Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

volba kotle na dřevo

Autor: Hakuna Matata
Datum: 21.05.2020 11:01
uživatel: 132522

Dobrý den, koupili jsme nemovitost RD z 90tých let (plně podsklepenou, 1NP a obytné podkroví). Aktuálně řešíme rekonstrukci stávající topné soustavy, kdy je nutné vyměnit:
1) kotel (chceme topit jen dřevem), 2) komín (z konstrukčních důvodů nevyužijeme stávající a rozhodli jsme se o realizaci 3plášťového nerez komínu přistavěného k průčelí domu, 3) ohřev TUV - koupání, radiátory. Nechali jsme si vypočítat teplotní ztráty objektu a vyšlo nám cca 16kW. Na základě požadavku jsme oslovili několik firem v okolí a bohužel každý říká něco jiného a aktuálně nejsme schopni se zorientovat a jako laici vybrat variantu takovou, aby byla opravdu funkční a podle našich představ.

Líbil by se nám kotel Viadrus U68 Hercules 6čl, ovšem zde na TZB jsem se dověděla, že jej není možné provozovat bez AN (což nám tedy topenáři tvrdí, že to lze).

Jako laici a uživatelé jsme schopni max. zadat požadavky. Rádi bychom se vyhnuli špatné investici do nefunkčního vytápění a dalším vícenákladům.

Laické požadavky jsou takové, že topit chceme dřevem, aby byla k dispozici stále teplá voda v potřebném množství (malé děti), aby bylo v domě teplo, nebudili jsme se do zimy. Topit se bude určitě 10-11 měsíců v roce, troufám si říci, že celý rok /přestože chceme kombi bojler, který bude napojen i na elektřinu, ale ohřev elektřinou by se využíval jen mimořádně).

Velice všem předem děkuji za náměty, návrhy a postřehy z praxe. HR

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 54   starší >>
Datum: 22.05.2020 08:05 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132371
reakce na ...
Je to jednoduché - téměř všechno špatně. Počínaje vypočítanými teplotními ztrátami, přes volbu komínu až po volbu vytápění (absence AN).
Souhlas snad jen s kombinovaným bojlerem - pan Siska.

Autor: Stanislav Vinklárek
Datum: 22.05.2020 08:15 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109433
reakce na ...

- předpokládejme že TZ je 16kW a jsou vypočteny odborníkem správně

- další info je dané - dostatek dřeva = vlastní les, velká kotelna

... takže výsledek: Attack 30kW + akunádrže + Profi regulace

... nebo improvizace: Viadrus U68 18kW bez akunádrží a přikládat každých 1,5-2 hodiny

ps: osobně jsem měl skvělý prohořívák K35 29kW bez aku, ale to časté přikládání po 1,5 hod. a primitivní regulace dusivkou byla neskutečná otrava ...

Datum: 22.05.2020 08:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To prikladani je prave otrava. Asi jsem ale naivni. Myslela jsem si, ze staci topenari sdelit pozadavky na obsluhu a vytapeni a nakonfiguruje nam jako profik sestavu, ktera bude fungovat. To abych se pred realizaci topeni v baraku vyucila v remesle, aby na nas nekdo nechtel jen vydelat. Docela me to mrzi, nehlede k tomu, ze se nejedna o stokorunove polozky.

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 22.05.2020 10:37 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Píšete o ceně a složitosti. Dále vám zřejmě někdo doporučil litinový kotel a nebo s ním máte vlastní zkušenosti. To vše jsou okolnosti, které ovlivňují rozhodování. Domníval jsem se, že je vaši prioritou vlastní využití dřeva k topení při docílení tepelné pohody s co nejmenší námahou. Zde je potřeba si uvědomit, že bude vždy složitější obsluha zařízení s akumulací oproti kotli u kterého regulujete topný výkon velikostí polínek a škvírkou pro přívod vzduchu.
V dnešní době se té akumulaci nevyhnete a je proto dobré mít kotel, který si udrží výkon po delší dobu bez zásahu a s delšími intervaly přikládání. Dále je potřeba počítat s tím, že vybavení samotné kotelny bude stát okolo 150 tisíc. ( Kotel 60T, AN rovněž až 50T + ostatní potřebné zařízení) A to jsem možná "z levného kraje". Nevím, jakou máte jinou možnost vytápění při variantě, že by jste dřevo prodávali. I když v dnešní "kůrovcové době" je dřevo takřka neprodejné. Proto je potřeba si uvědomit, že realizace topení je na 15 až 20 let a že vybavení kotelny se nedá vyměnit stejně jako auto v garáži.
Podával jsem zde jeden návrh na podrobnější konzultaci. Pokud je o ní zájem, jsem ochotný problematiku probrat. Jinak k takto složité věci se nemá cenu zde více vyjadřovat.

Autor: Marek Bednar
Datum: 22.05.2020 11:14 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110950
reakce na ...
Kolega pred 12ti lety kupoval rizeny zplynovaci kotel od Atmosu. Ten kotel nebyl drahy, ale cela ta aparatura se zapojenim se vysplhala v te dobe na 85 tis. bez kominu a to si jeste k tomu sehnal starsi 1,5 kubikovou nadrz za 2 tisice.

Topit uhlim a drevem v kotli typu Viadrus U.. mi stacilo. Kdo si tim prosel, tak si to dnes do baraku neda. To uz fakt musi byt clovek nadsenec, aby si neco takove dal znovu do domu. Pak je podle me druha skupina lidi, kteri jsou odchovany panelakem a nevedi co je ceka. Malicko pozitivni na tom vsem je, ze se pripadne muze prejit na topeni briketami, ktere nejsou takovy opruz jako drevo.

P.s. Stipacka na drevo vcetne motorove pily take neco stoji a je jen otazka, jak si to cele kolecko pani predstavuje tzn. od tezby v lese az po koncove prilozeni do kotle.

Autor: Kamil Kadlec
Datum: 22.05.2020 11:15 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100828
reakce na ...
nemůžete jít za topenářem, ale za projektantem. ten vás vyslechne a něco navrhne podle vašich potřeb. když budete potřebovat nakreslit barák tak taky nepůjdete za zedníkem.

Datum: 22.05.2020 08:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To prikladani je prave otrava. Asi jsem ale naivni. Myslela jsem si, ze staci topenari sdelit pozadavky na obsluhu a vytapeni a nakonfiguruje nam jako profik sestavu, ktera bude fungovat. To abych se pred realizaci topeni v baraku vyucila v remesle, aby na nas nekdo nechtel jen vydelat. Docela me to mrzi, nehlede k tomu, ze se nejedna o stokorunove polozky.

Datum: 22.05.2020 08:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dekuji za "konstruktivni" pripominku, ktera resi nas problem.... HR

Autor: Josef Vavra
Datum: 22.05.2020 09:30 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Udělejte si co chcete. Vás ani nezajímá, co je špatně a na co přijdete až to zrealizujete. Nejste jediná, to je normální. Dokud nebudete mít zájem udělat to dobře, nemá význam Vás přesvědčovat.
Začněte výpočtem tepelných ztrát. Pak pochopte funkci komínů, pak bych pochopil(a) účinnost kotle a způsoby spalování. Pokračoval bych pochopením funkce AN a až budete odborník (lze to vše pochopit za 15 minut) zrealizujete použitelnou verzi jednoho přiložení velkých polen denně. Je to jednoduché, ale musíte chtít. (a nikomu nenaletíte)

Datum: 22.05.2020 10:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vazeny pane, o tom je puvodni zadani meho dotazu. Pokud kritiku, tak konstruktivni. Pisu, ze jsem laik. Verim, ze existuje nejake odvetvi, ve kterem se treba zrovna neorientujete Vy, a ja treba zrovna ano. Kazdy proste nemuze vedet a umet vsechno (na to je zivot opravdu kratky). Od toho tu jsou take podobna diskusni fora, abychom si navzajem pomahali a radili. Napsat, ze vsechno je spatne a neprinest ani jedno mozne reseni, to je asi lepsi nepsat vubec. Velmi si naopak vazim prispevku od ostatnich zucastnenych, kteri maji snahu pomoci a muj problem vyresit, rozvijeji diskusi a maji dostatek trpelivosti na me "hloupe" dotazy. Vas prospevek mi pripomina ten vtip, kdy se chlapek vrta v motoru a prijde chlapecek a rika "ja vim, proc to nejede". Kdyz uz to zopakuje po nekolikate a chlap se ho zepta, proc to tedy nejede, tak mu na to ten chlapecek odpovi "protoze je to rozbite".

Datum: 22.05.2020 11:26 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
18 kW nevěřím, protože to nemám ani ve čtyřpodlažní prvorepublikové vile.
Proto píšu přepočítat. Alespoň rozměry domu, tloušťky zdí / izolací. Nadmořská výška.
Kotel vezměte na velká polena. Je to nesrovnatelný rozdíl v pracnosti obsluhy. Ověřeno mám obojí. Také jsem býval topič na plný úvazek.
Bez AN nemáte šanci udržet konstantní teplotu. U radiátorů je třeba korigovat výkon 2x za hodinu. Opět zkušenosti s řízením komfortních teplot v mnoha bytech se společným topným zdrojem.
Venkovní komín nemusí táhnout
https://forum.tzb-info.cz/144366-obraceny-tah-nerezoveho-komina
To ale (snad) poznáte. Na rozdíl od plynového kotle. A asi bude celý systém přetlakový, tak to nemusí být problém vůbec. Jen dbát na těsnost.
Elektroniku na řízení i dálkové ovládání mám i na chalupě - cena do 2 tis. Kč za kompletní dohled domu.
Snad už tedy chápete, že neříkám "je to rozbitý". Ať si to nerozbijete sama vlastní neznalostí. Logicky můžeme najít čtvrthodinu a bude z Vás odborník. Nejsem prodejce. Naopak uživatel, který nepodléhá reklamám. Mail nebo i WhatsApp/tel. 608507514

Autor: Lubos Siska
Datum: 22.05.2020 07:44 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132311
reakce na ...
TUV by bolo asi vhodne zvolit nezavisle od kotla (predstavte si, ze v lete v 30C teplotach vonku pojdete prilozit do kotla a cakat kym sa drevo rozhori).

Napr. takto:
https://www.ariston.com/sk/lydos-hybrid

Datum: 22.05.2020 07:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobry den, dekuji za nazor, vzhledem k tomu, ze mame zasobu dreva asi na 20 let (les), tak o jinem zpusobu vytapeni a ohrevu vody neuvazujeme, i pres jisty diskomfort v letnich mesicich. Bojler bude samozrejme i na elektrinu, ale vyuzivat se bude jen v nejnutnejsich pripadech.

Datum: 22.05.2020 08:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ten komin postaveny k celu domu je nevyhnutnost? S kotlom na pevne palivo to totiz nie je idealna volba. Nedal by sa ten povodny komin upravit?

Datum: 22.05.2020 10:19 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Bohuzel nedal, byvaly majitel ho tak zadehtoval, ze kazdy kominik, co k nam prisel, si to akorat vyfotil (ze to jeste nikdy nevidel), a ze mame postavit komin novy. Nejde ani vyfrezovat ani vyvlozkovat, protoze je "zajimave" resen odskoky pod zvlastnimi uhly, ba to bychom asi ani nedostali revizi. A potrebujeme bydlet. Proto pristaveny komin je pro nas schudne reseni. Z jakeho duvodu se Vam pristavba nezda? Vidam to velmi casto a neslysela jsem na to vylozene kritiku a negativa.

Datum: 22.05.2020 10:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Kominom sa da vykurit velka cast domu, obzvlast ak je dom poschodovy. Ak je komin zvonku, tak nie.

Datum: 22.05.2020 10:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak toto je určitě pravdivý názor, ale jen za určitých podmínek. Dřívější komíny byly ve většině jednovrstvé tažené, v nejlepším případě s keramickou vložkou. Dnešní komíny jsou již konstruovány tak, aby k ochlazování spalin docházelo v co nejmenší míře. Proto se o nějakém výrazném topení již nedá hovořit. Podle toho, co tazatelka uvádí, tak má dvě možnosti. Buď pracně vybourat stávající komín a na jeho místě postavit nový systémový, nebo jít tou nejlevnější cestou a to připevnit komín vně domu. Rozhodně to nepovažuji za špatné řešení.

Datum: 22.05.2020 11:10 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Dítě, napsala jsem Vám email. Děkuji za nabídku konzultace. HR

Datum: 22.05.2020 11:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ono ten vonkajsi komin by v konecnom dosledku ani nebolo lacnejsie riesenie, lebo potom by bolo potrebne riesit kurenie velkym mnozstvom okruhov s radiatormi a prislusentsvom a AN, vsetko s velkymi nakladmi a s vyslednym efektom by aj tak vobec nemuseli byt spokojni Kdezto pri vymene povodneho komina za "neizolovany", povedzme s nerezovou vlozkou, by tych okruhov bolo minimum a aj tie by sa dali potom riesit napr. nezateplenymi akumulacnymi nadrzami, ktore by zaroven plnili funkciu radiatora v tych miestach, kde by to komin nevyhrial.

Datum: 22.05.2020 12:05 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vemte si tužku a papír, nebo kalkulačku a počítejte ty vaše návrhy. Až se dopočítáte k funkčním řešením, tak je sem dejte. Já to vidím jako neproveditelné.

Datum: 22.05.2020 12:14 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Navrhy? Ziadne tu nevidim zatial. Na navrhy je potrebne minimalne poznat rozlozenie, tvar domu, tepelne straty, pocet obyvatelov domu... Vidite to tu niekde?

Datum: 22.05.2020 12:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To jsem myslel na ty "akumulační radiátory" průběh vyzařování a potřebný objem pro vytápění např 1kW po dobu 15 hodin. Vždyť pokud budou přímo vyzařovat, tak se jejich výkon bude v průběhu času rapidně měnit. To samé je s tím komínem. Při spalinách z kotle pod 200°C potřebujete teplotu spalin zachovat pro dosažení tahu a zabránění kondenzace v komínovém průduchu. To platilo ve staré Anglii u topení krby.

Datum: 22.05.2020 12:47 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To sa da predsa riesit kominovou ventilaciou. Co myslite, preco je ten povodny komin v takom stave, ako opisuje pani Hakuna Matata? Ako jedna vec su vypocty a druha kde sa to teplo vypocitane realne nachadza. Ako akumulacna nadrz na teplo (nie pre TUV), sluzi v tomto pripade cely dom (podlahy, priecky, murivo).

Datum: 22.05.2020 13:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Neznám ani dosavadní kotel, ani tepelné ztráty objektu a ani způsob topení. Proto nelze posoudit. Většinou to je důsledek souběhu více příčin.
Vy jste někdy odbourával starý komín? Já ano a rozhodně se při těchto pracích v jeho blízkosti bydlet nedá. V kotelně mám komín vestavěný systémová Schiedel. Přes to, že není spojený s okolním zdivem, tak je ventilátor kotle slabě slyšet. Proto se domnívám, že při komínu vně budovy by tento problém mohl odpadnout.

Datum: 22.05.2020 13:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Je pravda, ze komin som zatial nastastie nebural. Ale ludi s vypocitanym kurenim a poschodovymi domami poznam a spokojni z nich je len malokto, ak vobec. O problemoch pri realizacii a naslednym opravach ani nebudem pisat. Ale ak by ste mal moznost byt napr. na chate (poschodovej), ktora sa cela pohodlne vykurila 5-6kW pecou bez radiatorov, mozno by ste zmenil nazor. Podotykam, ze bola nezateplena. Teda ak sa za zateplenie nepocita brizolitova omietka (co je podla mojho nazoru omnoho lepsie zateplenie, ako sucasne polystyreny). Problem s vypoctami je totiz v tom, ze ak sa da do miestnosti s vypocitanymi stratami 1kW (pri 20st.) pod okno radiator s vykonom 1kW, tak tam jednoducho pocitovo teplo nikdy nebude. A nebude tam pravdepodobne , ani ked tam bude radiator s vykonom 2kW, alebo viac.

Autor: Pavel Wolf
Datum: 22.05.2020 13:50 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
Tak proč se to počítá? Když je TZ 1 kW kam se to ostatní teplo poděje. Nezlobte se píšete nesmysli, podle vás stačí topit v patrovém domě jen v přízemí, v patrech bude už teplo od komínu. Nevím jak daleko by byl venkovní komín od stávajícího, nebudou komplikace s umístěním kotle?

Datum: 22.05.2020 13:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobra otazka. Ale netusim, preco sa to pocita. Rozdiel je v tom, ze straty su vypocitane na 20st. vnutornej teploty (vonkajsej napr -20st). Ale skutocny pomer je taky, ze radiator (alebo aj podlahovka) ma 60 st. (podlahovka 30-40 st.) takze obvodova stena (a strop) ma povedzme 50st. (podlaha u podlahovky 40st.) na urcitej ploche a tym padom su straty v tejto oblasti cca. 2-2,5x vyssie.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 22.05.2020 15:25 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Teda pane Siska, Vaše názory jsou samé perly.

Datum: 22.05.2020 16:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
tento příspěvek byl redakcí odstraněn

Datum: 22.05.2020 16:22 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
tento příspěvek byl redakcí odstraněn

zobrazuji 1 - 30 z 54   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama