Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Filtrace - čerpadlo

Autor: Milan ToJeJedno
Datum: 15.05.2020 21:00
uživatel: 119170

Teď jsem poprvé chtěl zprovoznit filtraci. Mám filtrace i čerpadlo pomalu 2x předimenzované k velikosti bazénu. Čerpadlo samonasávací, mám to cca 4 metry od bazénu, na úrovní hladiny cca 0,5m (dle návodu bezpečně v toleranci). Kousek od skimmeru mám danou zpětnou klapku.
Dneska jsem to chtěl pustit, čerpadlo jsem naplnil, dal na zpětný proplach (podle návodu) a nechal cca 1 minutu běžet. Ventily všechny puštěné. Nasávalo to chvíli, spíš jen to v hadici a pak jsem viděl, že to běží na prázdno, tak jsem to vypnul.
Dopustill jsem vodu, v hadici jí už moc nebylo a pustil normálně na filtraci. Šlo vidět, že to nasávalo chvíli i ze skimmeru, nejen z hadice a z trysek chvilku šla voda (možná jen zbytek z montáže, dával jsem bazén dokupy půl roku, pak šly bubliny a šlo vidět, že to nenasává.
Vypnul a vody už na dopuštění moc nebylo, vypadalo to, že potom, co čerpadlo přestalo tlačit, šla zpět. Takto jsem to zkoušel pouštět, vždy to zabralo, nasálo vodu i z bazénu, ale vždy jen pár sekund a pak to tlačilo vzduch.

Nevím, jestli nejsou pořád jen zavzdušněné hadice, myslel jsem, že jak bude čerpadlo nasávat, tak vzduch prostě vytlačí.
Nezdá se mě, že by to někde nasávalo vzduch (pevně v to doufám), jde vidět, že čerpadlo má velký výkon a i kdyby tam byla nějaká skulinka, tak by to podle mě mělo zvládnut i tak. Je to lepené a šroubované v 50tce v hadici.

Dík za rady.

PS: Zítra můžu zkusit odpojit filtraci a pustit to jen na čerpadlo, jestli bude sát, ale prostě to nechápu.

Dík

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Milan ToJeJedno16.05.2020 20:56
Jan Mrskoš16.05.2020 16:00
Jan Mrskoš16.05.2020 15:54
Jan Mrskoš16.05.2020 09:21

Datum: 16.05.2020 20:56 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 119170
reakce na ...
tak naštěstí vyřešeno. Setkalo se několik chyb
1) moje nulová zkušenost
2) zavzdušněné hadice (hlavní důvod)
3) chybně napsaný návod k filtraci, bylo uvedeno, že se má pustit na minutu na průplach a pak na filtraci. Naštěstí jsem našel návod, jak zavzdušnit samonasávací čerpadlo, kde je uvedeno, že nejdřív pustit jen na cirkulaci, kde se obejde písek a dojde k rychlejšímu zaplavení
4) zapomněl jsem, že jsem ve skimeru zapomněl talíř na připojení vysavače. Tím, že je čerpadlo předimenzované, tak odsálo vodu ze skimeru dřív, než stačila natéct, aby byla nad ústím talíře vysavače (bez osazené hadice)

Autor: Jan Mrskoš
Datum: 16.05.2020 16:00 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126515
reakce na ...
Proč to píši? Nějaké takové Téčko s ventilem před tou zpětnou klapkou by se mohlo vsadit do té roury od skimmeru. A tedy tím Téčkem doplnit tu rouru od skimmeru až k pumpě vodou, ventil uzavřít.

A pak tedy zapnout, vypnout, bublat, atd., zkouška nervů...

Datum: 16.05.2020 15:54 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Ještě na dokreslení problému se vzduchem v rouře: Na obrázku je moje nádrž pro kapry Koi, kde vpravo je soustava filtrů kam pomalu přitéká špinavá voda ze dna nádrže. V poslední jímce je plovákový spinač, který zapne čerpadlo při vyšší hladině, voda se dočerpá zpátky do rybí nádrže přes pískový filtr vidět v pozadí, který se pravidelně pročisťuje zpětnou vodou, zahrada děkuje.

A protože sání z té poslední jímky se někdy zacpe řasami, je nutno vytáhnout tu modrou trubku pod tím šroubením, dole sací koš a zpětnou klapku u něj pročistit. Přestože tu svislou část trubky dobře naplním vodou a celou trasu té trubky pak zavodním - červená šipka ukazuje kudy tam nelévám vodu z konve a ventil uzavřu - někde stejně zůstane vzduch. A tedy pumpa - která je pod tím pískovým filtrem v pozadí umístěna u podlahy - jede na prázdno.

A právě tím opakovaným vypnutím, bublání, zapnutím, voda jen přičuřuje, zase vypnout, bublání, atd, kolikrát opakuji 10 minut. Á sláva, konečně jde plný proud vody. Člověk by nevěřil, že i v takové 25 mm trubce vedené za zdí vodorovně a pak spádem k pumpě bude vzduch dělat problém.

Vzduchové bubliny se holt rády přilepují někde v trubce a nechce se jim nechat vtáhnout do pumpy.

Datum: 16.05.2020 09:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vzduch je problém, v zásadě je nutno neztrácet nerv. Ke stejnému problému dochází k zavodňování hadice při vakuování dna bazénu. Mnohdy neuvěřitelné. Hadice (silnější roura) je někdy jen polovičně zaplněna vodou, vzduch zůstává v polovině průřezu nad vodou. Pumpa tedy nasává obojí, nicméně voda se rychle odsaje, vzduch tam zůstává. A když je ještě zpětná klapka, tak ten podtlak je nedostatečný, aby ji zvedl a připustil novou vodu.

Možná zkusit tu zpětnou klapku odmontovat - nebo jen odmontovat to péro, pak by se roura dala zpětně zaplnit.

Pokud se nenajde způsob, jak bezpečně vytlačit vzduch z roury před zapnutím pumpy, je nutno opakovaně vypnout pumpu, trochu počkat, bublá to a zase zapnout. Trvá to někdy dlouho, zkouška nervů, ale pomůže to. Pumpa na sucho něco vydrží.

Tento problém zřejmě odrazuje mnohé při vakuování dna, spolu s našroubováním hadice (do skimmeru?) a zaplnit ji vodou, proto to nedělají dostatečně často. Proto jsem zmínil můj systém přesunutí hadice do přepadového žlábku a uzavřít ventil, kterým je připojena k pumpě. Hadice zůstává naplněna vodou pro příští vakuování, jen přesunout do bazénu a otevřít ten ventil (a zavřít ty ventily, co vedou k ostatním sánim).

Další nevýhoda skimmerového bazénu oproti přepadovému.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama