Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Plynová přípojka

Autor: Pavel Knajfl
Datum: 01.05.2020 21:56
uživatel: 132401

Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Dobrý den, prosím o radu ohledně přístupnosti plynové přípojky.
Před 2 lety jsem koupil městský pozemek před domem, abych zvětšil zahradu. Rád bych zahradu oplotil a využíval ji v soukromí. Nově se plynová přípojka pro náš dům nachází "uprostřed" zahrady. Její přemístění je odhadnuto na téměř 80 tis. Kč. Nevadila mi na stávajícím místě. Ale pořád slyším, že má být volně přístupná, detaily jsem ale nedočetl nikde a proto neznám tuto specifikaci. Nemám problém k ní pustit techniky, ale přebytečných 80k nemám...
- Musím stěhovat přípojku nebo stačí vpouštět techniky na pozemek či jim dát klíč od branky?
- Je řešením přístupová ulička v šíři aktuální plynové přípojky, že bych si dobrovolně zmenšil zahradu?
---
Vše jsem vyfotil a zanesl do fotky, prosím o odpověď.

6.5. 2020 doplněn nákres
Děkuji.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jozef Homola07.05.2020 21:14
Josef Navrkal07.05.2020 19:22
Jozef Homola07.05.2020 15:12
Josef Navrkal07.05.2020 14:24
bob svaton06.05.2020 22:50
Pavel Knajfl06.05.2020 22:13
bob svaton06.05.2020 22:01
Pavel Knajfl06.05.2020 21:13
bob svaton06.05.2020 20:59
Pavel Knajfl06.05.2020 20:09
Pavel Knajfl06.05.2020 19:53
Josef Navrkal02.05.2020 14:48

Datum: 06.05.2020 20:59 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132389
reakce na ...
a proc nezridi novou pripojku z te STL 110 v ulici? To je 2m a co delame pripojky tak to komplet s inzenyringem stoji cca 25tis a nebo tam nechte ulicku metr

Datum: 06.05.2020 21:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Dobrý den, pane Svatoni,
děkuji za reakci. Novou přípojku mi navrhly i plynárny. Byla by z chodníku před domem. Abych mohl mít sloupek s HUP v plotě - VOLNĚ PŘÍSTUPNÝ.

Asi bych pak musel překopat i pozemek a napojit se zpět na nízkotlak v původní skříni, odtud to vede do domu. To bych akceptoval, teren se pak srovná. Ale cena je opravdu nemístná si myslím. :(
Pozemek bych rád oplotil celý, když bych nechal 1 m šířky, je to dlouhé 15 m. .. a to je skoro desetina pozemku kvůli občasné kontrole HUP :(
Proto mě zajímá, jestli musím nutně přemisťovat a neuzavřít smlouvu o věcném břemeni třeba... Je to reálné?
Děkuji za odpověď.

Autor: bob svaton
Datum: 06.05.2020 22:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
vite co bych udelal ja? tenhle plyn bych odhlasil a napichnul bych to k rodicum

Datum: 06.05.2020 22:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý nápad, ale bohužel to nelze :( vedení není kolmé navíc..
https://www.gridservices.cz/ds-operativni-sprava-siti-11421/

To vypadá, že opravdu nemám jinou možnost...

Zítra zjistím, možnost věcného břemene - přístup na pozemek za účelem kontroly. Pak bych si to vesele oplotil a kontrola by si vždy zazvonila o přístup... Nemá někdo takovouto zkušenost? Lze to?

Autor: bob svaton
Datum: 06.05.2020 22:50 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
no ja bych se jich taky neptal a v tom vasem odkazu je ze musi byt pristupny z verejneho pozemku

Autor: Josef Navrkal
Datum: 02.05.2020 14:48 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129699
reakce na ...
Lépe by se posuzoval situační výkres. Pokud jste koupil pozemek od města, je třeba zjistit, zda jím náhodou neprochází nějaké veřejné sítě, například distribuční (veřejný) plynovod.
Nejprve si vyžádejte od provozovatele plynovodu situaci, kde je zakreslena poloha distribučního plynovodu a přípojky s uvedením materiálového provedení, dimenze a přetlaku.
Plynová přípojka je potrubí od distribučního plynovodu až po hlavní uzávěr plynu (HUP). HUP, případný regulátor tlaku, fakturační plynoměr a navazující rozvody jsou součástí domovního plynovodu. Pro domovní plynovody platí především TPG 704 01 Domovní plynovody. U nových instalací určuje umístění HUP a plynoměru provozovatel distribuční soustavy (plynárna). V takovém případě má být HUP a plynoměr umístěn ve skříni v oplocení připojené nemovitosti, přístupný z veřejného pozemku. Nevím, zda vás bude plynárna, za současného stavu, nutit k přemístění HUP a plynoměru na novou hranici pozemku. V každém případě platí, že je v zájmu plynárny i ve vašem zájmu HUP a plynoměr po dohodě přemístit. Plynárna chce mít přístup k HUP a plynoměru pro jeho odečet, výměnu nebo odebrání. Pro vlastníka nemovitosti je důležité umístění HUP v očekávaném místě pro případ poruchy, požáru apod.
Za technický stav a provoz domovního plynovodu odpovídá vlastník nemovitosti. Změna týkající se připojené nemovitosti vznikla z vašeho rozhodnutí, náklady půjdou samozřejmě za vámi.

Datum: 06.05.2020 19:53 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, pane Navrkale,
děkuji za Vaši reakci. Nově jsem dohrál do původního příspěvku nákres situace. Jsou tam přidány bubliny s popisky - ty jsem posílal do plynáren. Jejich odpověď:Přeložka přípojky je realizovatelná touto trasou i vzhledem k ostatním sítím na pozemku. HUP by byl umístěn do sloupku v plotě. Ale je to opravdu hodně peněz. Proto mě zajímá, jestli ji opravdu musím přemisťovat ze zákona povinně na kraj pozemku, abych si mohl oplotit zahradu. Nejlepší by pro mne bylo dohodnout se sousedem, což je firma, která má stále otevřenou bránu do ulice, ale nevím, jestli je to legální, mít přístup k mému HUP přes pozemek souseda. :( :(

Datum: 07.05.2020 14:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
- Technická pravidla TPG 704 01 Domovní plynovody určuje, kde se umísťuje hlavní uzávěr plynu (HUP). Pro váš případ jsou dvě možnosti:
a) v případě, že pozemek není oplocen v prostoru mezi budovou a hranicí pozemku majitele objektu ve sloupku nebo skříni
b) v oplocení příslušné budovy ve sloupku nebo skříni

- Při oplocení nového pozemku je správné řešení to, co vám navrhla „plynárna“. Stávající skříňka s HUP bude zrušena, pokud je montovaná, může být přemístěna do nového oplocení. Propojení nového HUP se stávajícím domovním plynovodem v zemi, nejspíše potrubím PE 32-40. Na změnu přípojky a domovního plynovodu je třeba zpracovat projektovou dokumentaci.

- Novou přípojku a zrušení staré přípojky provádí buď „plynárna“ vlastními silami nebo pověřená firma. Domovní plynovod je vaší věcí, samozřejmě i ten musí provést odborná firma. Stavební úpravy a zemní práce si po dohodě můžete provést svépomocí.
U cenové kalkulace plynárny nevím, zda zahrnuje jen náklady na přípojkách nebo i úpravu domovního plynovodu. Setkávám se s podobně nadnesenými kalkulacemi plynárny, jaká je pak skutečnost nevím.

- Technická pravidla TPG 704 01 Domovní plynovody stanovují, že vlastník připojeného odběrného plynového zařízení je povinen jej udržovat ve stavu, který odpovídá právním předpisům na úseku bezpečnosti práce, příslušným technickým normám a technickým pravidlům.
Domnívám se, že přikoupením pozemku a jeho oplocením nastane stavební změna týkající se připojeného objektu a je vaší povinností uvést plynové zařízení do náležitého stavu. Mám zato, že by vás k tomu mohla či měla nutit i plynárna, pokud tuto změnu zaznamená.

- Úvahy o připojení na cizí domovní plynovod nebo přípojku, nebo přístup k HUP přes cizí pozemek jsou zcela mimo.
Je lepší vše uvést do řádného stavu než se o svých povinnostech dozvědět až při řešení pojistné události nebo při soudním jednání 😊.

Autor: Jozef Homola
Datum: 07.05.2020 15:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
(p. Josef Navrkal)
Měl bych na Vás dotaz jako znalce předpisů. Zrovna u mne se teď
právě vyskytl problém se sousedící stavbou (která se po 50-ti letech dokončuje). Mé odběrné místo se skříňkou na mém pozemku (blízko hranice veřejného) řádně podle pojektu zřízeného před více jak 20-ti lety bude "narušeno" plynárnou a do mé skříňky bude umístěn "T" kus a odvedeno potrubí k sousedům. Nejhorší bylo, že plynárna schválila, že jejich skříńka bude vedle mé, tedy na mém pozemku. Za pomocí stavebního úřadu jsem to uhádal a bude skříňka na jejich pozemku, což představuje posunutí asi o 1 m a vlastně nedodržení projektu plynárny. Nechtěl jsem to povolit ale sousedé byli vstřícní a dali mne refundaci asi 1800 Kč jakože přišli levněji k přípojce, než by museli kopat z ulice a napojit se na hlavní přívod. Zajímá mne Váš názor a předem děkuji. Ještě poznámka. Stavební firma jenom konstatovala, že s plynárnami je těžké se "domlouvat". Mohu pro zajímavost dodat foto situace. Zatím je to připravené a nedokončené. Možná to bude přínosem i pro jiné stavebníky.

Datum: 07.05.2020 19:22 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
- Váš dotaz mě docela zaskočil. V mé praxi při jednání s plynárnou doposud vždy platilo: co samostatná nemovitost se samostatným popisným číslem, to samostatný HUP a samostatná přípojka plynu. Je zcela běžné, že distribuční plynovod je veden po jedné straně ulice a pro rodinné domky na druhé straně ulice jsou vedeny souběžně dvě samostatné přípojky 0,5 m od sebe.

- Technická pravidla TPG 704 01 Domovní plynovody stanovují zásadu: co samostatná nemovitost se samostatným popisným číslem, to samostatný HUP. O zásadě jeden HUP - jedna přípojka se zákony, normy a technická pravidla nezmiňují.
Zákon 458/2000 Sb. energetický zákon
Vyhláška 268/2009 Sb. o technických požadavcích na stavby
TPG 702 01 Plynovody a přípojky z polyetylenu stanovují, že zaústění přípojky musí být kolmé na vnější stranu objektu, ve kterém je ukončena.

- Rovněž Zásady pro projektování a výstavbu místních sítí (GasNet) neuvádí zásadu jeden HUP jedna přípojka.

- Naopak Metodická pomůcka Ministerstva pro místní rozvoj ČR v definici pojmu „plynová přípojka“ uvádí poznámku: Jedna plynovodní přípojka může být ukončena více HUP.

- Zákon 458/2000 Sb. řeší vlastnictví plynové přípojky. Vlastníkem je ten, na jehož náklady byla vybudována. Přípojka však musí být provozována „oprávněnou osobou“. Pokud někdo přípojku vlastní (a platí za její provozování) bude rozhodovat o připojení jiného odběratele. Obvykle tomu tak není a přípojka je „věnována“ plynárně.

- Pokud bude na stávající přípojku připojeno další odběrné zařízení, měly by být posouzeny tlakové poměry při zvýšeném odběru plynu. Je-li přípojka středotlaká, problém to asi nebude, jeli nízkotlaká, mohl by problém nastat.

- To, že jste nesouhlasil s umístěním HUP na hranici vlastního pozemku je zcela v souladu s TPG 702 01. HUP může být jen v oplocení příslušné budovy, nikoli v oplocení sousední budovy.

- Řešení, které popisujete se mi jeví jako hodně nestandardní, ale možná to někdo zreviduje, dějí se různé věci.

Autor: Jozef Homola
Datum: 07.05.2020 21:14 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
Děkuji za odpověď.
Ještě situační obrázek, kde už jsme vybojovali posunutí o cca metr. Nejhorší bylo, že jsem zastihl (a nemusel) jak se cizí firma instalující kotel dobývá do naší HUP a ukázala mne výkres podle kterého to dělali a ten byl od plynařů. Takže musím strpět, že demontují naši HUP a před plynoměr a hlavní kohout nasadí na trubku téčko. Na mou argumentaci, že mám dva plynové spotřebič a sousedi na druhé strane před mojí HUP mají další "načerno" instalované odbočení jich nezajímalo. Naštěstí ten barák nemá instalovaný odběr, pouze uzávěr a ani do budocna tam nikdo bydlet nebude a asi to skončí demolicí. Ona paní sousedka nechtěla aby jí z hlavní ulice rozbili cestu, tak jim nařídila aby odbočili z mého potrubí na druhou stranu a bagr při tom výkopu mne zboural schovanou kanalizační šachtu a rozkopal dlážděný chodník. Tam jsem měl smůlu v tom, že v dané době jsem tam ještě nebydlel a zjistil to až byl problém.

Datum: 06.05.2020 20:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, pane Navrkale,
děkuji za Vaši reakci. Nově jsem dohrál do původního příspěvku nákres situace. Jsou tam přidány bubliny s popisky - ty jsem posílal do plynáren. Jejich odpověď:Přeložka přípojky je realizovatelná touto trasou i vzhledem k ostatním sítím na pozemku. HUP by byl umístěn do sloupku v plotě. Ale je to opravdu hodně peněz. Proto mě zajímá, jestli ji opravdu musím přemisťovat ze zákona povinně na kraj pozemku, abych si mohl oplotit zahradu. Nejlepší by pro mne bylo dohodnout se sousedem, což je firma, která má stále otevřenou bránu do ulice, ale nevím, jestli je to legální, mít přístup k mému HUP přes pozemek souseda. :( :(

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama