Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Jak silné tepelné čerpadlo na ohřev bazénové vody?

Autor: Pepíno Konrád
Datum: 21.06.2020 13:56
uživatel: 118555

Zdravím všechny
Měl bych jeden dotaz. Uvažuji o koupi tepelného čerpadla na ohřev vody v bazénu. Zjišťuji nějaké parametry a našel jsem, že jsou čerpadla od 0-15m3 a pak třeba od 20-30m3 a zajímá mě následující.
Máme bazén o objemu okolo 15m3 a nevím, jak by to bylo s tím, kdybych si na tento bazén - 15m3 pořídil TČ, které je určené pro cca těch 20-30m3?
Pokud pominu, že by bylo dražší, tak jak to s tím bude v praxi?
Ohřeje vodu dříve nebo už je zbytečně "silné" nebo bude zbytečně moc spotřebovávat elektřinu nebo jak to tady s tím vůbec je?
Děkuji za technické vysvětlení a pomoc při výběru, Josef.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Filip Filip24.06.2020 18:31
Lubomir Švarc23.06.2020 21:54
Pepíno Konrád23.06.2020 21:24
Lubomir Švarc23.06.2020 13:12
Pepíno Konrád23.06.2020 11:06

Datum: 24.06.2020 18:31 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126822
reakce na ...
Ahoj. Pepíno, údaj u čerpadla, že je vhodné pro nějaký objem vody je pouze pomocný údaj a nedá se z něho dělat žádný relevantní závěr.
Bazénové TČ, stejně jako každé jiné bez invertoru má fixní příkon ( pohon kompresoru a ventilátoru ). Jediná proměnná veličina je teplota proudícího vzduchu, který v podstatě ohřívá chladič a předává mu svou tepelnou energii.
Tepelné čerpadlo pracuje tudíž ve režimu, že čím je venkovní teplota vyšší, tím je i jeho účinnost vyšší a tím samozřejmě stoupá jeho výkon.
Ta ale potřebuješ, stejně jako všichni ostatní, aby výkon toho TČ byl na nějaké rozumné úrovni i v době, kdy venkovní teplota je nízká a ty potřebuješ ohřívat bazén třeba v květnu, kdy se teplota pohybuje kolem 15°C.
Výrobci bazénových čerpadel tyto údaje neradi zveřejňují, protože bys ihned zjistil, že si musíš pro prodloužení koupací sezóny pořídit podle jejich kritérií v m3 TČ o výkonu min 8 kW.
Já jsem narazil na prodavače v Mountfieldu, který mě potichu sdělil ( aby to nikdo neslyšel ) , že na můj bazén 5 kW bude málo a dokladoval to stížnostmi několika zákazníků. Tak jsem zatlačil slzu a koupil TČ 8 kW. Dneska je mě jasné, že jsem neměl šetřit a koupit rovnou 10 kW, protože domácí bazén je na koupání a ne na čekání, až se ohřeje voda. Je nutné si i uvědomit, že domácí bazén je luxus a že to stojí hrozné prachy.
Kdo si to ale sám svou nerozhodností zmrší hned na začátku, tak toho bude litovat do doby, než to slabé čerpadlo umře. Rozhodně zde je nutné nešetřit. Já bych rovnou šel do 8 kW.
Filip

Datum: 23.06.2020 11:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,
prosím, našel by se někdo, kdo by mi alespoň trochu poradil a vysvětlil, jak silné to TČ, jak píši v předchozím příspěvku?
Potřeboval bych se v tom trochu zorientovat a nějaké koupit.
Předem velké díky každému, kdo mi v tom pomůže.
Josef

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 23.06.2020 13:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
Pokud Vám nezáleží na penězích,tak co nejsilnější.
Máte zaručen rychlý ohřev.

Datum: 23.06.2020 21:24 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji Vám za odpověď.
Mě právě zajímá, že pokud bych si pořídil hodně silné TČ, tak aby to nemělo nějaká úskalí v provozu, a tak mě zajímá, jaká je asi hranice v kilovatách, pro TČ, pro 15m3 bazén.
Cena TČ také hraje roli, jen mi jde o to, že když už ho chci pořizovat, tak jestli právě vzít TČ přesně na míru, za cenu okolo 17 000Kč nebo už dát zrovna 22 000Kč a vzít silnější.
Jelikož ale neznám tuto problematiku, ptám se tady.
V obchodě nebo v e-shopu se ptát nebudu, protože tam mi neřeknou vše a pořádně nic z praxe.
Jasné mi je, že pro 15m3 bazén je asi nesmysl pořizovat TČ za 50 000Kč, které je určené pro 50m3 bazén.
Zajímají mě zkušenosti těch, kteří už TČ mají a také rady odborníků, kteří umí poradit, proto to řeším zde a ne s prodavačem e-shopu po telefonu, který o tom zrovna moc páru nemá.
Také jsem narazil na nějaké invertory a to už se ztrácím úplně.
Děkuji za každé další vysvětlení a pomoc při výběru, Josef.

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 23.06.2020 21:54 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
Na 15m3 stačí malé kolem 5kw.
Jak jsem psal,silnější neuškodí,invertor je na bazén zbytečný.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama