Dobrý den,
chystám se stavět bungalov 165m2 obytné plochy + 25m2 garáž. TZ vycházejí na 5,15kW (celková spotřeba elektřiny na vytápění, ohřev TUV a další asi 15MWh/rok).
Určitě plánuji:
- v 5ti obytných místostech klimatizaci, kterou se může i topit
- jednoduchý krb bez výměníků
- podlahové topení.
Největší neznámou je pro mě jaké zvolit podlahové vytápění - elektrické rohože nebo teplovodní. Leccos už jsem přečetl, ale nemůžu dojít k finálnímu verdiktu. Zezačátku jsem chtěl jednoznačně teplovodní s elektrokotlem s tím, že dobudoucna můžu změnit zdroj vytápění na tepelné čerpadlo. Teď ale váhám nad těmito možnostmi:
1. elektrické rohože v celém domě (plusy: rychlá reakce, při topení klimatizaci by mě to snad nemuselo sežrat na elektřině, mínusy: nemožnost změny zdroje krom fotovoltaiky)
2. teplovodní vytápění v celém domě kromě koupelen, tam by byly elektrické rohože (zdá se mi to jako dobrá kombinace při topení klimatizací, v přechodovém období bych elektrokotel nemusel vůbec zapínat)
3. ryze teplovodní vytápění.
Váhám zejména mezi možností 2 a 3. Jak se popasuje ryze teplovodní polahovka s:
- přitopením v krbu (je nutné manuálně vypnout okruh do místnosti v krbu x hodin před zatopením?)
- přitápěním klimatizací (opět bych si asi musel hrát s uzavíráním okruhů)
- možností mít přes noc spíš chladněji v místnostech na spaní (jsme na to zvyklí, ale dle toho, co jsem četl teplovodní polahovka nesnáší regulaci)?
Co byste mi doporučili?
Děkuji předem.
92 odpovědí
Zobrazit všechny reakceNevhodný příspěvek
Pokud chcete upozornit redakci na diskusní příspěvek, který svým obsahem porušuje pravidla diskusí na portálu TZB-info, klikněte na tlačítko Odeslat. V diskusích jsou nepřípustné zejména příspěvky vulgární, urážlivé a nesouvisející s tématem dané diskuse.
Vyberte způsob sdílení