jistý "170-180 tisíc, po rozdělovač podlahovky"
Myslíte tím i kompletní rozvod podlahového topení, trubek jako takových + TČ + ohřev TUV, zkrátka vše co s ohřevem vody a topení souvisí? Komplet?

Datum: 28.04.2020 23:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Problém je v tom, že vy máte něco jiného v PENB a budete to řešit zase jiným způsobem, takže PENB by se měl předělat, protože budete mít spotřebovanou jinou primární neobnovitelnou energie a ta má nějaké své limity. Jé též dost možné, a to se musí ověřit výpočtem PENB, že se do toho limitu nevejdete při kombinaci elektrokotle a obyčejného krbu, ale pouze s krbem s výměníkem, který lze započíst do většího podílu vytápění, ale jen kvůli tomu pořizovat krb s výměníkem a AKU nádrží je nesmysl. Výkon elektrokotle vám bohatě stačí někde mezi 10 - 12 kW. Cena TČ zpravidla zahrnuje vše až rozdělovači podlahovky, tedy bez podlahového topení, ale i tak je to při vašich TZ dobrá investice, protože když si sečtete investici do krbu s výměníkem + pořádná AKU nádrž + elektrokotel + veškerý instalační materiál až k tomu rozdělovači + cena práce a nějak řešený ohřev TUV, tak za to minimálně 80 - 100 tis. dáte, ale budete mít drahý nebo nekomfortní provoz. Nevím, zda si to uvědomujete, ale při TZ 7,1 kW a ohřevu TV třeba pro 4 osoby dáte za rok na provozních nákladech při vytápění a ohřevu TV převážně elektřinou (vytápění + ohřev TV + paušál + ostatní spotřeba) cca 60.000,-Kč, z TČ by to bylo cca 30.000,-Kč. Samozřejmě těch 60 tis. se dá snížit podle toho, jak často byste topili v tom krbu s výměníkem, ale to stále beru jen jako okrajovou záležitost. Navíc ten rozdíl se bude se stoupající cenou EE zvyšovat.

Datum: 29.04.2020 09:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji.
Již od začátku jsme k TČ poměrně skeptičtí, popravdě ani nevím proč, již na začátku nám ho projektantka vymluvila. Byla by to docela investice, ale pokud by pak měly být celkové náklady zhruba poloviční, tak za pár let je to zpět.
Předpokládám tedy nějaké TČ vzduch / voda?
Pokud se teď nacházíme ve fázi někde mezi rozvody a omítkami, bylo by asi potřeba se rozhodnout, hádám, že i nějaká stavební příprava bude potřeba?
Máte pak nějaký tip na ověřené výrobce, čí dodavatele, koho oslovit?

Autor: Instalaterství Žalud
Datum: 29.04.2020 10:36 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120140
reakce na ...
Cena kompletní instalace TČ split na tyto TZ domu i s přípravou TUV 110t.

Datum: 29.04.2020 11:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Děkuji za nabídku, ale když se podíváte na přiložený obrázek, nevím, zda tomu věřit, co nabízíte

zobrazuji 1 - 30 z 36   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama