Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Elektrocentrála jako plnohodnotný záložní zdroj

Autor: Milan Richter
Datum: 03.05.2020 23:38
uživatel: 131606


Zdravím, potřeboval bych poradit zda jako laik nevymýšlím kraviny. Při rekonstrukci domu jsem měl myšlenku, že bych měl rád elektrocentrálu jakožto plnohodnotný záložní zdroj (tedy 3fázovou), ačkoliv chápu že v tom nelze hledat racionální řešení vzhledem k investici a to tím víc v místě, kde k výpadkům nedochází. Je to hodně o pocitu a takovém tom hraním si. V domovním rozvaděči mám instalovaný přepínač fází, kdy teď je v poloze kdy jede na ČEZ a druhá poloha zapojená není, je to připravené pro centrálu. Samozřejmě v rozvaděči je už kabel co vede k místě pomyslnému umístění centrály. Po centrálách jsem lehce pátral a narazil jsem na variantu možnosti pohonu na LPG/CNG u elektrocentrál Heron. http://www.heron-motor.cz/cs/produkty/plynove-elektrocentraly/8896319/ - tahle verze by připadala v úvahu. Provoz na LPG je mi sympatický ani ne tak kvůli ekonomice provozu, ale kvůli skladovatelnosti paliva. U toho benzínu je to problém, po roce je z toho chcanka smradlavá, oficiální skladovatelnost u benzínu je asi 2 měsíce.......Oproti tomu je LPG blbuvzdorný, event. zemní plyn, když je v domě. Moje dotazy jsou následující:

- je z hlediska zapojení takový systém funkční? Tedy vypadne proud, nahodím centrálu, přepnu přepínač fází na centrálu a jedu dál? (nejsem elektrikář, ale z nějakýho selskýho rozumu bych asi povypínal silové spotřebiče před nahozením na centrálu a při provozu respektoval výkonové parametry)
- má smysl uvažovat o tom Heronu? Zvládne tahle centrála s danými parametry živit veškeré spotřebiče? Nemůžu některým ublížit?
- je to celý kravina a zbytečná investice, v době kdy u nás nevypadl 3 roky proud? Nebo je to prozíravost a teprve čas ukáže, jak je dobrý být nezávislý?(do určité míry samozřejmě, tedy doprat prádlo, domejt v myčce, dotopit v kotli a tak)

Samozřejmě zatím jsem neinvestoval nic, resp. jen ten přepínač fází a pár metrů kabelu navíc z rozvaděče ven, kterej se buď nepoužije, nebo to můžou bejt další 3 fáze pro cokoliv venku.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama