Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Plynový kondenzační kotel Broetje pro náš dům?

Autor: Roman Novotný
Datum: 20.05.2020 22:36
uživatel: 132201

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat na pár věcí, stavíme bungalov 185m2 a za dobu 4 měsíců jsme dostali jen málo nabídek na podlahové topení. Bylo to od známých, od kterých jsme věděli, že svou práci umí, ale nakonec s dohody sešlo, protože na nás nemají čas.

Nyní nám hoří termín a dostali jsme nabídku na plynový kondenzační kotel Brotje WHBS 22D + 120l bojler. Jakožto od úplného lajka má otázka zní, zda li bude tento kotel vhodný pro podlahové vytápění v našem domě. Chceme cirkulaci teplé vody do kuchyně a zajímá mě, jestli kotel zvládne požadovaných 12 okruhů.

Pak jen doplňující otázka. V jedné z těch starších nabídek jsme měli anuloid, kvůli tomu, že není slyšet údajně hluk při topení + nějak vyrovnává ty okruhy. Nyní v té nové nabídce anuloid není, že se prý montuje, když je zapojeno více kotlů, tak že ho my nepotřebujeme. Měli bychom ho tedy mít, nebo ne?

Děkuji.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 37   starší >>
Datum: 21.05.2020 08:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132311
reakce na ...
Pokial bude treba viac cerpadiel (vratane kotloveho a obehoveho, alebo pre TUV) s roznym nastavenim, tak by tam bol ten anuloid vhodny (aby sa okruhy medzi sebou neovplyvnovali).

Autor: Josef Vavra
Datum: 21.05.2020 09:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132371
reakce na ...
Neblbněte tazateli hlavu :-) 185 m2 podlahovky zvládne napřímo jakýkoliv kotel. Smutným faktem je, že drahý kotel se nikdy nezaplatí, protože všechny typy fungují v podstatě stejně. Pomyslným Mercedesem je i Viadrus za 14 tisíc Kč. Důležité je především nastavení systému. To topenáři neřeší a pak se logicky diví vznikajícím poruchám.

Autor: Lubos Siska
Datum: 21.05.2020 09:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nie je uvedene , ake su poziadavky na kurenie. Ta potreba anuloidu je tam popisana len vseobecne (nikde predsa netvrdim, ze v tomto pripade bude potrebny, alebo ze bude treba viac cerpadiel). Samozrejme zavisi, kolko bude okruhov (miestnosti), aku maju rozlohu, rozdiely v teplotach, tlakovych stratach (dlzkach potrubi)... To vsetko rozhoduje.

Datum: 21.05.2020 09:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Mám postavený podobný dům - 170 m2 podlahovky a k tomu 1 x Viadrus za 13 tisíc Kč. Fungovat to bude spolehlivě přes 10 let. Obdobně fungují i Prothermy. 15 let provozu a nic se neděje. Finta je v tom, že nevyžaduji po kotli 100% výkonu, ale typicky 30 - 50%. Tím se ta životnost výrazně prodlužuje. 14 kW kotel nestačí na ohřev vody.

Autor: Lubos Siska
Datum: 21.05.2020 09:43 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokial je taka poziadavka, ze to ma len "fungovat", tak to fungovat bude aj bez anuloidu. Akurat, ze tam budu nastavat rozne "parazitne" javy medzi okruhmi vzajomne a kotlom (na zivotnost kotla to nemusi mat vobec ziadny vplyv).

Autor: Jozef Homola
Datum: 20.05.2020 23:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
To jestli je to vhodný kotel záleží od návrhu podlahového topení a to dále záleží na tepelných ztrátách domu. Bez toho se nedá říci nic ani to zda je vhodný anuloid. Někdy se musí dát a jindy ne. Obecně vzato zvyšuje teplotu zpátečky a to u kondenzačních kotlů je méně vhodné. Nicméně pokud kotlové čerpadlo neprotlačí okruhy požadovaným průtokem, tak to bude nutnost dalšího oběhového čerpadla. Například dům může potřebovat oběh 720 l/h ale taky přes 1000 l/h. Všechno je to závislé na těch tepelných ztrátách ale i na takových "maličkostech" jakými jsou délky smyček. Když bude mít dům malé ztráty tepla vystačí i s kotlem WHBS 14 kW.

Datum: 21.05.2020 09:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Posílám v příloze návrh podlahového topení. Máme postaveno z Heluzu 44 cihly bez zateplení. Myslíte tedy, že by stačil ten WHBS 14kw?

Autor: Mirek Svejda
Datum: 21.05.2020 09:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
1) ty obrázky jste zmenšll tak, že jsou nečitelné.
2) kotel Vám tuto plochu utáhne, ale jak jsem psal, pohlídejte si délky smyček. Vychází Vám to cca 12.5 m2 na jeden okruh a to je na hranici. Radši bych rozdělil větší místnosti a přidal další okruhy. Nepotřebujete anuloid a tím stačí jednoduchý pasivní rozdělovač bez čerpadla takže cenové navýšení za více okruhů bude nepodstatné.
3) záleží samozřejmě na TZ domu, ale jedná se o novostavbu, takže předem odhaduji, že to bude kolem 5kW. Výkon kotle 14 kW samozřejmě stačí na topení. I tak pojede většinu času na čtvrtinový výkon. Pro ohřev TUV taky plně vyhovuje díky externímu zásobníku.
4) anuloid se používá buď pokud je potřeba spojit několik kotlů do kaskády, nebo potřebujete na výstup kotle připojit více okruhů s oběhovými čerpadly. Bojler nemá samostatný okruh, je zapojený pomocí trojcestného ventilu. To se Vás tady někteří rádci jen snaží poplést. Ani jeden případ se Vás netýká, takže anuloid je nesmyslné prodražení a zkomplikování systému.

Datum: 21.05.2020 10:31 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Na PC se mi obrázky ukážou normálně, nevím čím to.

Každopádně moc děkuji za rady.

Datum: 21.05.2020 10:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Že je kotel zbytečně drahý jistě víte a že ho brzo zničíte, pokud ho necháte v továrním nastavení (nechá 90% odborníků :-) víte taky. Je tedy jen na Vás, kolik chyb záměrně uděláte.

Datum: 21.05.2020 10:47 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Vávra nestrašte. Můžete mi proazradit, co by jste chtěl v tomto případě nastavovat jinak ? Víte moc dobře, že pro čistě podlahové topení je prakticky jedno, jaký výkon nastavíte na kotli. Díky obrovské akumulační hmotě kotel 14kW nemá šanci cyklovat. Samozřejmě to platí, pokud si tazatel nebude vymýšlet nasmysly jako zónovou regulaci.

Datum: 21.05.2020 11:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Máme vymyšlenou akorát tu cirkulaci teplé vody a budeme mít 12 okruhů, bude 6 termostatů. Snad se to nepočítá, jako ty nesmysly :)

Autor: Jozef Homola
Datum: 21.05.2020 11:16 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
To by mne zajímalo jak to máte s těmi termostaty vymyšlené.
Pokud můžete dát podrobnosti dejte "zavčasu". Například jaký je výkon podlah na m2 versus výpočtové ztráty dané místnosti, jaká je nátoková teplota vody, množství vody (průtoky) a pod.

Datum: 21.05.2020 12:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano, ty termostaty považuji za nesmysl. Klidně si natahejte kabely. Nejprve celé topení provozujte jen na ekviterm + nastavení průtoků. Pak se rozhodujte, zda investujete do zónové regulace. V tom případě ale není vhodné používat nějaké prostorové termostaty, ale použijte celou sestavu zónové regulace. Příslušné termostaty totiž umí proporcionální řízení průtoků a součástí elektrického rozvaděče je ovládání kotle.
Jde totiž o to, že v novostavbě budete mít malé TZ a toho plynoucí nízké nároky na plošný výkon. Pokud se bude jednat o podlahové topení realizované mokrou cestou (to je standard), tak podlaha má obrovskou akumulační shopnost. To znamená:
1) díky nízkému TZ a vysoké akumulaci v podstatě nemá význam dělat noční útlumy. Za noc Vám teplota poklesne max o 1C. Proto nemá význam plánovat nějaké denní změny teplot.
2) výkon PT je přímo úměrný rozdílu teplot mezi interní teplotou a teplotou oběhové vody. Vy pojedete většinu času s topnou teplotou kolem 28C a třeba interní teplotou 22C. Provozní rozdíl tedy kolem 6C. Jakákoli změna interní teloty tedy znamená automaticky i změnu výkonu PT. Tomu se říká samoregulace PT. V podstatě se obejdete i bez toho ekvitermu. Stačí jen párkrát v roce upravit teplotu oběhové vody.
Proto píšu, že zónová regulace je nesmysl. Jen si tím zhoršujete účinnost kotle a riskujete cyklování kotle.

Datum: 25.05.2020 20:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Díky za info, nakonec ty termostaty ještě promyslíme a možná je dávat nebudeme.

Mám ještě jeden dotaz, topenář nám chce natahat hliníkovo plastové potrubí od firmy Frankische. Mám se toho bát, nebo ne? Vůbec to neznám, slyšel jsem jen jak všichni doporučují PEX potrubí.

Děkuji.

Datum: 25.05.2020 20:44 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ty Frankische trubky jsou normální třívrstvé trubky (PEX-AL-PEX) stejně jako od jiných výrobců. Jen asi budou dražší. Jednovrstvé PEX se nedělají. Pokud použije i značkovou systémovou desku, tak budete jen na materiálu min 3x dražší.
Klasika je separační folie a na ní se rovnou přišpendlí trubky. Cena za materiál cca 150 Kč/m2 (trubky, folie, sponky, dilatační pás). Někdo zde psal o cenách za materiál a položení až za 2000Kč. Takže pozor na podobné firmy

Datum: 25.05.2020 22:54 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Díky za info.

Datum: 25.05.2020 20:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Uvidíte kam se dostanete s cenou
https://www.spezialisten-haustechnik.de/cs/alpex-7/
Já bral totéž od Žichlínka
https://www.hst-zichlinek.cz/potrubi-pro-podlahove-topeni-pexalpex-polybutenpexpe-rt-FC-C-70.html
Termostaty, nebo alespoň příprava se hodí, až budete řešit inteligentní domácnost. Viz. řízení tepelné pohody a nastavení kotle
https://forum.tzb-info.cz/147496-plynovy-kondenzacni-kotel-broetje-pro-nas-dum#text30

Datum: 25.05.2020 22:55 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Také děkuji.

Datum: 26.05.2020 09:53 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Co se týká trubek, tak se dělají i trubky bez hliníkové vrstvy (PERT, Polybutylen). Osobně víc důvěřuji typům s hliníkem. Jejich drobnou nevýhodou je, že nejsou tak ohebné a mají větší minimální poloměr ohybu.

Datum: 27.05.2020 18:07 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3
Tak mám na Vás ještě jednu prosbu, topenář mi poslal fotky realizací. Je to takto správně?

Datum: 27.05.2020 18:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Něco se mi totiž nezdá, ale zatím nebudu psát co..

Datum: 27.05.2020 20:51 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jediné co se mi nelíbí jsou návleky na trubkách v místech dilatace. Jednak bych použil delší trubky a měly by být v ose dilatační spáry. To evidentně nesedí.

Datum: 27.05.2020 20:58 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
návleky na trubkách? To je to černé na těch trubkách? To jsou spojky, které spojují potrubí ne? Protože jestli ano, tak nevím, jestli do toho jít. Co jsem slyšel, tak tyto spoje nemusí dělat dobrotu

Datum: 27.05.2020 23:17 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ne to určitě nejsou spojky. Je to nějaká hala a zřejmě to má být zalité betonem. V tom případě se musí dělat dilatace. Celistvá deska by neměla být větší než 35m2. V místech, kde trubky prochází dilatační spárou se musí dávat návleky. Podívejte se na fotku. Ty návleky ale nejsou v levém dolním rohu v ose a měly by být min 20cm na každou stranu spáry

Datum: 21.05.2020 11:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zkuste nastudovat "továrně" nastavený ekviterm a hned budete mít jasno. A třeba si přečíst https://www.energoportal.cz/forum/plyn/divne-chovani-kotle-junkers-22kw-pri-ekvitermni-re-133224/?stranka_oblast=
jak ani výrobce netuší, co se děje a mění hlava nehlava a stejně to nepomáhá.

Datum: 21.05.2020 12:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Vávra, zde je řeč o kotli Broetje. Myslíte nebo víte, že tento kotel má stejně pitomou regulaci jako Junkersy? Ano možná bude nutné upravit nastavení. Nestudoval jsem servisní manuál, jen vím, že se u těchto kotlů blokuje snižování otáček čerpadla v případě PT.

Datum: 22.05.2020 08:47 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Nejsem tak bohatý, abych si kupoval krámy. Je to klasicky cyklující kotel, který bude bez opravy továrního nastavení cyklovat cca 180 x za den (a po pár letech zdechne). Správné komfortní řízení se ale vejde s přehledem do 10 cyklů/den.
Za mě je to bez znalosti hesla ke kompletnímu přístupu nepoužitelný výrobek.
Podobnou chybu udělal Protherm s kotlem
https://forum.tzb-info.cz/137274-protherm-lev-zapaleni#text17
Pod heslem jsou nastavení výkonů a nikdo ani netuší, kde je chyba.
Mám stejný kotel v provozu už přes 10 let a bez chyby jen proto, že ho využívám do výkonu 10 kW(heslo jsem si sehnal). Tedy bohatá kondenzace. Servis neviděl ani jednou a ani neuvidí. Není důvod.

Datum: 22.05.2020 09:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Na rozdíl od Vás vím, že většina servisáků umí kotel nastavit. Samozřejmě se jako všude najdou neumětelové a pak to majitelé řeší na fórech. Většina je bezproblémová, nic neřeší, nevíte o nich ale ty neberete v potaz. Stejně tak to bude téměř jistě i v tomto případě.

Datum: 22.05.2020 10:29 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nevymýšlejte pohádky :-) 90% do menu ani nevleze. A třeba u Junkersů netuší ani vývojové oddělení, kde je problém.
Tazatel ale může být dostatečně chytrý, a problémů si po odchodu technika všimnout. A možná i dřív, než po pěti letech...
https://forum.tzb-info.cz/133115-vyber-kondezacniho-kotle-s-integrovanym-zasobnikem/vsechny-prispevky#text31
Asi taky "odborníci". Jak montáž, tak pravidelný!! servis.

zobrazuji 1 - 30 z 37   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama