Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

špatný topný žebřík, náplň, nebo topná spirála?

Autor: Jan Gebauer
Datum: 14.05.2020 19:11
uživatel: 132486

Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Dobrý den,

ještě tomu není ani rok co jsem zakoupil v Bauhausu topný žebřík+topnou el. tyč s termostatem a nemrznoucí antikorozní směs vhodnou přímo do topných těles-pc 6700kč. Ani ne po roce přestala topná tyč fungovat-po vymontování jsem byl nemile překvapen-viz. foto. Celá tyč byla obalená nějakým jakoby připečenými nečistotami. Tekutiny v žebříku bylo dost. Zkusil jsem tedy odebrat i přímo tekutinu jestli není černá, ale ta je v pohodě průzračná. Když jsem ale zajel prstem do trubek, tak tento černý práškový bordel byl všude v trubkách. Nemáte s tím někdo podobnou zkušenost? Může to být špatným žebříkem, nebo nemrznoucí náplní? Nejvíce mě na tom zaráží, že žebřík mám naprogramovaný aby časově topil jen 2x denně po 1h, takže celkově zařízení nevydrželo ani ne 600h provozu. Topnou tyč jsem dal reklamovat-uvidím jestli reklamaci schválí, ale nevím jestli má cenu pak do toho žebříku vůbec dávat novou...

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jaroslav Dítě18.05.2020 21:29
Karol Konárik18.05.2020 21:16
Jozef Homola18.05.2020 15:14
František Lapáček18.05.2020 14:56
Karol Konárik16.05.2020 23:01
Jozef Homola16.05.2020 22:52
Karol Konárik16.05.2020 22:26
Jozef Homola16.05.2020 21:54
Jozef Homola16.05.2020 21:43
Karol Konárik16.05.2020 21:37
Jozef Homola16.05.2020 21:05
Jaroslav Dítě16.05.2020 21:00
Jan Gebauer16.05.2020 20:39
Karol Konárik16.05.2020 19:32
Jozef Homola16.05.2020 07:23
Jan Gebauer15.05.2020 23:57
Jaroslav Dítě14.05.2020 19:21

Datum: 18.05.2020 14:56 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 112887
reakce na ...
Pane Gebauere, z diskusních příspěvků jste doposud získal informace, které vám asi moc nepomohou vyřešit váš problém s koupelnovým radiátorem, elektrickým topným tělesem s elektronickým regulátorem a nemrznoucí antikorozní směsí, které jste zakoupil v Bauhausu. Mne tento nákup připomíná typické české dodo, které na našem trhu úspěšně fungovalo čtyřicet let a za tu dobu jsme se stali všichni odborníky na všechno, aniž bychom si přečetli návod k instalaci a obsluze. Tím se vás nechci nikterak dotknout, ale kupovat v obchodě komponenty, které si doma zkompletuji na základě doporučení obchodníka a vyrobit si tak výrobek do koupelny, kterým je elektrický koupelnový radiátor určený k vytápění a zároveň sušení ručníků, je dost odvážné a jak vidíte sám, přináší to i nepříjemné komplikace. Pokud byste si zakoupil elektrický koupelnový radiátor, zajisté výrobce radiátoru má tento problém vyřešený a nevystavoval byste se výzkumným a vývojovým činnostem, které s sebou přinášejí i riziko újmy na zdraví pro vás a vaši rodinu. Na odkazu https://www.elvl.cz/onas/clanek-15.php naleznete informace, které objasňují problematiku koupelnových radiátorů v elektrickém provedení a také v kombinovaném zapojení s ústředním vytápěním. Další informace k elektrickým koupelnovým radiátorům si můžete vybrat na odkazu https://www.elvl.cz/onas/clanky.php .

Autor: Jozef Homola
Datum: 18.05.2020 15:14 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Dobrý příspěvek a dovolím si doplnit, že byla zvyklost plnit radiátor bez kompenzátoru jenom do té výše aby malíček zasunutý do otvoru se nenamočil. Jenže praxe je "složitějí" a zakrytý radiátor ručníkem se chová trochu jinak jak odkrytý.

Autor: Karol Konárik
Datum: 18.05.2020 21:16 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131429
reakce na ...
Hlavně ten 2. odkaz je dobrý 🤣 Skoro by z vás měl jeden dojem, že elektrickým radiátorům rozumíte 😄

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 18.05.2020 21:29 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Ten kompenzátor je fajn věc. Já mám na žebříku nahoře otenřený odvzdušňovací ventile a hladinu jen tak, aby po ohřátí nepřetekla. Náplň je řídký olej.

Datum: 14.05.2020 19:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Já jsem žádnou nemrznoucí kapalinu nepoužil. Do topného žebříku, který používám pro samostatné vytápění prádelny v odlehlé části domu, jsem použil hydraulický olej a těleso topí již deset let.jen jsem musel z počátku pohlídat roztažnost a zachytit přetékání odvětrávacím otvorem ve vrchní zátce. Nyní o tělese ani nevím, ven ho na podzim zapnu, aby v prádelně udržovalo nezámrznou teplotu (5 až 10°C).

Datum: 15.05.2020 23:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
O tom jsem taky četl když jsem žebřík kupoval že si ho někteří plní různými oleji, ale když mi bylo doporučeno přímo v obchodě abych tam koupil nemrznoucí antikorozní směs kterou tam na to mají přímo určenou, tak se nebudu patlat ještě s nějakým olejem...Navíc i přímo v návodu na topném žebříku to bylo napsané ať se tam nedává obyčejná voda, ale speciální antikorozní medium, takže si nemyslím, že by byla chyba v mojí instalaci..

Datum: 16.05.2020 07:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Další dva faktory přicházejí v úvahu a to že je to rozpuštěné železo jak oxidované, tak ještě neoxidované kyslíkem, to v topných soustavách ten černý kal bývá. Poznat be se to mohlo tak, že po seškrábnutí to chytá magnet a nebo po namočení na vzduchu to hnědne.
Další věcí je vychytaný grafit z vnitřku trubek a jeklů, který tam zůstane po protahování nebo kalibrování za studena. Jekly a trubky, když se protahují tak aby ten povrch nějak "kluzalo" (odpor je tam obrovský), tak na to teče doslova grafitová emulze, která významně snižuje tření.
Není vyloučeno, že je to kombinace obou složek.

Datum: 16.05.2020 19:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
"Další dva faktory přicházejí v úvahu a to že je to rozpuštěné železo ještě neoxidované kyslíkem, to v topných soustavách ten černý kal bývá.
Další věcí je vychytaný grafit z vnitřku trubek a jeklů, který tam zůstane po protahování nebo kalibrování za studena. Jekly a trubky, když se protahují tak aby ten povrch nějak "kluzalo" (odpor je tam obrovský), tak na to teče doslova grafitová emulze, která významně snižuje tření.
Není vyloučeno, že je to kombinace obou složek."
Vy jste tomu zase dal špónu.....🙂

Datum: 16.05.2020 21:05 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4
Pane Vy jste dokázal akorát zopakovat příspěvek ale o černém kalu zvaném magnetit nevíte zhola nic. To není rez pokud se tam nedostane kyslík, to je "rozpuštěné" železo.
Patrně jste nikdy neviděl potrubí a to konce i nerezové má tu černotu. Kdo neviděl novodobé oběhové čerpadlo bez magnetického filtru v okruhu, tak "neviděl nic".

Datum: 16.05.2020 21:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Já jen že řeč byla o elektrickém topnem žebříku s náplní a to není totéž, jako ten samý žebřík zapojeny do topného okruhu...vime??

Datum: 16.05.2020 21:43 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano to víme a víme jak probíhá elektrochemická koroze nebo nevíme?
V topném žebříku obíhá voda podobně jako v jiném tělese, jinak by netopil.

Datum: 16.05.2020 22:26 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Sice si nemyslím, že tam nemrznouci směs obíhá stejně jako v klasickém systému, hlavně proto, že tam jaksi není cerpadlo, že? nicméně moje připomínka směřovala k tomuto tvrzeni :"Další dva faktory přicházejí v úvahu a to že je to rozpuštěné železo ještě neoxidované kyslíkem, to v topných soustavách ten černý kal bývá" ...což je zcela mimo.

Datum: 16.05.2020 22:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
https://forum.tzb-info.cz/108227-napusteni-nove-topne-soustavy

Toto tvrdí pan Křen (bydlí ode mne si 2 km) a ten o topení ví hodně. Mimo jiné spouštěl energetická zařízen doma i v zahraničí, doufám, že nebude zlobit, když to na něj prozradím.

Datum: 16.05.2020 23:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Mimo mísu

Datum: 16.05.2020 20:39 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
No matně si pamatuji, že když jsme kdysi likvidovali a rozřezávali staré litinové radiátory, tak tam byly taky podobné černé nečistoty, ale u nového žebříku s anitkorozní směsí bych to nečekal...navíc v návodu určitě nebylo, že se musí žebřík před napuštěním proplachovat...tak nevím..

Datum: 16.05.2020 21:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
U litinových součástí to je něco jiného a nemusí na ně ani působit teplo. Z litiny se vymývá železo a zůstává jen něco jako grafit. Chtěl jsem opravit čerpadlo vodárny a vnitřek litinových částí jsem normálně rozhrabal nehtem. Po očistění změklé vrstvy melo čerpadlo takové vůle, že jsem je poslal "na recyklaci".

Datum: 16.05.2020 21:54 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
(p. Gebauer)
Některé kondenzační kotle mají přímo od výrobce zakázané antikorozní prostředky. Kromě jiného druhu korozí je víc jak půl tuctu.

VAILLANT:
Pozor!
Nebezpečí poškození kotle!
K napouštění topného systému používejte jen
čistou vodu z vodovodu.
Přidávání chemických přípravků (například
prostředků proti mrazu a prostředků na ochranu
proti korozi inhibitorů) je nepřípustné.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama