Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Plíseň - prkna

Autor: Simon Mar
Datum: 15.05.2020 19:36
uživatel: 131899

Zdravím, koupil jsem dům na kterém před rokem a půl proběhla rekonstrukce střechy. Původní krytina byla šindel. Dnes jsem na půdičce která je nad obytným podkrovím objevil černou plíseň na prknech. Prkna vypadají suchá ale asi zůstali původní a plíseň se na nich vytvořila kvůli špatnému odvětrávání. Nyní je větrání řešeno mezerou pod hřebenem střechy. Je možné se této plísně zbavit chemicky nebo oškrábáním? Nebo to ničemu nevadí když jsou prkna suchá? Pro upřesnění skladba stropu podkroví je: sádrokarton, parotěsná folie, 15 cm vaty. Skladba střechy: Tašky, hydroizolace, prkna.

Díky

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jiří Kubíček20.05.2020 16:49
Simon Mar20.05.2020 07:09
Jiří Kubíček18.05.2020 14:38
Simon Mar18.05.2020 11:24
Jiří Kubíček16.05.2020 10:58
Karol Konárik15.05.2020 23:40
Simon Mar15.05.2020 20:36
Jiří Kubíček15.05.2020 20:01

Datum: 15.05.2020 20:01 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, ta plíseň, jestli jsem to dobře pochopil, je ze spodní strany toho bednění mezi izolací a bedněním a izolace je přímo ve styku s bedněním ? Nebo kde přesně jste tu plíseň objevil, na jaké straně prken, co je pod těmito prkny ? Jedná se o bednění šikmin nebo podlahu půdičky ?

Datum: 15.05.2020 20:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Omlouvám se za špatné vysvětlení. Plíseň je ze spodní strany bednění. Není ve styku se zateplením. Zateplená je podlaha půdičky a šikminy které vedou podkrovím. Pro upřesnění přikládám obrázek. Jen mě omluvte, jsem v tomto oboru tak trochu amatér.

Červeně je označeno místo kde se nachází plíseň

Autor: Karol Konárik
Datum: 15.05.2020 23:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131429
reakce na ...
A je to opravdu plíseň? Nejsou to jen černé fleky způsobené nesprávným schnutim prken?

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 16.05.2020 10:58 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, na tom bednění je co přesně za fólii a za krytinu ? Je to difúzní kontaktní fólie nebo něco jiného ? Je mezi krytinou a fólií nějaké odvětrávaná mezera ? Je ta půdička nějak odvětrávaná, tedy může zdě nějak proudit vzduch odspodu a dostávat se někudy ven ? To zateplení a instalaci parozábrany už jste prováděl vy ? Je mezi SDK a parozábranou nějaká instalační mezera ?

Datum: 18.05.2020 11:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, podle původního majitele jde o folii určenou přímo na bednění. (nechal mi tam nějaký zbytek, takže odpoledne můžu zjistit přesnější typ) Na folii je plastová krytina Capacco. Půdička je odvětrávaná zespodu "pod okapy" až k hřebenu střechy kde je nějaký speciální plastový hřeben určen přímo k odvětrání. V šikminách je mezi vatou a bedněním mezera aby mohl proudit vzduch. Zateplení ani parozabranu jsem já nedával, vše dělal původní majitel. Když na půdičce odkreji vatu, tak vidím, že vata je na provázcích aby neležela přímo na parozábraně, pak je parozábrana a na ní hned sádrokarton bez mezery.
Díky za odpovědi.

Datum: 18.05.2020 14:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, "fólie určená na bednění" je dost široký pojem, na bednění můžete použít různé druhy materiálů, některé jsou prakticky úplně difúzně uzavřené, jiné zase kontaktní a paropropustné, ale s těmito materiály je zpravidla ještě odvětrávaná mezera mezi krytinou a fólií vymezená třeba latěmi, což nebude váš případ a už i díky té plastové krytině, která bude přímo na bednění s fólií, je ta střecha bez ohledu na druh fólie prakticky difúzně uzavřená. To znamená, že jakákoli vlhkost, která se dostane ke střešnímu plášti, a je jedno, zda v podkroví nebo až v té špičce, tak pod bedněním zkondenzuje a s největší pravděpodobností vytváří plísně. Sice píšete o nějaké mezeře mezi izolací a bedněním. Je ta mezera všude dobře udělaná ? Jak je široká ? Čím je vymezená, nějakou kontaktní difúzní fólií ? Máte jistotu, že je zaručené proudění vzduchu v té mezeře ? Dalším problémem může být ta parozábrana hned mezi SDK a roštem. Mezera mezi parozábranou a vatou je celkem k ničemu, mezera měla být hlavně mezi podhledem a parozábranou, aby nebyla parozábrana tolik narušená vruty atd. Těžko přesně soudit jen podle toho, co píšete, a bez podrobné prohlídky na místě. Celé to na mě ale dělá dojem, že to odvětrání mezi bedněním a izolací prakticky nefunguje nebo jen někde a omezeně a parozábrana je udělána tak, že se přes ní v různých místech dostává do šikmin a do stropu pod tou půdičkou vlhkost, která pak kondenzuje na bednění. Zde se vám přes zimu dělají plísně, ale vlhkost se po oteplení odpaří a plíseň pak částečně vysychá. Je dost pravděpodobné, že jestli se vám vlhkost dostává na půdičku, tak se dostává i do celých šikmin a stropu pod půdičkou, nechci malovat čerta na zeď a rád bych se pletl, ale dost možné, že tu plíseň budete mít na různých místech pod bedněním ve střeše, nikoli pouze na té půdičce, taky i pod podlahou půdičky.

Datum: 20.05.2020 07:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, děkuji za vyčerpávající odpověď. Je ale pravda, že jste mě moc nepotěšil. Mezera mezi bedněním a vatou je asi 10 cm. Co jsem koukal, tak to vypadá, že je udělaná důkladně, když se z půdičky snažím kouknout do šikmin tak vidím světlo, ale jestli tudy opravdu proudí vzduch říct nedokážu. Na půdičce není udělaná celková podlaha ale uprostřed jen prkna po kterých se dá chodit. Je mi ale divné, že právě plíseň není nikde jinde než na bednění. Na místech kde byla vyměněna prkna za nové, tak se žádná plíseň neobjevila, proto jsem si myslel, že tam kondenzovala vlhkost, když tam byla ještě stará krytina (šindel), která neměla na hřebenu odvětrávání ale jen takové ty malé ventilace místo tašek. Uměl by jste navrhnout nějaké řešení kromě velkých rozsáhlých prácí jako je výměna strechy? Nešlo by se plísně zbavit nějakou chemií a zajistit více větrání, třeba ve šťítech?
Díky

Datum: 20.05.2020 16:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, ta mezera je velká, takže jestli má kudy jít vzduch od spodku střechy a jestli má možnost někde u hřebene vycházet ven, tak je to v pořádku, jen na té vatě měla být ještě pojistná difúzní kontaktní fólie. Jinak ta plíseň je na bednění pouze v té špičce, nebo v celých šikminách, tedy i nad vatou ? Jestli je to jenom v té špičce, je parozábrana i ve stropě pod tou půdičkou, a je dobře odvětraný ten hřeben, pak je možné, že to je nějaká stará záležitost ještě z doby před rekonstrukcí střechy.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama