Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Dynamická cena vodného dle spotřeby

Autor: Libor Jir
Datum: 20.05.2020 12:05
uživatel: 124723

Hezký den,
obracím na Vás s prosbou setkali jste se někdo někdy v nějaké obci s různou cenou vodného v závislosti na spotřebě?

Uvedu příklad: Cena vodného: 50kč/m3 pro spotřebu do 100ltr/EO/den, nad tuto hodnotu je cena vyšší např. 200kč/m3. tj pro jednoho obyvatele je cena 50kč/m3 na množství 36,5m3/rok, všechno nad je cena 200kč za m3.

S ohledem na současné problémy se suchem a nedostatkem vody mi to připadá jako jedna z cesty, jak motivovat lidi ke šetrnosti a aby pitnou vodou nelili do trávy a následně sekali. Na druhou stranu zachovat základní potřebu vody na dost nízké úrovni, aby byla dostupná.

Budu rád za případné komentáře. Uvažoval jsem o něčem takovém prosadit na obci. Osobně mi např. cena 50kč/m3 přijde dost levná, kdyby si člověk měl někam jet pro kubík vody(cesta+čeropání+čas), tak to vyjde dráž a kvalita vody bude horší než vodovod...

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Datum: 20.05.2020 13:57 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, problém je v tom, že většinou se neplatí jen vodné, ale taky stočné, což je dohromady cca 100 Kč/m3 a při takové ceně už je nyní u hodně novostaveb voda jedna z nejdražších položek. U nás třeba za vodné a stočné dáme za rok více, jak za vytápění a ohřev TV dohromady a nedovedu si představit, že bychom měli jen za vodné platit 200 Kč, tedy se stočným 250 Kč, to bychom dali 25.000,-Kč ročně jen za vodu jako rodina, a to na zalévání a další věci vůbec vodu z řádu nepoužíváme. Navíc i když vodu na zahradě vůbec nepoužíváme, tak máme na osobu v domácnosti větší spotřebu jak 36,5 m3 za rok, takže podle mne by byl tento limit dost přísný a omezující. K tomu všemu platí pravidlo, že čím více nutíte lidi šetřit, tím více se vám pak zvyšuje cena, protože určité fixní náklady zůstávají bez ohledu na spotřebu. Dovedu si ale představit, že by takový limit začal někde na minimálně 50 m3 na osobu a rok. Je to těžké rozhodování a bude na to velice různých názorů. Lidé by měli být více motivováni k zachytávání dešťové vody, alespoň pro potřeby zahrady. V naší lokalitě například nelze čerpat na dešťovku dotaci, pokud by se to mělo týkat jen zahrady, navíc jsou často dlouhá období, kdy ani vůbec neprší, takže se to spíše řeší pomocí vrtů.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama