Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Páteřový x hvězdicový rozvod rekuperace

Autor: Jaroslav Meixner
Datum: 15.05.2020 16:20
uživatel: 130349

Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Chtěl bych požádat znalejší kolegy o radu. Pročetl jsem určitě stovky příspěvků na téma rekuperace a její rozvody a získal pevné přesvědčení, že jedině páteřový rozvod je správné řešení pro RD v pasivním standardu. Začal jsem shánět projektanta, který by se úkolu ujal a ouha. Někteří byli ochotni připustit, že např. systém Lindab safeclick by vše zvládl a je to krásná hračka, ale všichni (někteří z nich doporučeni přímo Lindabem) mně jednomyslně přesvědčovali, že v RD to nemá smysl. Sborově tvrdili, že hvězdicový rozvod je daleko jednodušší na návrh i realizaci, nemá problém s přeslechy, snadno se instaluje, reguluje i čistí a že vyšší tlaková ztráta v plastovém potrubí = nutný vyšší výkon = spotřeba RJ, je tak malá, že to ani nemá smysl řešit. Dokáže někdo posoudit/odhadnout, o jak velký rozdíl v roční spotřebě elektřiny by se mohlo jednat u 2patrového domu? Půdorysy pater přikládám, RJ by byla umístěna v garáži.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jaroslav Meixner17.05.2020 09:26
Jozef Homola16.05.2020 11:16
Jaroslav Meixner16.05.2020 10:01
Jozef Homola15.05.2020 21:15

Datum: 16.05.2020 10:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Přečetl jsem od Vás stovky příspěvků na zdejším fóru, vždy se mi zdály velmi odborné, rozumné a věcné, Vašich názorů si skutečně vážím, moc rád bych s Vámi osobně prodiskutoval některé možnosti. Můžete mě prosím kontaktovat na
Oba druhy rozvodů bych chtěl instalovat v podhledech v neobytných místnostech a kastlíky v obytných, rozhodně žádná půda. Četl jsem pěknou větu, že navrhnout dobře páteřový systém chce opravdu zdatného odborníka, u hvězdy je to určitě jednodušší, možná hlavní důvod, proč se nikomu do projektování páteře nechce. Ale rád bych se vrátil k původní otázce ... dá se alespoň odhadnout ekonomický rozdíl ve spotřebě energie mezi oběma variantami?

Autor: Jozef Homola
Datum: 16.05.2020 11:16 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
Těžko lze odhadnout něco co nevíme jak se vlastně chová. každý vzduchtechnický prvek by měl mít změřenou ztrátu a určen koeficient ZETA. To u těch monstr krabic v podstatě nejde, protže se neví koik otvorů bude využito a kolik zašpuntovaných. Kdysi znalec v oboru sem přispívající pan Šperl (už je po smrti) napsal dobrou poznámku: "Dnes platí heslo, že to všechno přemotorujeme". Tím myslel spoustu regulačních motorických prvků, klapek, škrtících clon a výkonné motory v centrální jednotce.
Ještě ukázka co se dělá u hranatých rozvodů aby to proudilo jak má a nevznikaly tam turbulentní víry, které navyšují ztráty více jak klasické tření o povrch.
Dejte pokud vám to nevadí tel. číslo a pak za pár hodin smažte. Zavolám.

Autor: Jaroslav Meixner
Datum: 17.05.2020 09:26 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Je mi jasné, že výpočet by byl lepší, ale fakt by mě zajímalo, zda je ten rozdíl v řádu 20% nebo 50% či dokonce 100% a více. Ono je vůbec těžké najít nějaká čísla roční spotřeby rekuperace. Otevřel jsem si teď technický list Futury M, kde se píše, že el. příkon při max. průtoku a tlaku je 230W. když vezmu, že pojede někde kolem 50% tak to vychází 115x24x365=1MWh/rok. Zehnder Comfoair Q350 uvádí Spotřeba energie 180W, bez určení podmínek, což je cca 1,5MWh/rok. V obou případech se bavíme o nějakých plus/minus 3000Kč/rok. Pokud by rozdíly mezi hvězdou a páteří byly do 20-30% tak asi není důvod realizovat mnohem složitější páteř, nebo se pletu? Můj tel. je 723 715 536

Autor: Jozef Homola
Datum: 15.05.2020 21:15 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4 obrázek č. 5 obrázek č. 6
Podle mých zkušeností, tak správně by se měl navrhovat páteřní systém, který je velmi energeticky ale i hlukově dobrý. Je faktem, že se dělají MONSTRA (v zahraničí tomu tak říkají), kde nikdo předem nespočte ani neurčí kam to bude nebo nebude foukat a kolik. pak do toho napere "kilometry" korugovaných hadic a je vymalované. Mnohým to na půdě v těch nevyspádovaných hadicích kondenzuje a byl zde případ doslova kýble vody v potrubí. Pár obrázků jak to vypadat nemá.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama