Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Jakou regulaci k topení

Autor: Lukáš Rovnanik
Datum: 15.06.2020 12:40
uživatel: 130672

Zdravím Vás, jakou byste mi doporučili regulaci pro mé potřeby vytápění RD:
- kotel na tuhá paliva 20kw (starý Viadrus bez jakékoliv automatiky)
- krbová teplovodní vložka - výkon do vody cca 6kw
- kotlem (a krbem) se natápí LMT nádrž 2000litrů, v nádrži je ohřev TUV
- spodní patro - podlahové vytápění bez rozdělovače cca 100m2 (je udělána hlavní větev a z té jsou napojeny v podlaze jednotlivé místnosti)
- horní patro - vytápění radiátory - 4 radiátory (3 pokoje + koupelna)
- TZ cca 7kw
- nyní je RD využíván jen občas (víkendově, tj. ze začátku je požadováno rychlejší natopení RD a poté jen udržování) ale do budoucna je počítáno s jeho trvalým bydlením (konstantním topením).

Chtěl bych systém, který umí:
- přes spalinový termostat zapínat/vypínat "primární" čerpadlo kotel- AKU. (když v kotli dohoří, aby čerpadlo zbytečně nehnalo teplou vodu z AKU přes kotel). Ochrana teploty vratné vody do kotle přes ESBE VTC511 60°C.
- teplotním čidlem hlídal maximální teplotu kotle, tak aby když v kotli dohoří a spalinový termostat vypne, ale je v kotli ještě žhavé, tak aby se kotel nepřehřál, tj. aby čerpadlo seplo při teplotě 95°C a dochladilo kotel a zase vyplo.
- výše uvedené dva body platí i pro krbovou vložku.
- byla samostatně regulovaná větev na podlahové topení přes 3 cestný ventil + servo + čerpadlo, v obýváku by byl termostat a podle teploty v obýváku by se řídila teplota v celé větvi (podlahové topení). Pro větev podlahového topení není osazen rozdělovač, tj. bez možnosti samostatné regulace jednotlivých větví podlahového topení.
-byla samostatně regulovaná větev na radiátory přes 3 cesty ventil + servo + čerpadlo, na radiátorech jsou termohlavice, které nastavují teplotu v jednotlivých místnostech.
- v letním provozu aby spínalo jen primární čerpadlo pro ohřev LMT nádrže a nešlo teplo do RD.
- ideální stav je takový, abych se staral jen o to aby byla natopena AKU nádrž a systém by se staral o komfortní teplotu v domě a podle potřeby by si bral teplo z nádrže.

Mockrát děkuju.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 244   starší >>
Datum: 17.06.2020 11:18 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Procházel jsem všechny různé regulace a nejspíš ventily budu řídit přes regulaci TECH CS-i-2. Máte s ní zkušenosti? Nebo raději jinou?

Děkuji za předchozí připomínky a náměty.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 17.06.2020 12:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
To jsou taky poláci. Jednu dobu jsem váhal na touto a Tatárkem, ale nakonec jsem si radši udělal vlastní regulaci.

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 17.06.2020 12:51 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Pane Švejdo, kdo umí, ten umí a my ostatní čumíme a nebo kupujeme. Většina českých výrobců kotlů regulace od TECH používá, tak to s nimi nebude až tak špatné. No a kvalita a cena jsou poměrně v relaci.

Datum: 17.06.2020 13:11 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nad vlastní regulací jsem ani na minutu neuvažoval protože jsem laik a jen sbírám informace z internetu a jsem rád za každou informace, která tady padne. Na te regulaci TECH se mi líbí že má přívětivější prostřední nastavování přes dotykovou obrazovku než třeba R3V-421.

Datum: 17.06.2020 13:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Asi bych si prostudoval průběh funksí regulátoru a rozhodoval se mezi tím, který jste si vybral a nebo dvěma TECH CS-i-1. Jde o to, že tev váš le buď na ekviterm a nebo na jeden termostat s RS komunikací a pak již jenom ON- OFF.

Datum: 17.06.2020 14:56 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Já jsem tuto regulaci nekritizoval. Sám jsem ji měl na prvních příčkách ve výběru. Je celkem za rozumnou cenu

Datum: 17.06.2020 15:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
(p. Švejda) Nikdo vás z ničeho neobvinil, jenom jsem napsal, že to není špatná volba. Pokud tuto regulaci více znáte, tak bych měl dotaz. Jde kombinovat ekviterm a pokojový termostat? Kterou možnost komunikace s termostatem ba jste volil pro podlahovku a kterou pro rtadiátory? nebo by jste nechal třeba radiátory na ekvitermu a doladění termostatickými hlavicemi? Já jsem dělal pouze ACD01 a ADEX Komfotr.

Datum: 17.06.2020 15:47 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane švejdo, ještě bych měl jeden dotaz vycházející z řešení pro tazatele. Teď nevím , jestji uvažuje s AN, pokud ne, tak mě napadá toto:
Pokud by použil jeden obvod jako výchozí pro odběr přímo z kotle, pak by jej mohl mít zároveň s ochranou zpátečky přes čtyřcestný ventil. To myslím obvod radiátoru. Z něho by mohl odebírat část vody pro podlahové topení s druhým směšováním na nižší teplotu. Že by to mohlo takto fungovat.

Datum: 17.06.2020 16:11 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
S AN je počítáno, zasílám uvažované schéma zapojení - je takto v pořádku?

Autor: Pavel ŽaludCTP
Datum: 17.06.2020 16:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132390
reakce na ...
Zvolil bych z důvodu náběhu systému spíše tříbodové zapojení. Zpátečka spíše níže, ale záleží na teplotním spádu topení. Regulace : https://shop.propuls.cz/ekvitermni-regulace-efx422-s-wifi-internetem/pro14397.html

Datum: 17.06.2020 18:26 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Taky si nejsem jistý správnosti zapojením. Vycházel jsem ze zapojení na výstupy dle výrobce LMT. Na těch výstupech jsou v nákresu nejspíš nějaké "rozptylové" komory, které by mohly zabránit mísením vody a "nasměrovat" teplou vodu z kotle do teplé vody do topení. Ale to si jen myslím - neví někdo kdo s těmi nádržemi pracuje?

Datum: 17.06.2020 18:18 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Pokud to má být s vnořeným ohřevem TUV, tak výměník musí být nahoře. ( Přesunul jsem s otazníkem). Jinak bych spíše volil upravené zapojení.

Datum: 17.06.2020 18:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ještě dodám. Musíte počítat všude s tím, že teplá voda bude vždy nahoře. Chladná (pro pana Švarce do teploty 4°C a "sladké vodě se stejným obsahem minerálů") je vždy těžší než teplá. proto se chladná udržuje a nebo snaží dostat dolů a to i v AN. Při vašem návrhu by jste si teplé vody z vodovodu dlouho neužil.

Datum: 17.06.2020 18:29 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jedná se o nádrž LMT 2000 1V + N825 - ocelový a nerezový výměník 8,25m². Ten spodní výměník je přichystaný pro případný solární ohřev (předehřev) vody v AKU nádrži. Ale je to opravdu jen pro případ do budoucna.

Datum: 17.06.2020 18:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pak potřebujete ještě ten druhý v horní části AN pro ohřev TUV. Ve spodtu vám je k prdu a nebo na ozdobu. Odběr vody do topení se volí z místa pod ohřevem TUV, leda, že by jste chtěl nádrž vyčerpat celou a tak se na určitou dobu odstavit od přísunu teplé.

Datum: 17.06.2020 18:43 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Vycházel jsem ze schematu uvedeného na: https://akumulacni-nadrz.cz/lmt-2000-1v.php

Myslel jsem, že když výstup z nádrže do topení je v horní 1/3, tak ta třetina nejteplejší zůstane v nádrži pro ohřev TUV přes Nerez výměník N825.

Datum: 17.06.2020 19:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jasně. Vy jste to ale nakreslil bez toho ohřevu TUV na Teplou vodu jste napojil na ten solární výměník. Tak že se omlouvám za zbytečné poučování. Ten výměník pro TUV je ale metr dlouhý. Pak by to chtělo pro topení kotlem na pevná paliva ještě jeden zásobník do série, aby jste mohl vůbec nějakou dobu čerpat pro topení a přitom se neomezoval s ohřevem TUV

Autor: Josef Vavra
Datum: 17.06.2020 19:39 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132371
reakce na ...
Stačí AN zapojit dvojbodově a může všechno podle potřeby. Tedy upřednostnit topení nebo teplou vodu nebo obojí.

Datum: 17.06.2020 20:07 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zapojení 4 od shora vstup teplé, zpátečka topení 9 od shora,zpátečka kotel úplně dolní výstup. Výstupy TUV jsou nahoře 5/4" venkovní závit.
Jen ten kotel bude znamenat 5x přiložit než natopíte. Dvoubodové zapojení NE! dochází k hádání topného a kotlového okruhu.
teplota v nádrži min 30 °C tepelná ztráta domu 7,0 kW
teplota v nádrži max 90 °C doba vybíjení nádrže 19,9 hod
objem nádrže (litrů) 2000 lit.
teplovodní výkon kamen 20 kW
uložené teplo Q 139,6 kWh
doba nabíjení nádrže 7,0 hod Aku
doba nabíjení nádrže 10,7 hod Aku a TZ 7kW

Datum: 17.06.2020 20:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokud to neumíte nastavit, říkáte tomu hádání. Zbytečně se ale okrádáte o rychlost náběhu topení. Začněte topit až když nahřejete vršek AN. A to trvá dost dlouho....

Datum: 17.06.2020 20:29 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nezačnu -mám tam teplou smyčku a topim ,jak najede kotel na výkon. Aku je podružna.

Datum: 17.06.2020 20:58 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokud je třetí odshora těsně nad čtvrtou, tak by to mohlo částečně fungovat. Kvality dvojbodového to ale nikdy nemůže dosáhnout. Leda že je to trubka ze 3do 4 s malou dírou. Pak je to s dvojbodovým srovnatelné. Nebo to vidíte jinak?

Datum: 17.06.2020 21:05 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Z mého pohledu 3 bod topim hned a nemám s tím problémy v instalacích. Toto zapojení funguje na první dobrou. Jiné již nepoužívám.

Datum: 17.06.2020 20:39 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
A na jakou přírubu připojit výstup topné vody do radiátorů?

Datum: 17.06.2020 20:51 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Výstup teplé z kotle T kus odbočka do topeni přes tricestny ventil el. Nebo termostaticky řízený, tepla z kotle pokračuje do T kusů kde se rozdělí na dvě větve jedna je ze zpětnou klapkou které dovolí pouze cestu do aku a ne zpětně nasati studené z aku. Na druhé větvi je zonovy ventil za chodu kotle uzavřen tyto větve se znovu spojí a vstupují do aku na vstup 4. Funguje t na první dobrou.

Datum: 17.06.2020 22:17 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Můžete mi prosím nakreslit stručné schéma? hlavně jak má být zapojen zonový ventil a jaký typ od ESBE by se na to hodil. Mockrát děkuju.

Datum: 18.06.2020 18:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
1. ESBE VTA 322-522
2. Lufberg ZV 2 25-13
3. plovoucí zpětná klapka
4. ESBE VTC 311 do 25kW od 30kW VTC 511
7.7. VZD 161
6. EX.
8. VTA 320
Funkce. Kotel jak najede na provozní teplotu a je požadavek na topení, jde teplá okamžitě do topné soustavy, přebytek topné vody jde do aku přes zpětnou klapku, která nedovolí nežádoucí mixování z důvodu umístění vývodu teplé pod výměník TUV, druhá větev s lufbergem je za chodu OČ kotle uzavřena a otevře se po dohoření kotle a umožní topení z aku, do té doby jede přímo větev z kotle. VZD 161 je tam pouze pokud potřebuji nahřívat jen jednu nádrž solo nebo na letní ohřev TUV , 5 . je pokud mám zájem využít teplo naakumulované v kotli na TP a dochlazovat jej. Jinak jsou zbytečné.

Datum: 17.06.2020 20:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
taky se omlouvám, mohl jsem ten nerez vlnovec na ohřev TUV nakreslit lépe. Myslíte, že ten výměník N825 neohřeje vodu jen objemem vody nad výstupem do topení (červená plocha)?

Nebo si myslíte že zbylá teplá voda neohřeje TUV vůbec a je lepší zapojit nádrž tříbodově - výstup do topení dát na horní víko nádrže a vstup z kotle dát na nejvyšší přírubu nádrže?

Datum: 17.06.2020 20:14 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Kdsyž se podívám na tu vložku pro ohřev TUV, tak se dostanete na poloviční výkon (tedy nějakých 35l za minutu.) Ono, při rozměrech vašeho domu bude ta AN spíše jako vyrovnávací, nežli jako plnohodnotná akumulace.

Datum: 17.06.2020 21:14 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Já mám podobnou nádrž a zapojil jsem to tříbodově tak, že vývod do topení jen pod TUV výměníkem, přívod od kotle je nad ním, tak jak jste to nakreslil. Taky jsem preferoval vývody z rozptylovou clonkou. Přívod od kotle nemusí být nahoře, protože teplá voda si tam vystoupá sama. Vývod pro topení je vhodné mít pod TUV výměníkem, protože si tím jednoduše zajistíte rezervu pro TUV. Obě zpátečky jsem napojil na spodní vývod AN. Ještě tam musíte mít expanzi a dejte si ke každému vývodu AN kulový kohout. V případě oprav nemusíte vypouštět AN.
Z hlediska regulace hlavně záleží na tom, kolik do toho chcete investovat. Osobně nevidím žádnou zásadní výhodu v elektronické regulaci topných okruhů. Pokud chcete ušetřit, tak to klidně udělejte jak jsem napsal. Tj. termostatické ventily + čerpadla spínaná prostorovým termostatem. Já jsem původní dotaz pochopil tak, že tam máte nějaký starý kotel, zřejmě bez jakékoli regulace, max s tahovou klapkou. Takže tady si vystačíte s termostatem pro spínání čerpadla. Dále jste psal o teplovodním krbu. Zde je to trochu komplikovanější, pokud je to krb z CPV. Pokud nebudete po dotopení zavírat CPV nebo komínovou klapku, krb se rychle vychlazuje. Pokud to má fungovat automaticky, je vhodná regulace která ovládá CPV. Samozřejmě měří teploty, spíná čerpadla a má možnost připojení dveřního kontaktu. Pak se nemusíte o nic starat. Otevřením dveří říkáte regulaci, že zatápíte, nebo přikládáta. V případě přikládání regulace otevře klapku a čeká na zatopení. V průběhu topení hlídá teploty a reguluje přívod vzduchu. Po dotopení postupně uzavírá klapku a naopak při přikládání uzavře klapku pro omezení zakouření. Z hlediska komfortu ovládání je podle mého názoru důležitější regulace krbu než regulace sekundární topné strany. Já jsem na to měl vybraný regulátor stejného výrobce
CS-392 zPID nebo regulátory dalšího poského výrobce Tatárka. U těchto regulátorů je podle mého názoru výhodný poměr cena/výkon.
Tyto regulátory včetně CS-i-2 ale znám jen z manuálů.
Vámi vybraný regulátor umí ekviterm + ovládání prostorovým termostatem. Osobně preferuji pro PT ekviterm + třeba prostorový termostat na noční útlum. Já nechávám v noci PT vypnuté a dohání se to ve dne, kdy je alespoň trochu teplejší podlaha. Radiátory momentálně nemám, ale v předchozím domě jsem taky měl ekviterm + prostorový termostat + několik termohlavic. Ty jsem ale využíval prakticky jen v ložnici. Já jsem chtěl logování všech údajů, včetně ovládání ventilace a dohledu pomocí internetu. Proto jsem si nakonec zbastlil vlastní regulaci.
Ještě jsem si všiml dotazu na ty čárky v AN. Skutečně tam jsou plechové clonky.

zobrazuji 1 - 30 z 244   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama