Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Izolace v kombinaci s palubkami

Autor: Jan Vrátný
Datum: 13.05.2020 18:17
uživatel: 132477


Dobrý den,
nemohu se rozhodnout, jaké mám zvolit řešení při zateplování podkroví u rekonestukce staré kamenné chalupy.

Několik věcí už rozhodnuto a realizováno mám, ale potřebuji poradit zejm. jak vyřešit izolaci pod krokvemi a následné připevnění palubkového podhledu.

V tuto chvíli mám tuto skladbu (shora):
1. Betonové tašky Bramac
2. latě
3. difůzní folie
4. Krokve a mezi krokvemi 14 cm vata Ursa PureOne SF 31 (labda 0,031)
5. dále mám 7 cm prostor pro druhou vrstvu izolace
6. a pod ní budou smrkové palubky (ty už také mám a jsou cca 25 mm silné)

Co řeším, jsou tedy body 5 a 6.

Problém je, že když kolmo na krokve (tedy horizontálně) přidělám 7 cm latě a mezi ně dám další vrstvu vaty, tak nebudu mít k čemu přichytávat palubky, které bych chtěl kotvit ke každé krokvi, tedy cca po 1 m.

Pokud bych dal latě vertikálně (resp. souběžně s krokvemi), tak jednak nezamezím tepelným mostům a vzhledem k tomu, že jde o tesané trámy, tak bych ani nedocílil všude stejné výšky.

Jako variantu zvažuju, udělat tedy první řešení a celé to ještě podbít cca 10mm OSB deskami, ke kterým bych chytal palubky a které by navíc mohly fungovat jako parobrzda.

Při jiných řešeních (bez OSB desek) ještě řeším právě nějakou parobrzdu. Nevím, zda v podobném, difuzně otevřeném domě, je třeba dávat pod izolace ještě přímo parozábranu. Bojím se, že by v tomto případě mohla nakonec působit spíše potíže, protože bude na mnoha místech prošroubovaná — proto tedy zvažuji spíše nějakou formu té parobrzdy.

A aby toho nebylo málo, tak dům je natočen tak, že jedna strana střechy je přesně na jih, takže se do ní hodně opírá sluníčko. Proto ještě zvažuji, zda tuto jižní stranu nevyřešit ještě trochu jinak, např. nejakými dřevovláknitými deskami. Zde si pak nejsem jist, jestli třeba existují i takové, abych je mohl použít i rovnou k přichycení těch palubek, nebo zda bych je musel opět dávat mezi rošt, nebo přes ně opět tu OSB desku. A samozřejmě u toho dřevovlákna či PIR desek řeším jejich velkou cenu.

Předem děkuji za rady,
Honza Vrátný

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Příspěvky
Autor: Jiří Kubíček
Datum: 15.05.2020 11:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, jestli tam budete muset dát parobrzdu nebo parozábranu (jedno z toho tam určitě bude muset být) je dáno složením celé konstrukce a tím, jak dobře bude odvětrávaná mezera mezi taškami a difúzní fólií, které bude muset být kontaktní s malým difúzním odporem. V případě kvalitního odvětrání pod krytinou - s přístupem vzduchu od kraje střechy a nejlépe s odvětrávaným hřebenem - si můžete dovolit to udělat tzv. difúzně otevřené, ale ještě to znamená použití kvalitní parobrzdy, buď tedy parobrzdné fólie nebo OSB desek s vysokým difúzním odporem (OSB 3 nebo OSB4) na vnitřní straně konstrukce. Většina to však řeší automaticky parozábranou. Je tedy na vás, jaké řešení si vyberete. Případné dřevovláknité desky mají malý difúzní odpor, takže jako parobrzda se nehodí a u difúzně otevřených konstrukcí se používají hlavně na vnější straně konstrukce, na vnitřní straně by ještě musela přes ně přijít minimálně ta parobrzda, nebo pak parozábrana. Použít se dají i PIR desky s integrovanou parotěsnou ALU fólií, které když dáte na vnitřní stranu konstrukce a spoje slepíte páskou na parozábrany, nepotřebujete už klasickou parozábranu, ale bylo by to difúzně uzavřené.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama