Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Ekvitermně řízený rozdělovač

Autor: Tomas Macek
Datum: 14.05.2020 11:24
uživatel: 125477


Dobrý den,
podlahovka by měla stále běžet, ne cyklovat podle termostatu. Topenář chce spínat čepadlo podlahovky termostatem, já řídit směšovací ventil podle venkovní teploty, předpověi, ...
1/ Máte nějaký tip na rozvaděč pro podlahovku, kde je ekvitermní směšovací ventil? Našel jsem např. TOPTHERM TOP577, Giacomini R557FMK-W (dražší).
2/ stejně asi radiátory? Taky třícestný ekvitermní směšovací ventil a celé to řídit třeba Tech CSi-2?
3/ jaký je rozdíl mezi nízko a vysokoteplotním rozdělovačem? Nyní bude zdroj tepla 55-85 °C, v budoucnu TČ / Solary. Giacomini dělají kombinovaný pro vysoko i nízkotelotní zdroje.

Díky za Vaše odpovědi,

Tomáš

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Mirek Svejda15.05.2020 11:24
Josef Vavra15.05.2020 09:55
Tomas Macek15.05.2020 09:19
Mirek Svejda15.05.2020 08:58

Příspěvky
Autor: Josef Vavra
Datum: 15.05.2020 09:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132371
reakce na ...
Pokud už máte vyřešené ekvitermní řízení pro radiátory, tak jednoduše odvoďte z výstupu pro radiátory proporcionálně i výkon do podlahy. Tedy jakýkoliv směšovač s čerpadlem a pojistným termoventilem na 40°C a k tomu přivřít přívod topné vody tak, aby podlaha správně topila. To je vše.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 15.05.2020 08:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Proč zakládáte nové vlákno ? V původním jsem Vám odpověděl. Takže ještě jednou. Zmíněné typy rozdělovačů nelze použít. Nefungovalo by to. Jde o to, že jsou to rozdělovače s dvojcestnými ventily. Vy potřebujete směšovač určený pro systémy s AN nebo anuloidem. To jsou směšovače s trojcestným ventilem dle zapojení, co jsem nakreslil. V tomto případě se nerozlišuje nízko a vysokoteplotní.

Autor: Tomas Macek
Datum: 15.05.2020 09:19 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 125477
reakce na ...
Mirku díky moc, nechtěl jsem dělat duplicitu, chtěl jsem pochopi rozdíl mezi rozdělovačem pro nízko a vysokoteplotní zdroje.
Tom

Autor: Mirek Svejda
Datum: 15.05.2020 11:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Popis rozdílu mezi vysokoteplotním (sériovým) a nízkoteplotním (paralelním) je uveden např. zde:
https://forum.tzb-info.cz/113129-smesovaci-rozdelovace-pro-podlahove-vytapeni
Osobně nechápu, proč se vysokoteplotní rozdělovače vyrábí. Co je horší, řada projektantů nebo firem nechápe rozdíl a nesmyslně používají vysokoteplotní rozdělovače i v kombinaci třeba s TČ nebo KK, kde jsou vyloženě nevhodné.
Jde ale o to, že tyto rozdělovače jsou určené pro kombinované systémy, kde je ve zdroji tepla oběhové čerpadlo. Tyto rozdělovače nevytvářejí tlakový spád, neboli neumí si vodu nasávat. Takže záleží co máte zapojené a jak. Podle toho jsou možnosti:
1) nová instalace. U AN/bojleru si necháte sestavit tři směšovací sady. Jednu pro kotlový okruh s termoventilem např. TSV3B a další dvojici s trojcestnými ventily a zde záleží na cenové preferenci. Pokud preferujete nízkou cenu použijete trojcestné termoventily. Pokud trváte na elektronické regulaci, tak třeba trojcestné ventily ESBE s příslušnými servy. Samozřejmě + armatury čerpadla, filtry a pružinové zpětné klapky. Případně můžete použít sestavené směšovací sady s 3CV, ale to Vás vyjde podstatně dráž. V tomto případě použijete jen pasivní rozdělovač bez čerpadla. Samozřejmě můžete ty směšovací sady přesunout přímo ke kotli a do rozdělovače PT. Jenže v tom případě musíte použít rozdělovač s 3cv např v řadě TOPTHERM je to TOP558A. To je jen otázka prostorového uspořádání a samozřejmě cen
2) Součástí vašeho topení je již směšovací sada s čerpadlem a trojcestným ventilem pro radiátory. V tom případě můžete použít rozdělovač s dvojcestným ventilem např. TOPTHERM TOP577 (nízkoteplotní), ale musí být zapojený až za čerpadlem pro radiátory. Nevýhodou je, že podlahové topení bude fungovat jen pokud poběží čerpadlo radiátorů. Není pravda, že v tomto případě můžete použít libovolný rozdělovač. Musí se jednat o paralelní nízkoteplotní rozdělovač.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama