Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Jaký průřez trámů na dřevník

Autor: František Vomastek
Datum: 20.05.2020 16:54
uživatel: 132515

Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3
Dobrý den,

Rád bych si vlastními silami postavil dřevník, viz. nákres. Podlaha štěrková, ukotvení pomocí zemních vrutů, střecha asi OSB a asfaltový šindel. V nákresu nejsou stěny - to bude několik prken. U čela jsem zvažoval vypuštění zavětrování.

Nikdy jsem nic podobného (takhle velkého) nevyráběl. Snažil jsem se nastudovat a promyslet, co šlo, přesto prosím o radu / posouzení především:
- průřezu dřevěných prvků (zda OK nebo poddimenzováno či předimenzováno)
- případně i celé konstrukce a spojů. Nikde nebude čep, pouze vruty (a jeden dlab na čtyřech předních stojkách).
- díky svahu bude v nejvyšším místě dřevník vysoký 255 cm (což se mi na hloubku 80 cm zdá strašně moc) - bude to OK?

Možná si s tím dělám zbytečně těžkou hlavu (přeci jen to je jen dřevník), přesto budu rád za jakoukoliv radu.

děkuju moc
Franta

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
František Vomastek26.05.2020 10:07
František Vomastek26.05.2020 09:58
Alena Jandová25.05.2020 07:24
Josef Drda24.05.2020 20:28

Datum: 25.05.2020 07:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132540
reakce na ...
Já bych si dovolila říci, že jsou to dimenze vzhledem k rozměrům dřevníku dostatečné. Ty vzpěry by v zadní stěně stačily u každého druhého sloupku. Naopak bych doporučila dát taky nějaké dopředu, ale záleží i na tom, jak budete mít pevné spoje. Pokud nahoru dáte OSB desku a přišroubujete ji k těm "krokvičkám", tak to asi bude tuhé dost i bez vzpěr vepředu. Nakonec tuhost můžete vyzkoušet a pak ty vzpěry kdyžtak dopředu dodatečně přidat. Předpokládám, že po střeše tomu asi nikdo chodit nebude :)

Datum: 26.05.2020 09:58 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vzpěry (zavětrování) vepředu jsem už přehodnotil, několik jich dám i dopředu. Děkuji za doporučení.

Autor: Josef Drda
Datum: 24.05.2020 20:28 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105734
reakce na ...
Mám podobný dřevník, stojky 13x 13 cm, stejně jako dlouhý podélný trám, vzpěry 9x9 cm. Vy to máte z mého pohledu docela subtilní konstrukci ... nevypadá to esteticky nic moc. Podívejte se na něco co již stojí a poměřte..

Datum: 26.05.2020 10:07 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
U sousedů jsem okukoval dřevníky i zakryté parkovací stání. Stojky 6x6 (to se mi nelíbilo), parkovací stání 8x8 (na tak velkou stavbu jen se 4 stojkama se mi nelíbilo, na dřevník mi to přišlo OK), jeden dřevník měl 10x10. To mi přišlo zbytečně moc, ale je fakt, že byl nejhezčí.

Takže ve světle Vašich stojek 13x13 přehodnocuju svoje stojky na 10x10. Podélné trámy (vazníky) udělám asi z toho samého, tj. 10x10, opět spíše z estetického hlediska. Krokve bych asi nechal 6x12. Nakreslím si to a pak hodím obrázky sem. Díky za postřehy :-)

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama