Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Nibe F2120 vs IVT Air X90

Autor: Tomáš Růžička
Datum: 27.05.2020 11:53
uživatel: 132570

Dobrý den,
nemohu se rozhodnout mezi Nibe F2120 vs IVT Air X90.
Mám dvě finální nabídky
NIBE
Jedná se o skládanou verzi kdy vnitřní jednotka není kompaktní ale je složena z elektrokotle, bojleru a zásobníku TUV v jednom a nástěnné jednotky - cena 301 000 kč
NIBE F2120-16 + OKC200NTR/HR120 + CPD11-25/75 + VST21 + SMO20
+ TJ2"HP9kW

IVT
IVT AIR X90 + AirModul E9
za cenu 270 000 kč
Ceny jsou s montáží. Mám nabídku na otopnou soustavu tam se obě firmy téměř s cenou neliší... Vím že NIBE je výkonější ale nejsem si jistý zda se investice 30 000 kč vyplatí. Pokud bych chtěl kompaktní vnitřní jednotku od Nibe tak je to prý ještě o dalších 30 000 výš to v mém případě už nepřipadá v úvahu.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 74   starší >>
Datum: 30.05.2020 14:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132587
reakce na ...
Pane Ružičko, mohu Vás poprosit o tu CN na IVT za 270K prosím?

Datum: 29.05.2020 08:58 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,
je to tedy úplně něco jiného než jsem řešil před tím. Ale myslíte že by mi tepelné čerpadlo Fujitsu udělalo stejnou službu jako zmíněné IVT, Nibe.
Například něco jako toto:
https://tepi.cz/ceny-a-vykony/

Datum: 28.05.2020 21:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vypadá to že si budu muset hodit korunou :) a víc to neřešit.
To IVT bude asi opravdu poddimenzovane. U toho IVT se mi více líbí ta vnitřní jednotka, která sice nemá žádnou akumulaci ale zase je to jakoby komplet sezaneno a asi promyšleno Nerezový bojler elektrokotel a čerpadlo... U nibe je to skládačka Grundfos, dražice a jedno SMO20. Zase by toto oddělené provedení mohlo být lepší na servis. Ale to je jen moje doměnka.

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 28.05.2020 22:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
Až se bude ten nerez měnit,to bude řacha v peněžence.

Datum: 28.05.2020 22:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, a to se stává? Měl jsem za to že nerezová nádoba bude témět nesmrtelná...

Autor: Karel Technik
Datum: 29.05.2020 07:09 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120043
reakce na ...
Dobrý den, to se bohužel běžně stává. Diskuzí na toto téma zde na portále bylo velice mnoho, ostatně jako na každé téma. Antikoro může v některých ( běžně se vyskytujících)podmínkách mít dokonce o dost nižší životnost než smaltované Dražice...Velice Vám doporučuji dokonale prostudovat návod a pokyny k provozu daného antikorového zásobníku. Většina zájemců žasne nad podmínkami, co musí splnit, aby platila záruka. A zanedbání jediného detailu znamená většinou konec záruky. A s tím, že kontroly a čištění musí provádět dodavatel rostou i provozní náklady.
Pan Švarc to komentuje pragmaticky stručně....to se mi líbí. Dnešní doba vymyla zákazníkům mozky. To vážně nemyslím na p. Růžičku, ale jaksi obecně. Dnešní tlak reklamy je tak brutální, že 99 % lidí skutečně uvěří, že antikoro je věčné a více se o to nezajímají. A stejné je to u tepelných čerpadel.

Pane LŠ, vůbec netvrdím, že TO děláte špatně. Za posledních 30 let jsem viděl asi 3 instalace ( jedna je u mne doma), kde TČ jede do radiátorů s teplotním spádem 45/42 při - 10 stupních a třeba 40/38,5 při nule. Ano, dávají se velká tělesa, ale jejich topnou schpnost instalatér okamžitě zdegraduje seškrcením průtoku. A víc se to neřeší. Viděl jste někdy zapojení tělesa do kříže? Tedy vstup nahoře vlevo a výstup dole vpravo. Když vykucháte vestavěný vstupní ventil ( pro termohlavici) a nahradíte jej zátkou, to je potom průtok. Jsem stejně znechucen, když vidím tepelko jedoucí do radiátorů s termoventily( i když jsou naplno !!!) jako když někdo letuje bez dusíku.
Moje zkušenost je taková, že právě nejlépe jedou předělávky na starých samotížných systémech, kde jsou předimenzovaná tělesa a tlusté trubky. A minimální hydraulické odpory, protože to byla samotížka. To dá veliký průtok, minimální teplotní spád a ideální podmínky pro TČ. A to bude úspěch Vašich instalací, tomu věřím.
Skutečně za posledních 10 let jsem minimálně jednou ročně vytunil??? soustavu s TČ za účelem snížení provozních nákladů. Většinou to byly přetechnizované systémy se zónovými regulacemi, programováním křivek a neskutečnou pořizovací cenou. Podlahovka i radiátory. Obecný postup je ten, že vyvážím soustavu podle přání uživatele ( koupelna 25-26, obývák 23-24, ložnice 20, ve zbytku domu bych nikdy nešel pod 18-19) . Vyhodit regulace, nastavit ekviterm - to vždy je několik návštěv, ale často to řeším telefonicky. Ve 100 % případů zákazník protopí výrazně méně, má větší komfort a lituje počáteční investice do chytrých technologií. Nejpracnější bývá vyvracení výhod nočních výrazných útlumů na ekonomiku. A takto mohu poktačovat.
Hezký den.

Autor: Jozef Homola
Datum: 29.05.2020 07:32 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
(Karel Technik)
Děkuji za mimořádně trefný příspěvek.

Autor: Jakub Šafanda
Datum: 29.05.2020 07:42 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100165
reakce na ...
S něčím s vámi souhlasím, s něčím ne. S čím třeba nesouhlasím jsou ty noční útlumy. Mám osobně vyzkoušeno, že přínos je celkem velký.
Proč mám topit TČ vzduch/voda třeba ve 2 ráno kdy je pod nulou nebo kolem ní a TČ musí odmrazovat když mohu natopit odpoledne, kdy je nejvyšší teplota dost nad nulou a TČ nemusí vůbec odmrazovat?
Sleduji COP v závislosti na teplotě a kolem nuly je tam dost výrazný skok. u mě, pokud si odpoledne natopím podlahovku, dané teplo přes noc stačí, i když dojde k malému poklesu teploty.
Ale je pravda, že mám TČ předimenzované.
Naprosto souhlasím s vyhozením všelijaké sofistikované regulace. Také jsem se z počátku snažil řídit jednotlivé okruhy ale nakonec jsem to vyhodil.

Datum: 29.05.2020 09:42 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Toto řeší konstantní nastavení vody.
Je noční útlum,ráno není chladno,přes den se teplota zvedne kvůli ziskům.

Datum: 29.05.2020 09:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Dlouhé povídání úplně o ničem.

"U tepelného čerpadla platí oproti jiným zdrojům dvojnásob, že úspěch realizace závisí nejen na samotném stroji, ale velkou mírou i na kvalitě návrhu, vyregulování systému ( hydraulickém snad ještě více než elektrickém, hlavně, když chcete topit do radiátorů), kvalitě instalace atd, atd."

Roky jsem zde napadán,že nic nepočítám, nenavrhuji atd.
Pokud soustava topila před tč bude topit i po tč.
Píšete výše o vyregulování hydraulicky,v odpovědi jsem se to nedozvěděl.
Křížové zapojení radiátorů je běžná věc,tak samo termoventily,max. budou hlučné,pokud je někdo chce ať je má,snížím jen průtok.
V RD kde je někde 26st.,24st.,22st. to bych tedy nechtěl bydlet,abych stále musel zavírat dveře.

Podlahovka a radiátory v čem je problém přes esbe ventil?
Jediný souhlas,pokud je to ajťák s regulací,rád přenechám konkurenci,kde mají dost času na diskuzi,proč v zimě sněží.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 27.05.2020 13:05 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, jaké máte tepelné ztráty domu ? Budete topit do podlahovky nebo radiátorů ? I cena 270 tis. Kč je dost vysoká, těch 30 tis. navíc se vám určitě nevyplatí a osobně bych vůbec tak drahá TČ nevolil, slušná TČ a za podstatně přijatelnější cenu, kdy se bez problémů dostanete do 200 tis. Kč jsou mezi značkami jako Panasonic, LG, Fujitsu, Samsung atd.

Datum: 27.05.2020 13:14 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tepelné ztráty domu, je právě trochu tajemství. Neboť dům je z roku 1980 z poněkud nespecifikovatelného materiálu (není nikde v tabulkách). Topit budu do radiátorů. Právě že Ivt my vypočítali kolem 10 Kw. Kdežto Nibe 13Kw což je značný rozdíl. Poptával jsem ještě firmu PZP která byla srovnatelná cenově s Nibe a ani to nebyl invertor. Poptal jsem ještě jednotku od Fujitsu a cena byla 260 000 kč. Proto jsem přestal mít iluze ohledně toho že seženu čerpadlo do 200 000 kč.

Datum: 27.05.2020 14:11 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Trochu nechápu, jak někdo může navrhovat výkon TČ bez znalosti TZ domu. Co to znamená nespecifikovaný materiál ? Jak jsou stěny silné a z čeho jsou postaveny ? Jaká je vnitřní plocha domu a kolik má obytných podlaží ? Jsou některé konstrukce zatepleny ? Jinak zkuste poptat třeba TČ LG, podle mne by to bylo za lepší cenu.

Autor: Pavel ŽaludCTP
Datum: 27.05.2020 14:16 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132390
reakce na ...
Začít výpočtem TZ domu a jednotlivých místností a výkonu radiátorů v dané místnosti na nízkoteplotní spád. Teprve po výpočtu a stanovení bodu bivalence vybírat tepelné čerpadlo odpovídajícího výkonu, on je totiž dost velký cenový skok jestli jsou TZ 10kw nebo 13kW. Osobně na TZ 13kW a ceně kolem 150t dát TČ i s kompletním ohřevem TUV.

Datum: 27.05.2020 14:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Popravdě také moc nerozumím tomu jakto že při stejných vstupních podkladech dojdou k takto rozdílnému číslu. Je to škvárobetonová tvárnice 30cm (s omítkama 35 cm) vyplněná když to tak řeknu pilinama... Obě firmy byly na prohlídce + jsem zasílal výkresy domu (2 podlaží, vytápěno cca 130m2, celé podsklepeno tam nevytápěno.) Budu zateplovat pokdroví cca 20 cm vaty. Nová plastová okna. Fasáda zatím zůstane nezateplena... Zkusím tedy poptat ještě nějakou značku kterou zde uvádíte. Pokud by se dalo dostat na 200 000 byla by to značná úspora.

Datum: 27.05.2020 15:42 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Můj názor je takový, že ty tvárnice budou mít lambdu někde kolem 0,4 až 0,5. Mnoho věcí o domě ještě nevím a musel jsem si přibližně domyslet, ale podle toho popisu, co uvádíte, bych TZ domu odhadoval maximálně na 8 kW, když bude nějak zateplena i podlaha v přízemí nebo strop sklepa, bez tohoto zateplení do 11 kW (záleží na složení té konstrukce mezi sklepem a přízemím). V případě TČ s inverterem byste se měl pohybovat na nominálním výkonu TČ mezi 10 - 13 kW (až 13 kW bez zateplené podlahy nebo stropu sklepa).

EDIT: Omlouvám se za špatný výpočet, ještě jsem se na to jednou díval a omylem jsem zadal jakou součinitel prostupu tepla zdiva hodnotu 0,5, což je ale lambda těch tvárnic, součinitel prostupu bude kolem 1,1, což znamená, že celkové TZ se budou orientačně pohybovat podle té podlahy mezi 12 - 15 kW a to TČ od IVT bude slabé. Taky by stálo za úvahu zateplení té stěny, minimálně o 5 kW byste TZ domu snížil.

Datum: 27.05.2020 21:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Moje situace je taková že řeším rekonstrukci domu který jsem koupil a chtěl byych se nastěhovat. to znamená řeším vnitřek a o fasádě jsem neuvažoval... i když nyní vidím že je to docela zásadní. Mám tedy otázku co se stane pokud budu mít poddimenzované tepelné čerpadlo do doby než zateplím dům. Projektanti to dimenzují na - 18 stupnů což je tak max 10 dní v roce.... budu mrznout nebo budu mít o 2 stupně méně. nebo prostě protopím vívce na eletkro kotli.... Nikde jsem nenašel odpověď....

Datum: 27.05.2020 22:02 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Když dáte trochu poddimenzované TČ, tak se zas tolik neděje, jen budete mít dřívější bod bivalence a o trošku větší celoroční spotřebu TČ.

Datum: 27.05.2020 22:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za reakci.
Toto je pro mne důležité.. moje úvaha je taková že. zimy jsou čím dál tím mírnější...Další věc je pokud bych zateplil tak předimenzované čerpadlo bude spínat častěji a zkrátm tím jeho životnost..... Docela by mne zajímalo zda Je Nibe lepší než IVT nebo zda koupit variantu která byla doporučována. Podotýkám Panasonic a Toshiba mám špatn zkušenosti z okolí.

Datum: 27.05.2020 22:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Oprava Toshiba a LG......O Panasonic nevím nic

reakce na ...

reakce na ...

Datum: 27.05.2020 22:56 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Na to vám asi těžko někdo odpoví, profesně se TČ nezabývám, ale Nibe a IVT budou podobné třídy a "kvality". Co se týká značek za rozumnou cenu jako LG, Panasonic, Fujitsu, Toshiba, Samsung atd., tak osobně bych takové TČ v dnešní době preferoval, o tom že by byla nějaká více poruchová nebo měla podstatně nižší životnost, než "prémiové" značky, nic nevím, ale nemám o tom zas tak podrobný přehled.

Datum: 28.05.2020 08:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jestli chcete zaizolovat fasádu v dohledné době (třeba za rok) pak jde nižší výkon TČ překlenout třeba pomocí přímotopů (pokud to dovolí jistič). Ale vzhledem k průběhu zim si nemyslím, že by bylo velké riziko, že budete mrznout.
každopádně investice do zateplení je lepší než do výkonného TČ (z pohledu budoucích provozních nákladů).

Datum: 28.05.2020 11:41 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, ono je to v dnešní době trochu složitější. V době inverterů u některých značek a jejich produktových řad platí, že některé řady bez ohledu na nominální výkon mají stejný spodní výkon inverteru, takže např. řada od 12 až do 18 kW má stejný spodní výkon inverteru a z hlediska případného cyklování je úplně jedno, co zvolíte, navíc cena je často v takové jedné produktové řadě všech těch TČ velice podobná, rozdíly bývají malé. Není to obecné pravidlo, ale u některých značek to tak je.

reakce na ...
Moje situace je taková že řeším rekonstrukci domu který jsem koupil a chtěl byych se nastěhovat. to znamená řeším vnitřek a o fasádě jsem neuvažoval... i když nyní vidím že je to docela zásadní. Mám tedy otázku co se stane pokud budu mít poddimenzované tepelné čerpadlo do doby než zateplím dům. Projektanti to dimenzují na - 18 stupnů což je tak max 10 dní v roce.... budu mrznout nebo budu mít o 2 stupně méně. nebo prostě protopím vívce na eletkro kotli.... Nikde jsem nenašel odpověď....

reakce na ...

reakce na ...

reakce na ...

Datum: 27.05.2020 16:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
No já se těm rozdílům zas až tak nedivím, ono záleží i na dalších okolnostech (vlhkost sklepa, jak vysoko na terénem je přízemí atd...).
Ale co mě zaráží: Píšete, že fasáda zatím zůstane nezateplena. Z toho si dovozuji, že jednou zateplena bude. A v této souvislosti se chci zeptat: Nebylo by lepší nejprve zateplit fasádu a pak pořídit o to slabší TČ? Uvažujete dát 300t do TČ (za mě nepředstavitelná částka). Nejde vrazit třeba 150t do zateplení fasády a za zbylých 150t koupit slabší TČ? Až zateplíte fasádu, proč mít předimenzované TČ? Zvlášť, když nemáte podlahovku a máte velmi malou tepelnou kapacitu teopného systému.

zobrazuji 1 - 30 z 74   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama