Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Montaz kuchynskej linky na priecku z dutej tehly

Autor: Stefan Novy
Datum: 16.05.2020 15:45
uživatel: 132299

Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4
Zdravim! V starom byte mame nenosne priecky murovane z dutej tehly "na kant" (ta tehla co ma 2 dutiny po jej dlzke, vid obrazok). Cela tehla ma hrubku ~7cm, hrubka samotnej steny tehly je ~1.5-2cm.

Mam na nej zavesenu kuchynsku linku (horne skrinky) sirky 80cm+80cm+40cm (teda tri skrinky vedla seba). Hlbka skriniek je 40cm, vyska je 80cm. Skrinky maju bocne steny medzi sebou priskrutkovane samoreznymi vrutmi.

Upevnenie na stenu je realizovane na plechovy profil (IKEA) a ikea odporucala max 30cm rozostup jednotlivych skrutiek. Na kazdu 80cm pripadaju 4 rovnomerne rozlozene skrutky. Na tu 40cm su to skrutky 2.
Poznamka: skrinka 40cm bola dodatocne domontovana a kolajnicka na ktorej je namontovana bola teda len prilozena vedla existujucej kolajnice, na ktorej visia 80+80cm skrinky. Teda tie siroke skrinky visia na 1 kuse kolajnice dlzky 160cm a vedlajsia skrinka sirky 40cm, dodatocne domontovana ma 40cm kolajnicku samostatnu.

Na montaz do steny boli pouzite hmozdiny Fischer UX 8x50R. Skusal som si ich predtym do starej tehly toho isteho druhu - krasne sa to tam uzluje, drzi to pevne. Skusal som to zatazit tahom - stal som na tej tehle a tahal som vrut drotom co to dalo, nepodarilo sa mi ho vytrhnut. Vruty som pouzil 5 alebo 6mm (teraz nie som si isty ktory znich).

Hlavna otazka je - mal by som sa obavat o to, ze tie skrinky by mohli spadnut? Aj ked to tam uz nejake mesiace mame zavesene a pouzivame to, nejako mi to casom zacalo vrtat v hlave.

Mozno by mi tu niekto skuseny, mohol dat radu.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Datum: 22.05.2020 23:00 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132299
reakce na ...
Nedalo mi to a spravil som taky jednoduchy test. Zobral som jednu konzolu na policu v tvare L s priecnou vystuzou, teda dost pevnu. Hlbka konzoly od steny bola 40cm, co by zodpovedalo mojim skrinkam, vyska bola vsak len 25cm, diera na skrutku je 4 cm od hornej hrany konzoly. Priskrutkoval som ju do steny s totoznymi tehlami na tu istu hmozdinku UX 8 vrutom priemeru 6mm. Na koniec konzoly som zavesil pevnu tasku s 22kg zavazim. Konzola to udrzala, hmozdina sa z tehly nevytiahla. Urobil som este jednu dieru s hmozdinou vedla a opakoval test, aby som mal 2 merania.

Skusil som sa na konzolu aj sam zavesit (82kg) s tym, ze som sa drzal konca konzoly - teda posobit by som na hmozdinu mal najvacsou silou. Konzola ma udrzala, ale uz sa hmozdinka povytiahla a po viacerych zaveseniach sa vytrhla - teda tento extrem uz nevydrzala.

Fischer udava maximalne zatazenie hmozdinky UX8 pre:
- sadrokarton 12.5mm 100N
- sadrokarton 25mm 150N
- fermacell 200N
- vertikalne perfofovana tehla 200N

Pre moj typ tehly tam udaj nie je, pretoze ja mam spominanu tehlu s 2 dutinami a teda hmozdina tam drzi v jednej stene tehly a nie vo viacerych ako je to u sucasnych zvisle dierovanych.

Moje skrinky maju hmotnost aj s policami aj s dverami (bez nakladu vo vnutri) 30kg+30kg+16kg. Maximalnu hmotnost nakladu som odhadol na 60kg+60kg+30kg a to som asi uz trochu prehnal. Teda spolu by tie hmozdiny niesli 90kg+90kg+46kg.
Kedze tam mam hmozdin 10ks, tak jedna hmozdina by mala zniest 22.6kg. No a to je priblizne hmotnost akou som testoval hmozdinu len s tym, ze ja som tu zataz zavesil kompletne na hranu konzoly, teda cca 37cm od steny.
U skrinky zvisla zataz sice bude max 22.6 na 1 hmozdinu, ale tahat by tu hmozdinu zo steny nemala taka ista sila ako pri mojom teste, kedze zrejme je ta vaha inak rozlozena a vsetka sila sa nesustredi na hranu skrinky 37cm od steny.

Mam mat obavy, ze dane ukotvenie je na hrane unosnosti alebo byt spokojny?
Pripadne mam hmozdiny nahradit za hrubsie, napriklad Fischer UX 10x60, ktore su o 1 cm dlhsie (na stene mam tak centimeter omietky) alebo pripadne nahradit aktualne UX6 novymi hmozdinami Duopower 8x65, ktorym udavaju napriklad v dvojitom sadrokartone az 320N vs 150N pri UX 8 ?

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama