Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Stavba bazénu, ztracené bednění, základní deska

Autor: Miroslav Černý
Datum: 20.05.2020 22:06
uživatel: 128088

Dobrý den,

letos chci stavět bazén ze ztraceného bednění, dovnitř fólie, rozměr 6x3m a teď můj dotaz, musí se nejdřív udělat základní deska a na to pak dávat ztracené bednění, nebo můžu zabetonovat ztracené bednění, udělat dvě řady po obvodu a podlahu vybetonovat až pak?

Děkuji za odpověď Mirek

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Lubomir Švarc24.05.2020 10:28
Jan Mrskoš24.05.2020 10:13
Lubomir Švarc22.05.2020 21:10
Miroslav Černý22.05.2020 21:05
Miroslav Černý22.05.2020 21:04
Jan Mrskoš22.05.2020 17:18
Lubomir Švarc22.05.2020 16:13
Jan Mrskoš22.05.2020 09:56
Lubomir Švarc22.05.2020 06:37
Jan Mrskoš22.05.2020 05:09
Miroslav Černý21.05.2020 23:22
Lubomir Švarc21.05.2020 17:01
Jan Mrskoš21.05.2020 12:24
Jan Mrskoš21.05.2020 12:22
Miroslav Černý21.05.2020 11:24
Lubomir Švarc21.05.2020 06:27
Jan Mrskoš21.05.2020 05:05

Datum: 22.05.2020 21:05 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zatím jsem na tom takhle...

reakce na ...
Fotogalerie:

reakce na ...

Datum: 22.05.2020 21:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...

reakce na ...

reakce na ...

Autor: Jan Mrskoš
Datum: 21.05.2020 05:05 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126515
reakce na ...
Jistě je nejlepší nejdřív položit podlahu. A přitom vytáhnout ocelové dráty zpod podlahy ke stěnám aspoň 50 cm, které se potom spojí se strukturou stěn (založit mezi tvárnice), někde jsem ukazoval obrázek.

A nezapomenout položit předtím trubky odsávání dna, pokud se bude používat - jistě dobré používat spolu s přepadem nebo skimrem 50/50. V tom případě mirný sklon ke otvorům, což jest dobré, když se vyprazdňuje bazén. Jinak se honí poslední centimetr vody spolu se smetím z jednoho konce k druhému. Pokud není tento odpad, je dobré mít malé vyhloubení pro usazení malého ponorného čerpadla a patřičný spád k tomu. Nicméně, bazén se nemusí vyprazdňovat po mnoho let. Oproti radám poolshopů, protože nová voda potřebuje novou chemii, tedy ta rada...

Dělat velký spád k otvorům za účelem sání nečistot na dně nemá žádný význam. I když je smítko 10cm od otvoru a leží na dně, už se nehne, jen když se do něj strčí, sání si nevšímá. Sací otvor na dně saje vodní vrstvy s nečistotami vznášejícími se nad dnem, ty se už nahoru k přepadu nebo skimru nedostanou. Tedy to dnové sání přispívá k čistotě bazénu, vznášející se nečistoty se nasajou dříve než se pohodlně usadí na dno.

Doporučoval bych si rozmyslet dělat stěny betonové, stačí vhodné tvárnice - a zem za nimi průběžně zhutňovat - 1.5 m hloubka nedává žádný velký tlak. Stejný, jestli je nádrž malá nebo velký bazén. Ten rozdíl v nákladech a ve vynaložené práci je dosti značný.

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 21.05.2020 06:27 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
To bych chtěl vidět jak to funguje.

Datum: 21.05.2020 11:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
S tou vypustí to plánují udělat, přesně jak říkáte, v jednom bodě o trochu níž, aby se tam dalo ponorit čerpadlo a všechno krásně vyteklo. Ty stěny udělám radši betonové;) Myslíte teda,že když udělám nejdříve obvod a pak podlahu, že to bude mít menší pevnost? Mám takový divný tvar a uprostřed schody, dělalo by se mi to tak hodně lépe..

Datum: 21.05.2020 12:22 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4
Nejde ani tak o pevnost - jak jsem poznamenal, ten tlak 1.5 m vody je nula nula nic, já mám pár takových nádrží vyzděné na cihlu, vydrželo to 2 zemětřesení, kdy voda šla přes hranu. Na obrázku je vidět zásobní nádrž 5x2m z červených cihel 1,8m vysoká.

Když se udělá to dno, tak se tam hezky pracuje pár dalších týdnů než se bahnit v hlíně, udělat si rovinu, a pak ty stěny kolem dokola se dobře dělaj, ať už betonem nebo tvárnicemi.

A to spojení dna a stěn nějakými těmi železnými dráty vytažené zpod dna je dobré pro kompaktnost celé stavby. Jak známo, beton je dosti rozpínavý s teplotou. Na obrázku jsou vidět na stranách ty vytažené dráty, které se zamontují do stěn.

Ten bazén jsem stavěl jen z jednoduchých tvárnic, chudý beton, jen 2 spodní vrstvy byly dvojitě. A drželo to dobře, jen později nahoře - kde není žádný tlak - se ukázalo pár prasklin. Ne nějakým tĺakem, ale že to bylo svázané s betonovým ochozem a odpadním žlábkem, které lámalo ty vrchní vrstvy dlaždiček, nebyly to dobře zhutněno za stěnami a pod tím ochozem.

Tedy jsem později po 5 letech přidal další tvárnici 7cm silnou přímo na původní dlaždice, přilepeno normální cementovou maltou a na to nové větší dlaždice. A zároveň jsem si přidal to dnové odsávání, které tam předtím nebylo. A zvednul výšku přidáním 1 tvárnice nahoře (neb přidané betonové dno s odtokovými rourami tu výšku zmenšilo). (poslední dva obrázky)

Datum: 21.05.2020 12:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Poslední obrázek se tam neujal, zkouším teď

Datum: 21.05.2020 17:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jak to máte zapojené - spodní sání s přelivem?

Datum: 22.05.2020 05:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4
Přidám schema. V zásadě má jít každé sání - a každý vývod - přes ventil, aby se to dalo libovolně regulovat, po případě uzavřít. Takže to pak jde asi 50:50, přičemž to sání od dna se musí přiškrtit víc než to sání z přelivové nádrže neb od dna dostane pumpa plný přetlak hloubky (1,5m, pokud je pumpa na úrovni hladiny). Zatímco z přelivové nádrže musí sát a ještě překonat péro zpětné klapky u sacího koše, to se jí radši moc nechce.

A dá se s tím pak hezky hrát: když se kartáčuje dno a stěny, nečistoty jsou rozvířeny, uzavřít tedy sání z přelivové nádrže, aby nám to ode dna hezky sálo naplno. A když je zase moc větru a padá moc listí, tak sání ze dna uzavřít a spolehnout se jen na silný přeliv.

Další možnost, co se někdy bude hodit: když u přelivového bazénu nemáme ještě dost vody na přelití, tedy přelivová nádrž je prázdná, a pumpa nemůže pracovat a tedy nemáme žádné filtrování. V tom případě jedeme jen sáním ze dna. Možné využít v zimě, když se hladina sníží.

A tehdy, když voda nedosahuje na přelivovou hranu (zkosenou dovnitř bazénu) a tedy voda se nepřelévá a vlny se nežehlí, plavec náhle zjistí: to je jiné kafe bez přelivu, najednou jsou tady vlny a voda do nosu, tak to mají pořád ti, co maj jen skimmer, to je nebe a dudy, to bych už nechtěl. Dokonce i v úzkém bazénu (3m) se dá pocítit, že pak ty spodní vlny, co se odrážejí od stěn, divně nějak narážejí ze stran na tělo při plavání, to co se jinak při přelivu necítilo.

(Moje poznatky, možná, že jiní to tak neshledaj...)

Poslední obrázek ukazuje skluz vody, což používám v zimě pro přihřátí přes den, kdy je chladno, ale silné slunce, (chybí tabulka pozor neopařit), v létě pak k chlazení vody při filtrování v noci.

Datum: 22.05.2020 06:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vše lze dělat jednoduše a jinak.
Mě taky nakukali umístit trysky ke dnu ať to zvíří nečistoty.Pěkná ptákovovina.Po roce jsem to vše zaslepil,mám jeden otvor průměr 50mm 30cm pod hladinou,který je napojen přes filtraci s přepadovky,jeden bazénový automat a svatý klid.
Edit.
Málo vody u přelivu - co to je?To je nějaká hloupost?
K čemu používáte tu síťku?

Datum: 22.05.2020 09:56 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3
"Málo vody u přelivu - co to je?To je nějaká hloupost?"

Nerozumím, je to připomínka k mému příspěvku?

Pokud je myšleno má poznámka, že někdy není dost vody v přelivové nádrži? To se pochopitelně může stát, u mně na příklad když získávám vodu z vrtané studně, silně železité, což musím po částech (po pár cbm) "odželezňovat", než si to pustím do bazénu 50cbm. Obrázek ukazuje rozdíl vypumpované vody ve 4m výšce a vody upravené (pár dní sedimentované a protáhlé kaskádou pískových filtrů).

Voda v přelivu je dostatečná, přelévá se přes 40cm skloněnou dlaždici (obr.), má spád. A protože žlábek není tak široký (jako když se zakrývá mřížkou), proud vody sebere vše, co se tam přelije (i když tam leží odsávací hadice), na konci před vtokem do nádrže je akvarijní síťka na zachycení listí.

Pokud je myšlena síťka s tyčí, co je vidět u mého vodního skluzu, no to přece má každý na odstranění listí a jiných neřádů. Dnes jsem zrovna vytahoval černého škorpióna, ti se někdy přes noc ze zoufalství chodí utopit.

Souhlasím, že trysky jsou zbytečné a berou tlak. Stačí otvor té přívodní trubky, já je mám asi 50 cm nad dnem. Na stejné stěně jako přelivový žlábek, spodní vrstvy tlačí vodu k protější stěně, kde se odrážejí zpět k přelivu, berou sebou smetí nahoru.

Datum: 22.05.2020 16:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Mám přeliv rum dokola,jeden automat na dno,z něhož jsem odstranil pytel,čili mi víří nečistoty ze dna,filtraci o příkonu 1,1kw,v jímce automat na dopuštění.
Nikdy jsem nic nečistil na hladině.Absolutně bezúdržbový provoz.
50m3 vody.
V jímce nemůže klesnout voda pod sací koš filtrace,jinak to nefunguje.
Doplňuje se jen ztráta odparem.

Datum: 22.05.2020 17:18 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nevím jak to čtete a vidíte obrázky. Pochopitelně jde voda žlábkem ve spádu, nepsal jsem to, že sebere vše? Sací hadice mého "divného systému" - ruční sání bez automatu - je tam jen uložena uskladněna, plná vody, připravena k sání, nepsal jsem to?

Když je přeliv "rum dokola", tak je to jistě pěkné, ale má to jednu nevýhodu: ten objem vody přelivu hnané pumpou se musí rozdělit na 4 strany, tedy ten tok v těch kanálech - zvláště když nejsou moc úzké - není tak silný, jako když mi ta pumpa žene vodu jen do jedné strany 10m dlouhé. A dostat to vodu z rum dokola do jímky, aniž by tam nic nezůstalo?

Ale když to máte absolutně bezúdržbové, tak to je prima, hladina u většiny přelivů je čistá tak jako tak, proto je tam ten přeliv. Horší je to se dnem. Pokud nikdy nesajete a čekáte, že všechno to smetí a prach se automatem dovíří nahoru až k přelivu, tak to je jistě unikát.

O hladině vody v jímce jsem taky psal. Ale možná moje čeština už není tak dobrá...

Datum: 22.05.2020 21:10 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Tak to mě nenapadlo spádovat žlábek.Vyspádovaná je roura kolem bazénu,do které mám 10 vpustí.Ta ústí do jímky ze dvou stran.
K čemu Vám slouží to ruční odsávání?
V bazénu používám 15let automat jak jsem psal bez vaku,čili vrtulka zvedne vše co je na dně a přepadem do jímky a zpátky do filtrace.Nikdy jsem nic ručně nečistil ani nevybíral.Nevím,proč by to měl být unikát,proto to je určené.
Tenkrát stál 8k.
https://www.roboticky-vysavac.cz/dolphin-spring

Datum: 24.05.2020 10:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Z mého pohledu to musí být unikát, že všechno to smetí a prach, co leží na dně bazénu - i když se to zvíří - se radši dostane 1,5 m nahoru do přepadu, než by to zůstalo se vznášet ve vodě a sednout si zase na dno, když ten automat přejede a nakonec se vypne.

Jistě by to bylo více reálné, pokud by byl odtok u dna.

Datum: 24.05.2020 10:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Odstranil jsem záchytný vak,neboť jej bylo nutno pravidelně čistit.
15let to takhle používám,vodu po žlábek mám 1,25m.
Jediný úkon provedu na schodech rukou nebo nohou zvířím případné smetí,tam vysavač tak často nevyjede.
Delphin má 3hod. jeden cyklus,zapínám ho vícekrát denně.
TZB je právě od toho,aby se zde sdílely rady,zkušenosti,né nějaké teorie.
Pokud mám přepad,tak nějaké další sání je absolutně hloupost..

Datum: 21.05.2020 23:22 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Máte to moc hezký a děkuji za rady, uděláme
teda zřejmě nejdřív tu základní desku.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama