Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Skladba podlahy-vysvětlení a konzulatce.

Autor: Romana Moravcová
Datum: 29.06.2020 14:54
uživatel: 128775

Prosím o konzultaci a vysvětlení. Skladba podlahy je výška 25 cm. A nyní se snažím dopočítat tloušťku polystyrénu a nevím, zda mi něco neuniká. Krytina-1,5 cm+ beton 5,5 (nebo 1+6), podlahové topení voda-systémová deska IZOROL L tl 3cm+potrubí 2cm a nyní 2x polystyrén. Zbývá 13cm. Protože budou místa, kde podlahové topení nebude všude, ale podlaha musí být stejně vysoká,(pod schodištěm, v jednom pokoji-něco jak zimní zahrada) tak je dobrá úvaha dát polystyrén 8cm + 5cm (dohromady13cm) ?Protože v místě, kde nebude systémová deska s potrubím bude chybět 5cm pod beton. A tak se dají na sebe polystyrény tři- 8cm+5cm+5cm. Počítám to dobře? Nebo se to dělá jinak? Děkuji moc Romana

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Pavel ŽaludCTP30.06.2020 17:57
Mirek Svejda30.06.2020 17:11
Pavel ŽaludCTP30.06.2020 16:06
Mirek Svejda30.06.2020 14:12
Romana Moravcová30.06.2020 11:37
Mirek Svejda30.06.2020 11:04
Romana Moravcová30.06.2020 11:01
Romana Moravcová30.06.2020 10:35
Mirek Svejda30.06.2020 10:17
Pavel Wolf30.06.2020 09:20
Mirek Svejda30.06.2020 09:13
Romana Moravcová30.06.2020 08:16
Romana Moravcová30.06.2020 08:04
Pavel Wolf29.06.2020 17:28
Mirek Svejda29.06.2020 16:08
Romana Moravcová29.06.2020 15:37
Mirek Svejda29.06.2020 15:12

Datum: 29.06.2020 17:28 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
Trochu chyba která se tu stává docela často, lidi nakoupí objednají a potom se začnou ptát. Je jasné že firma doporučí to s čím se jim lépe dělá a na čem mají lepší výdělek, platí to zákazník.

Datum: 30.06.2020 08:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za příspěvek, posunula jsem se ne o krok, ale minimálně o dva dále :-) Nic koupeného není, právě se kupovat plánuje a proto jsem se s důvěrou obrátila na pomoc tady na foru. A pokud to byla narážka na systémovou desku-v téhle době, kdy se řemeslník, firma, opravdu těžce hledá a je jasné, že všude jinde to je jinak a všude jinde se firmy o kšefty perou, jen ne zrovna tam, kde hledáme my , jsme rádi, že máme topenářskou firmu, která nám topení v baráku zajistí . Tomuhle oboru "rozumíme" ještě více, než všichni čeští trenéři v hospodách..a tak zatímco ve vodě a v odpadech jsme využili jejich rady zadarmo, ale práci a materiál jsme si zajistili my, a na oplátku nám dělají topení a jsme rádi, že to tak je. Samozřejmě tisíc lidí by to udělalo jinak, levněji a já nevím jak...ale prostě neudělalo, tady a teď tady u nás prostě neudělalo. A díky tomu šedému, co mám v hlavě, mi je jasné, že firma doporučí to, s čím se jí dobře dělá a co já jako zákazník zaplatím. OK. Nerozumíme tomu, ale budeme rádi, že topení bude. Někdy se ty plusy a mínusy sečtou a rozhodnutí člověk udělá. Každopádně, příspěvek druhý mi pomohl se trochu zorientovat více a taky byla pro mě docela fajn připomínka tloušťky pod beton či anhydrit..

Autor: Mirek Svejda
Datum: 29.06.2020 15:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Nebo taky jinak
1.5 cm krytina
min 3.5 cm anhydrit; 4.5 cm litý beton nebo cca 6 cm betonová mazanina
1.6 cm trubky
Zbytek EPS. To je podle typu nosné desky cca 16 cm pro beton až 18 cm pro anhydrit.
Proč chcete systémovou desku ? EPS je podstatně levnější.
Plochy bez PT bych neřešil. Je to jen rozdíl průměru trubky 16mm

Datum: 29.06.2020 15:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji moc. Bude litý beton. A proč ta systémová deska? Je to v rámci dodávky celé topenařiny , ano, rozdíl tam vidím místo 85/m2 by mohlo být 5cm EPS v rozmezí 60-70kč za m2. Ale tak už je domluvená dodávka celého topení a tohle asi necháme být. Na 140m2 je rozdíl únosný. Ale děkuji za upozornění, přece jenom něco člověku unikne a je pravda, že by trubky mohly "ležet" na obyč EPS.

Datum: 29.06.2020 16:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Co jsem našel, tak cena Vámi uváděné systémové desky je kolem 350 Kč/m2. Proto jsem reagoval.

Datum: 30.06.2020 08:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
PAne Švejda, nedalo mi to a šla jsem se podívat do papírů a samozřejmě jsem se přehlídla, 85 jsou metry čtvrereční , kde bude podlahové topení :-), jinak tam částku máme 145 kč . Takže navýšení tam je větší. Ale zase máme v té obr ceně celé zakázky dodání elektrokotle zdarma :-) Iluze si nedělám, ale už jsem to psala výše. Něco si uděláme my, něco zvládneme nastudovat, vyslechneme si odborníka co a jak a uděláme a ušetříme (viz celá voda a kanalizace v baráku, kdy nám topenářské firma co bude dělat topení poradila a my už jen dělali)Ale někde prostě jsme rádi, že se někdo vůbec najde...Každopádně děkuji za odpověď. Všude položíme 8+5 cm polystyrén , pak počkáme, až si topenáři položí jejich desku s hadicema ( 3+1,6) a tam kde nebude podlahové topení, doplníme podlahu před betonování třetím polystyrénem 5cm. Pak půjde beton 5-6cm+krytina 1-2cm. To by šlo?:-)

Datum: 30.06.2020 09:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Je mi jasné, že pokud si to necháte dělat na klíč, tak do toho nemůžete moc mluvit. Já jsem si PT dělal sám a tak se řídím především cenou materiálu. Za samotnou topnou vrstvu (trubky, sponky, separační folie) dáte kolem 200Kč/m2. Namotání trubek zabere tak dva dny pro dvojici nezkušených lidí. Viděl jsem zde ale neuvěřitelné cenové nabídky v řádech 3000 Kč/m2. Nejsou lidi a tak firmy často neúměrně navyšují ceny. Takže pokud máte firmu, která Vám dala rozumnou cenu, neřešil bych to. Cena kotle zdarma mě ale trochu vede k podezření, že si firma razantně navyšuje cenu podlahovky a maskují to slibem kotel zdarma.
Pokud Vás chápu, tak si EPS budete pokládat sami. Zde je zásadní, aby EPS ležel na podkladu celou plochou. Většinou je podklad hrbolatý (např. ve spojích hydroizolace). Obvykle se proto používá na srovnání podsyp z křemičitého písku. Ten rozprostřete na plochu a kostkou EPS ujezdíte do roviny a do stejné výšky jako je předchozí řada. Před pokládáním druhé vrstvy jsem větší mezery vypěnil PUR pěnou. Při kladení druhé vrstvy nejprve zkontrolujte povrh první vrstvy a případně obrušte přechody, kde to úplně výškově nevyšlo. Já jsem radši dělal první vrstvu ze silnějšího EPS a na to jsem dával druhou vstvu jen z 3cm EPS, který se lépe poddá. Můžete dělat i jednu vrstvu, ale v tom případě bych spoje slepil PUR pěnou. Co se týká výšek, tak se předem domluvte s firmou, co Vám bude dělat zálivku. V případě litého betonu se dělá vrstva cca 4.5cm nad hadice. Vy počítáte 6cm. V každém případě je lepší silnější vrstva EPS. Jednak budete mít lepší izolaci a vyjde to levněji. Nezapomeňte na to, že v koupelně asi budete dělat spádování podlahy. Pokud to tak je, dejte tam o cca 3cm tenčí izolaci a nechte tam podlahu zalít do nižší výšky. V místech, kde nebude PT můžete rovnou použít silnější EPS. To nemusíte dělat dodatečně třetí vrstvou.
Jinak pokud si zvládnete udělat sami položení EPS, tak určitě zvládnete i namotat trubky. Proti pokládání EPS to byla taková třešnička na dortu. Jedna z nejpříjemnějších prací na stavbě.

Autor: Pavel Wolf
Datum: 30.06.2020 09:20 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
Zatím se tu probírala podlaha. Zeptám se, jaké jsou TZ domu a řekl vám někdo kolik bude stát topeni el. kotlem?

Datum: 30.06.2020 10:17 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To je pravda. TZ domu a způsob topení je zase další velká otázka. Pokud se jedná o novostavbu, tak topení elektrokotlem neprojde podmínkou PENB.

Datum: 30.06.2020 10:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Topení je krbová vložka s výměníkem +AN (jojo kotelna v obýváku :-) , elektrokotel záložní. Protože už bylo vydané povolení, i PENB bylo v pořádku. Už jsem to konzultovala i s panem Kubíčkem:-) Děkuji za informace ohledně pokládky EPS, už si to tisknu a předám dál :-)

Datum: 30.06.2020 11:04 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Kotelnu v obýváku mám taky a vyhovuje mi to. Jen jsem se vykašlal na elektrokotel. Použil jsem AN s integrovaným výměníkem na ohřev TUV (LMT+DN32) s elektropartonou. Ta partrona zastupuje funkci elektrokotle. Je to nejjednodušší zapojení, kde se v podstatě nemá co porouchat.

Datum: 30.06.2020 11:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Aha...zeptám se na to vodařů teda. Ale řekla bych, že je tam daný pro situaci, kdy by prostě se topit nemohlo a na pár dnů by valil elektrokotel. My to máme také (to co tady nyní zjišťuji jsou informace pro nový dům syna,který se staví). Už 15 let jedeme krbová kamna s výměníkem- Grand Sohn do PT a radiátorů, +elektrokotel. Který za ty roky byl puštěný snad 4x, jednou když jsme jeli na hory a byly zrovna -20-tky..A to ještě máme takovou perličku, že nemáme ani AN :-) a ani topení v celém podkroví a radiátory v suterénu jsou jen na ovlažení , pokud je velká zima. A nějak to ta kamna zvládají. Dřevo u nás je (tesaři a truhláři,vlastní pila..v rodině)Vždy je to o způsobu života-už tím, že žijeme v kanadském srubu je to myšlení asi jiné, než je možná standart :-)

Datum: 30.06.2020 14:12 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jak jsem psal, já Vám nerozporuji kotelnu v obýváku. Topení v krbu mám rád a stále to beru jako nejekologičtější a nejlevnější topení. Jde jen o to, že v tomto případě nejkomplikovanější zapojení je kombinace AN, bojleru a elektrokotle. To vše lze realizovat podstatně levněji jedinou AN, která zastoupí všechny tři funkce. Podívejte se na nádrže LMT. Místo bojleru je v ní nerezová spirála pro ohřev TUV. Místo elektrického kotle je do nádrže našroubovaná topná patrona za cca 3000Kč. Je pak i celkově jednodušší hydraulické zapojení. Nyní ji v podstatě používám jen na ohřev TUV, kdy elektrická patrona dotápí vršek nádrže. V přechodném období mám většinou PT vypnuté a jen občas podle potřeby zatápím v krbu. Tím se zároveň ohřívá i TUV.

Autor: Pavel ŽaludCTP
Datum: 30.06.2020 16:06 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132390
reakce na ...
Také doporučuji LMT s topnou patronou a vyhnout se bojleru. Topení v krbu při současných TZ je dost problematické a dost se zužuje výběr kamen nebo vložky, díky nízkým potřebným Tz. Ideal topeni dnes TČ.

Datum: 30.06.2020 17:11 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Paní píše, že se jedná o rodinu truhlářů s pilou v domě. Předpokládám, že se nejedná o malou cirkuli, takže obvykle zbývá kvanta krajinek a odřezků. I tak si myslíte, že topení TČ vyjde levněji ?

Autor: Pavel ŽaludCTP
Datum: 30.06.2020 17:57 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132390
reakce na ...
Na to, aby jste vytopil dům o TZ zhruba 4kW by jste potřeboval krbem prohnat cca. 30kG dřeva a to nejde -v blízkosti krbu se usmažíte problém sálavé složky a přetopení prostoru- teplovzduch i vodník dále pořizovací náklady na krb s nízkými parametry do prostoru bude přes 50t a celého systému přes 80t + 20t za komín s tím že využití cca. 4h denně, za tu dobu, by jsem musel uložit 80kW na celodenní provoz topení. Při topení ve zdroji 15kW, by jste musel mít akumulaci 1200l, aby to jakž- takž vyšlo, nebo po zbytek Vám honbu za levným topením degraduje el.patrona. Takových systémů jsem zapojoval dost na to a majitelé stejně první rok zatopily párkrát a pak jen sporadicky a přešli na TČ, se stejnými nebo nižšími náklady a bez kotelny v obýváku.

teplota v nádrži min 30 °C tepelná ztráta domu 4,0 kW
teplota v nádrži max 90 °C doba vybíjení nádrže 20,9 hod
objem nádrže (litrů) 1200 lit.
teplovzdušný výkon krbu 2 kW
teplovodní výkon krbu 15 kW
uložené teplo Q 83,7 kWh
doba nabíjení nádrže 5,6 hod AKU
doba nabíjení nádrže 6,4 hod AKU a TZ 4kW

Datum: 30.06.2020 11:01 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak nyní už se posouvám ke složení EPS 9cm+2x5 cm, kde nebude podlahové topení. Ještě počkáme, co řeknou podlaháři, kolik bude tedy betonu nad trubky. Ale jak píšete, s krytinou to vychází na 4,5+1,5 (či 5+1), takže dohromady 6. Do tloušťky 25cm zbývá 19cm eps. A proč beru 2x5 cm, je z důvodu, že sice vím +- metry čtvereční, kde nebude PT, ale nemusí to přesně vycházet a tak ty pětky se budou lépe kombinovat, do míst, kde nebude podlahové topení. Aspoň taková je úvaha...(jo , tohle topení je pro nás španělská vesnice, důvěru přeneseme na topenáře...my zas umíme dělat střechy a tohle prostě necháváme na nich) Píšu my a dělají to přitom moji chlapi :-) Já ne:-)

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama