Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Přetlak kotle po výměně a poškození topného vedení

Autor: Petr Jezdinský
Datum: 31.05.2020 18:57
uživatel: 132592


Dobrý večer,

chtěl bych Vás velice zdvořile požádat o krátké stanovisko.

Dne 27. 5. 2020 jsme v poledne vyměnili ani ne 14 let starý kotel Protherm za nový kotel Vaillant 286/5-3. Na displeji nového kotle a samozřejmě i termostatu se opakovaně objevovala hláška závady F-22, tudíž topenář, který instalaci (výměnu) prováděl, 4X dopustil vodu, nicméně zmíněná závada se 3X opakovala.

Avšak naposledy, kdy tlak nespadl, jsme se dozvěděli, že jsme pod námi vytopili paní sousedku. Setkal jsem se s názorem, že technická závada byla způsobena instalací a přetlakem kotle.

Nicméně od montéra jsme se dozvěděli, že zhruba 13, 5 roku staré potrubí topení teklo již předtím (pozn. ve 13, 5 roku staré nemovitosti).

My jsme ale normálně topili, což můžeme prokázat i vyúčtováním, závada se projevila až po výměně, a nevíme, proč by tedy topenář logicky montoval nový kotel do poškozených rozvodů. Přičemž jsme v říjnu prováděli plánovanou revizi kotlů na starém kotli a závada nebyla zjištěna.

Prosíme Vás v tomto smyslu buďto o Váš názor, zda k závadě mohlo dojít přetlakem při či po instalaci, resp. případně o pomoc, na koho se obrátit. Dala by se oprava vyřešit (aby nemusel být rozkopán byt, trubky jsou úzké, termokamera se tam nevejde) chemickou cestou - viz FERNOX F4, resp. FERNOX Leak Sealer F4, popř. pomocí těsnící kapaliny BCG

Děkuji a jsem s pozdravem.

Petr Jezdinský

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Karel Černý01.06.2020 21:19
Petr Jezdinský31.05.2020 20:32
Jozef Homola31.05.2020 20:08

Příspěvky
Autor: Karel Černý
Datum: 01.06.2020 21:19 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 116460
reakce na ...
Dobrý večer,
když si stáhnete návod pro montáž strana 17 tak tam najdete odpověď
https://www.vaillant.cz/pro-zakazniky/produkty/zavesny-kondenzacni-kotel-s-ohrevem-tv-vuw-ecotec-pro-9985.html#downloads

Není pravda, že se musí dělat proplach potrubí. K Vašemu problému. Pochybuji, že na vině je montážní technik kotle. Ten Vám připojil kotel na stávající rozvod a předpokládám, že dotlakoval systém na provozní tlak 1,2b za studena. popř. odvzdušnil topný systém a znovu dopustil vodu na provozní tlak.
Klidně se mohlo stát, že jste stávající systém provozoval na nižší tlak a po celou dobu to ničemu nebránilo. Starý letovaný spoj Vám pravděpodobně "odešel".

Pro netěsnost zkuste: http://www.bcgcz.cz/domu/zatesnovaci-prostredky-topeni-a-chlazeni/

Autor: Jozef Homola
Datum: 31.05.2020 20:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Nepíšte z čeho jsou rozvody, tedy z jakého materiálu. Není vyloučeno, že netěsnost se otevřela chemickým čištěním, které je povinen instalatér udělat před osazením nového kotle. Čištění se vyznačuje nějakou "agresí", jinak by se nic nevyčistilo. Další věcí je možná koroze a bodové napadení zvané "PITTING". Ten se může vyskytnout jak na mědi (vlivem chloridů), tak i na ocelích.

Autor: Petr Jezdinský
Datum: 31.05.2020 20:32 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132592
reakce na ...
Dobrý večer, vážený pane Homolo, Děkujeme Vám za Vaši reakci, trubky jsou měděné. Akorát mě tedy zaráží jedna věc, a to sice, že i když je to povinné, zda topenář udělal vůbec to čištění, jak to zmiňujete. Předem se prosím omlouvám za svou neznalost, ale jsem úplný laik.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama