Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

TERASA-POKLÁDKA KAMENE NA SUCHO

Autor: Milan Sosík
Datum: 03.05.2020 14:31
uživatel: 101072

Dobrý den,
Rozhodl jsem se zhotovit na chalupě terasu položením přírodní kamene – porfyru.

Zavrhl jsem pokládku do betonového lože a chci kámen položit na sucho pro případ pozdějšího rozebrání.
Díra byla vykopána a zasypána vrstvou štěrku, tuším mixu frakce 16/32 a 8/16 již asi před 3 lety, takže podkladová vrstva je již dobře zhutněna.
Nyní řeším otázku do jakého materiálu finální vrstvy pokládat kameny.
Zakoupené kameny jsou totiž nestejné tloušťky. Některé mají 4 nebo 5 cm, jiné jsou i o polovinu tenčí.

Moje otázka zní:
Pokud vytvořím rovnou finální podkladovou vrstvu, jaký materiál pro podklad zvolit, (písek, případně drť frakce 4/8 ?), abych tento výškový rozdíl kamenů poklepy snadněji vyrovnal.

Čím provést vyspárování kamenů?

Uvítám jakoukoliv zkušenost, postup, radu ohledně materiálu finální vrstvy, tloušťky vrstvy, hutnění, pokládky kamene.
K dispozici budu mít vibrační desku.

Děkuji

Milan Sosík

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Milan Sosík03.05.2020 20:13
Jozef Homola03.05.2020 15:17

Datum: 03.05.2020 20:13 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101072
reakce na ...
Spáry mě zase tolik netrápí.

Hlavně jsem chtěl konzultovat skutečnost, jak nejlépe provést pokládku různě vysokých kamenů a srovnat je do rovné plochy.

Jestli tlustější kameny půjdou lépe zatlouct do písku nebo drtě 4/8 a zda poslední vrstva písek nebo 4/8.

Autor: Jozef Homola
Datum: 03.05.2020 15:17 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Problém najít odpověď čím vyspárovat, když tam není pevný podklad. Podle mne ničím a dát to na sraz, pokud jsou nějak kameny oškrtané. Už jsem dělal několik různých ploch a jediné ponaučení bylo, že zarůstání mezer náletem semen se nedá poblíž travnattých ploch, sadů a zahrad zabránit bez "brutální chemie". Po zkušenostech jsem zavrhl kladení kamenů jinak, než do zavadlého betonu a to se spárou "řízenou" nebo na sraz. Když na sraz, tak jsem to zalil řídkou cementovou maltou, dobře zapravil koštětem a po dvou hodinách spláchl tlakovou vodou. Tam jedině se neuchytí tráva, plevel, truskavec nebo pampelišky. Přiznaná spára je pečlivě vyspárovaná a za 20 let vypadá stejně (mohu dát foto).

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama