Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Boiler neustále syčí

Autor: Alena Satalova
Datum: 11.05.2020 09:45
uživatel: 132457

Dobrý den,

Mám doma boiler Dražice OKCE 100 a v posledních dnech z něj vychází syčivé zvuky, jako by neustále protékala voda. Na vodoměru jsem si všimla, že za den je to jen zanedbatelné množství, ale syčení už začíná být trochu hlasité.

V jiném příspěvku jsem četla, že by něco mohlo být s pojistným ventilem. Je to možné? Moc si na to sama netroufám, ale jestli mám jen něco pootočit nebo vypustit, tak bych ocenila dobrou radu :) Jestli to ale je vážnější problém, tak na to někoho zavolám.

Děkuji za případné odpovědi!

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Pavel Wolf11.05.2020 23:38
Jozef Homola11.05.2020 21:05
Alena Satalova11.05.2020 18:38
Alena Satalova11.05.2020 18:37
Pavel Wolf11.05.2020 18:35
Jozef Homola11.05.2020 18:31
Alena Satalova11.05.2020 18:28
Jozef Homola11.05.2020 17:31
Alena Satalova11.05.2020 15:24
Jozef Homola11.05.2020 15:13
Jaroslav Dítě11.05.2020 14:27
Jaroslav Dítě11.05.2020 14:18
Jaroslav Dítě11.05.2020 14:10
Josef Vavra11.05.2020 13:01
Alena Satalova11.05.2020 12:44
Jaroslav Dítě11.05.2020 12:37
Pavel Wolf11.05.2020 12:01
Josef Vavra11.05.2020 11:53
Alena Satalova11.05.2020 11:34
Pavel Wolf11.05.2020 11:28
Jozef Homola11.05.2020 10:51
Alena Satalova11.05.2020 10:23
Jozef Homola11.05.2020 09:59

Datum: 11.05.2020 18:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak nejspíše poslední příspěvek z mé strany - párkrát jsem potočila tím ventilem, vždycky to docela stříkalo, ale teď už to mám všechno zase zapojené. Sice to stále syčí, ale o poznání méně než předtím. Nevím, jestli by to nějaké další opakované protáčení úplně vyřešilo, ale to už radši fakt nechám profíkovi... Pozítří se prý staví opravář, tak to snad dá úplně do pořádku. Nevyřešila jsem to úplně, ale je to aspoň trochu lepší, takže jsem klidnější :) Pokud nebudu úplně akutně potřebovat teplou vodu, tak ten přívod vody do boileru nechám zavřený (nebo bych to neměla už zapínat vůbec?).

Omlouvám se všem, že jste se mnou marnili čas. Je mi jasné, že s jinými uživateli by to bylo jasné a vyřešené během dvou odpovědí. Alespoň jsem se ale něčemu novému přiučila, tak aspoň zhruba teď tuším, k čemu všechny ty páčky a hadičky slouží, tak nebudu úplně za blbku před opravářem :)

Děkuji Vám všem za užitečné rady a hlavně trpělivost! Jste všichni strašně hodní a ochotní! :)

Autor: Jozef Homola
Datum: 11.05.2020 18:31 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Ale to stříkání muselo po pár sekunách přestat nebo ne?

Datum: 11.05.2020 18:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano, potom se to měnilo jenom v takový slabý "čůrek". Ten ale ani po pár minutách nezmizel úplně, tak jsem ten přívod zase zavřela.

Datum: 11.05.2020 21:05 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Takže špatný ventil a protéká. To není nic neobvyklého a musí se vyměnit. Ani vyčištění od toho kdo se vyzná nemusí pomoci, protože může mít "vyšlehané" sedlo.

Autor: Pavel Wolf
Datum: 11.05.2020 18:35 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
Při tom syčeni něco teče z toho ventilu?

Datum: 11.05.2020 18:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Přímo z ventilu ne, ale z toho vývodu (hadice) slabě ano.

Datum: 11.05.2020 23:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jak tu pan Homola napsal ventil je na výměnu. Ten přívodní ventil zavírejte, protože tu vodu platíte jako spotřebu.

Datum: 11.05.2020 09:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Je lepší někoho zavolat.

Neznáme:
- jak dlouho je v provozu a bez údržby
- jak tvrdou vodu máte
- jaký je tlak vody na patě domu (nebo zda je tam redukční ventil)
- jestli má jeden pojistný ventil nebo dva
- jestli má nebo nemá expanzní nádobu

Datum: 11.05.2020 10:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Moc děkuji za rychlou odpověď! :) Volala jsem si s majitelkou bytu a bohužel neznáme odpovědi na vaše otázky. Vím jenom, že boiler byl nový, ale celé tři roky na něj nikdo ani nešáhnul, takže byl neustále v provozu. Pojistný ventil je jenom jeden (pokud správně chápu manuál k boileru).

Od majitelky jsem ale zároveň dostala zprávu, že možná pár dnů potrvá, než se k tomu dostane nějaký opravář. Jak bych prosím podle vás mohla boiler do jeho příchodu zabezpečit? Měla bych mít pořád úplně vypnutou vodu nebo by nemělo vadit, když občas umyju nádobí nebo se osprchuju? Hrozí do té doby nějaké nebezpečí? Pochopitelně vodu vypnu, když budu odcházet z bytu, ale nerada bych byla příští dny úplně bez vody... :(

Děkuji vám za ochotu!

Datum: 11.05.2020 10:51 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To, že je jeden ventil na bojleru je správně a ten je skutečně vyhrazen pro nenadálé poruchy jako havarijní a někde v návodu je napsané, že by se měl každých půl roku přezkoušet zda je funkční. Proto je dobré na potrubí mít ještě jeden, který při vysokém tlaku vody upouští do kanalizace. Pokud je to 2-3 deci za den není to potřeba řešit. Jinak by měla být malá expanzní nádoba nebo snížit tlak studené vody. Tento ventil může zarůst inkrustacemi pokud je voda tvrdá a po několika letech se nahradí novým (protže uchází trvale - slzí).
Pro nás by bylo informativní jak se ten zvuk projevuje, zda při nahřívání vody, odpouštění vody nebo to syčí 24 hodin v kuse. Co se stane když se bojler vypne a do jaké doby se něco projeví nebo ne. Ještě na doplnění otázka. Jak často musíte čistit rýchlovarnou konvici od vodního kamene?

Datum: 11.05.2020 11:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
To syčení bude pravděpodobně v jen době ohřevu vody. Jak veliké je to zanešení bojleru bude záležet kolik vody prošlo bojlerem za ty 3 roky a na jakou teplotu se voda ohřívá. V dolní části bojleru kolem tělesa se usazují takové šupinky hlavně, když je hodně tvrdá voda, a dochází u tělesa k varu vody a šumí to. Některé bojlery mají odkalovací šroubení, co pomůže asi jen částečně, jinak se musí oddělat příruba a vše vyčistit. Může toho tam být třeba i 10l. Při dlouhodobém provozu zanešeného bojleru může, dojí z důvodů přehřívání spodní části tělesa k jeho spálení.

Datum: 11.05.2020 11:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Děkuji vám za trpělivost. Vím, že se mnou je to složité co se týče těch technických problémů... :( Ten příměr s konvicí už chápu. Nevím, proč jsem si naivně myslela, že by boiler fungoval jinak než konvice nebo pračka...

K tomu syčení - je to neustále 24 hodin v kuse, při zapnutém i vypnutém boileru (ohřevu). Přestane to jedině když úplně vypnu přívod vody v bytě. Když jenom vypnu boiler, tak to syčí dál úplně stejným způsobem. Po odpojení vody slyším v boileru kapání, které ale postupně slábne a během půlhodiny už zmizí skoro úplně.

Na přívodu je ještě jedna zelená páčka (přiložila jsem fotku) - předpokládám, že ta odpojí jenom boiler od vody a jinak v bytě voda poteče?

Děkuji

Autor: Josef Vavra
Datum: 11.05.2020 11:53 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132371
reakce na ...
Začal protékat ten černý ventil. Když byl v noci vyšší tlak, začal správně propouštět. Během propouštění se pod těsnění dostala nečistota, která tam uvízla a způsobuje tak trvalé malé, ale hlasité protékání.
Řeší se to otočením černé hlavice o 180 stupňů. Během otáčení se ventil uvolní naplno a bordel odplaví. Tak že několikrát klapnout a je opraveno.
Bohužel už jsem zažil případ, kdy to nepomohlo a ventil začal propouštět ještě víc. Pokud mi zavoláte na 608507514 , vysvětlím všechny souvislosti a rizika.
Zelená páčka je uzávěr vody do bojleru. Můžete ji pro jistotu odzkoušet, zda jde zavřít.
Teorie s konvicí, pračkou apod. jsou nesmyslné. Syčelo by to pouze při ohřevu (svítí kontrolka) a nepřestalo by to po uzavření přívodu vody. Naopak by se hlasitost zvýšila.

Datum: 11.05.2020 12:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Celé jsem to asi pokazila... Když jsem otočila tím černým pojistným ventilem, tak syčení zesílilo a ta spodní vývodní hadice se odpojila. Odpojila jsem vodu od boileru, takže naštěstí žádné šílené vyplavení. Ale teď to vypadá jako na přiložené fotce. Asi bych se neměla snažit tu hadici znovu nasadit a celý proces opakovat? :(

Autor: Josef Vavra
Datum: 11.05.2020 13:01 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132371
reakce na ...
Právě jste okusila jedno z rizik na vlastní kůži. Nedávám to číslo zbytečně. Ted opatrně pusťte ten zelený kohout a pokud to nekape, je opraveno. Hadici nasaďte a pořádně utáhněte.

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 11.05.2020 14:10 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Ten červený kohoutek není pojistný, ale vypouštěcí ventil. Vy musíte otočit tím černým kloboučkem na ventilu vlevo od toho se zelenou páčkou. Půjde to ztuha a musí v něm cvaknout. Nejprve ho takto několikrát protočte bez otevření té zelené páčky. Je to vždy cca o 180°, než cvakne. Pak z druhé strany toho ventilu s černým kloboučkem buď nasaďte tu hadičku, nebo okolo namotejte hadr tak, aby se do hadru zachytila vytékající voda z toho otvoru směrem ke zdi. Zelený kohout pootevřete a zprudka pootočte tím černým kloboučkem o 180°. Voda by měla vyplavit nečistotu z ventilového sedle.

Datum: 11.05.2020 14:18 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Ještě obrázek. Na tu černou trubičku je potřeba nasadit tu hadičku. Pokud to jde těžko, je dobré konec hadice ohřát ve vařící vodě, aby změkla.

Datum: 11.05.2020 14:27 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Ještě dodatek. Ta hadička by měla být stažena na té černé trubičce stahovací sponkou, nebo sponkou s vodní páskou. Ta tam zřejmě ale nebyla.

Datum: 11.05.2020 15:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Moc Vám děkuji za důkladný popis. Žádná podobná páska nebo sponka tam skutečně nebyla. Ta hadice tam byla jen nasunutá (a to plastové zakončení hadice je i nějak divně jakoby uřezané, není to vůbec rovné). Má cenu to znovu napojit a zkoušet to znovu spustit i bez toho? Nestane se, že se to po spuštění vody znovu uvolní a samovolně vysune? Jen abych byla zase připravená s kýblem a mopem pro jistotu... :)

Datum: 11.05.2020 17:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nejdříve by bylo dobé tam zavěsit menší kýblík nebo jinou nádobu a spustit to. Ukáže se kolik to "ucvrkává", jestli to už nepřestalo. Pak odpustit horké vody z kohoutku a zkusit kolik toho nakape při dohřívání. Pak také nějak zjistit jaký tlak je v rozvodu vody za studena. Třba se zeptat u sousedů zda nemjí někde namontovaný manometr na studené vodě a co ukazuje.
Tu hadičku klidně uřežte kousek pokud vám to dovolí délka. při nasazování je dobré konec nahřát aby změkl. Dá se to na chvilku do téměř vřící vody nebo se to opatrně nahřeje svíčkou (pootáčet konec a rychle nasunout. Ten zobáček nám můžete vyfotit. On se dá prsty odšroubovat. Plastová hadička se dá zaškrtit i drátkem pomocí kleští nebo tou sponou co zde byla na obrázku. Můžete zajistit hadičku proti vysunutí tím, že u konce navinete pár závitů izolepy a občas to hodíte kolem krku toho ventilu.
Velmi zajímavý by byl odchyt té vody za 24 hodin. Kolik to činí. Nebo taková provokativní zkouška a to nejlépe ve dvou osobách. Někdo otevře pákovou baterii teplé vody naplno tak na 5 vteřin a odrazu uzavře a ten druhý pozoruje, zda si to "ucvrkne" neboť i vodní rázy při dobře natlakované nádobě můžou způsobit úkap. Dokonce i když ten ráz vznikne u sousedů. Samozřejmě to je teoretická možnost ale vyloučit se nedá nic.

Datum: 11.05.2020 15:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Doplním to i jiným zakončením a to se závitem G 3/8" s počtem 19 z/1". To ale se musí ukrojit kousek toho "sosáku" a dát klasickou tlakovou hadici s převlečnou maticí (používá se na připojení baterií). Je to ale zbytečné, je to "odkapávací potrubí" a tudíž beztlaké.

Datum: 11.05.2020 12:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Psala jste zanedbatelné množství vody, to bylo kolik? Jestli to syčí 24h tak to moc zanedbatelné nebude, to budou kýble. Podle fota by šla ta hadička oddělat a bude poznat kolik ta voda protéká. Je doporučené asi jednou za týden ventil protočit.

Datum: 11.05.2020 12:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tento problém máte jenom vy? v kterém podlaží bydlíte? Někdy dojde k poručení regulátoru tlaku na hlavním přívodu do budovy. Pak začnou vlivem nárůstu tlaku v rozvodu propouštět některé bojlery. Opravář by měl zkontrolovat i tlak v domovním rozvodu, nebo na regulátoru pro byt. Používat to samozřejmě můžete. Mohla by jste připojit fotky připojení toho bojleru? Jde o to, jaký tam je ten pojišťovací ventil. Pak by se možná dalo něco poradit.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama