Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Izolace difuzně otevřené šikmé střechy

Autor: Miroslav Děcký
Datum: 14.05.2020 18:48
uživatel: 132485


Fotogalerie:

Zdravím,
potřeboval bych "nakopnout", kupujeme starší rodinný dům (cca 60let) a chceme provést vestavbu podkroví. Střecha je plechový "Alukryt" sedlová cca 45° sklon.
Aktuální skladba:
Plech - Latě - Krov (latový) -> puvodni vestavba (bude odstraněna)

Nechceme měnit plechovou střechu, tudíž chci izolovat "zespodu"
Dle článku na portálu krytiny střěchy (Zateplení šikmé střechy zespodu bez původní difuzní folie - https://1url.cz/yzBfW ) je to možné, mezi krokve pridat difuzne otevřenou pojistnou hydroizolaci.
Tedy skladba
Plech -> Mezera (3-4cm) -> difuzni folie -> Vata mezi krokve (cca 160mm) -> co dál?

V pokroví není moc místa (pozednice leží přímo na stropě bez podezdívky)
1. další vrstva 16cm podkrokevni izolace a přímo SDK podhled
2. vrstva vaty 16cm - parozábrana -> instal mezera (3cm) -> SDK

Mám kamaráda architekta, velkého přiznivce difuzne otevřených konstrukcí. Navíc zde na foru jsem četl snad milionkrát "parozábranu neudeláte dokonale") a verze pokračování 1. znamená úsporu místa, kterého v pokroví není mnoho. Navíc samotný SDK plní dobře funkci "parobrzdy"

Pro kterou variantu byste volili?

Díky za "rozhřešení" :)

Pěkný den :)

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Miroslav Děcký15.05.2020 12:13
Jiří Kubíček15.05.2020 11:28
Miroslav Děcký15.05.2020 07:16
Jiří Kubíček14.05.2020 22:09

Příspěvky
Autor: Jiří Kubíček
Datum: 14.05.2020 22:09 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, jelikož budete mít plechovou krytinu, která střechu z ochlazované strany úplně difúzně uzavírá, tak i když tam uděláte tu odvětrávanou mezeru, která stejně jako dodatečně provedená nebude v celé ploše odvětrávána dobře, tak bych si takovou konstrukci nikdy nedovolil udělat bez parozábrany, takže za mně jedině ta druhá varianta. Difúzně otevřená konstrukce vyžaduje úplně jiné provedení, složení a jinou krytinu. Navíc vůbec není pravda, že SDK podhled tvoří parobrzdu, sádrokarton má velice malý difúzní odpor a v žádném případě nemůže plnit funkci parobrzdy.

Autor: Miroslav Děcký
Datum: 15.05.2020 07:16 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132485
reakce na ...
Díky za reakci.

Odvětrávaná mezera bude větraná jak dole u okapnice, tak u hřebene.
chci se ještě zeptat v rámci nějakého kompromisu, co byste zvolil jako podkrokevní izolaci?

Dát tam druhých Xcm vaty, nebo použít nějaký PIR panel menší tloušťky když bych chtěl "ušetřit centimetry" a zároveň mít dobře zaizolováno?

V šikmině se neplánují žádné instalace (krabice, el vedení atd - vše pujde stropem kde je místa více i na instalační mezery)

Díky
S pozdravem Děcký

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 15.05.2020 11:28 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Zdravím, ona ta mezera 3-4 cm a ještě různě prohnutá a navíc pod difúzně uzavřenou krytinou vám to bude odvětrávat s nejistým výsledkem, osobně bych to bral pouze jako pojistku proti průnikům vlhkosti při nedokonalostech v provedení parozábrany a nikdy bych si to v takovém případě nedovolil dělat difúzně otevřené, což by navíc vyžadovalo na vnitřní straně konstrukce dobrou parobrzdu, což znamená kvalitní OSB desky nebo parobrzdnou fólii, jen SDK podhled by určitě nestačil. Prostě bych to udělal parotěsné, tedy s parozábranou, nebo lze použít PIR desky s integrovanou parotěsnou ALU fólií (jsou různí výrobci PIR desek s podobnou fólií, ale pozor na to, některé nejsou parotěsné, z těch parotěsných jsou to třeba tyto: http://www.stawebniny.com/pur-pir-izolacni-desky/c-1754/ ). Je tedy jen na vaší volbě, co použijete, jestli minerál s parozábranou nebo PIR desky s parotěsnou ALU fólií, které jen ve spojích slepíte páskou na parozábrany. Jinak 16 cm obyčejné vaty nahrazuje asi 10 cm PIR desky. Pod ty PIR desky byste ale stejně ještě musel udělat SDK konstrukci.

Autor: Miroslav Děcký
Datum: 15.05.2020 12:13 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132485
reakce na ...
Zdravím,

Panely vypadají dražší ale zato úspora v místě a přijde i jednodušší instalace.

Děkuji moc, udeláme to tedy s parozábranou :)

Díky za Váš čas

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama