Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Zelená střecha a sběr dešťové vody

Autor: Ivo Trnka
Datum: 06.05.2020 09:09
uživatel: 132431

Dobrý den,

řeším projekt na svůj pasivní dům. Architekt do studie navrhnul střechu s bezúdržbovou zelení. Nápad se mi velmi líbí z estetického i funkčního hlediska. Společně s tím chci sbírat dešťovou vodu do nádrže a používat jí na splachování WC a zalévání zahrady. Předpokládám, že zeleň na střeše nějakou vodu zadrží. Máte někdo zkušenosti se sběrem dešťové vody v kombinaci se zelenou střechou ? O kolik % vody mi do nádrže nateče méně ?

Děkuji.

S pozdravem
Trnka

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Marek Bednar11.05.2020 22:06
Jozef Homola11.05.2020 17:49
František Moravec11.05.2020 17:35
Ivo Trnka11.05.2020 08:53
František Moravec10.05.2020 20:02

Datum: 10.05.2020 20:02 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129732
reakce na ...
Množství vody, které zadrží zelená střecha závisí na skladbě té střechy, sklonu. Moje střecha s proměnlivým sklonem 5-45 st. zachytí cca 40-50 % srážek.
Pokud tu střechu chcete, tak firmu přes zelené střechy oslovte ještě před dokončením projektu domu, aby projektant dostatečně staticky nadimenzoval krovy, podle podmínek realizační firmy (nosnost krovů, kotvení komponentů střechy při určitém sklonu). Architekti (projektanti) se rádi nechají unést "genialitou" svého návrhu, ale nutné a praktické věci jsou schopni nedořešit. A samozřejmě nevěřte, že bezúdržbová zelená střecha je bezúdržbová a stojí jen o něco víc než klasická krytina.

Autor: Ivo Trnka
Datum: 11.05.2020 08:53 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132431
reakce na ...
Dobrý den,

děkuji za odpověď. Z čistě fyzikálního hlediska usuzuji, že čím větší sklon střechy, tím více vody odteče. Máte radu, jakou zvolit skladbu střechy a případně jaký typ zeleně, abych nasbíral co nejvíce dešťové vody a přitom se vegetaci na střeše dařilo ? Dodám ještě, že uvažuji extenzivní zelenou střechu.

Díky.
Trnka

Autor: František Moravec
Datum: 11.05.2020 17:35 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129732
reakce na ...
Obávám se, že ty vaše požadavky na zelenou střechu (aby se rostlinám dařilo a mít ze střechy co nejvíce vody), jdou proti sobě. Každá zelená střecha je navržena tak aby fungovala správně, čili v době kdy prší, musí zadržet tolik vody, aby vydržela období sucha. A pokud je sucho příliš dlouhé, musí se i tato extenzivní střecha zalít. A hned po výsadbě se musí zalít určitě, takže není od věci popřemýšlet i nad systémem zavlažování. Takhle od stolu se nedá říct, které rostliny jsou vhodné pro váš případ. Obecně se pro extenzivní střechy používají různé druhy rozchodníků a netřesků. Mě na střechu vysadili asi 5 nebo 6 druhů rozchodníků a je zajímavé, že na části střechy s prudším sklonem se daří jiným druhům než na části s menším sklonem, který zůstává trochu vlhčí. Prostě ty druhy, které nemají své podmínky tak vyhynou a postupně se tam rozmnoží ty, kterým to vyhovuje více. Ta střecha je živoucí organismus a musí být opravdu navržena podle vašich podmínek¨, viz můj předchozí příspěvek. Takže opravdu se obrátit na odbornou firmu a konzultovat to s nimi, radši dřív než později.

Autor: Jozef Homola
Datum: 11.05.2020 17:49 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
Doplním ten Váš příspěvek jak vypadá střecha zelená na projektu a pak v reálu. Tam dokonce museli důchodci v létě utéci (někteří) aby se uchránili před horkem. Taková "suchá" střecha dokáže i pěkně zatopit a akumulovat ten denní hic a v noci ještě působit.

Autor: Marek Bednar
Datum: 11.05.2020 22:06 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110950
reakce na ...
Mate pravdu, ze ty ,,bezudrzbove,, strechy vypadaji tak nejak jak ukazujete na fotce a i u nas v okoli jsou to spis vypelichane travniky. Ta opravdova zelena strecha je udrzbova a nejvic se mi libi na zapustene garazi ve svahu s pristupem z jedne strany pro sekacku.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama