Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Nopovka xps atd

Autor: Boda Holub
Datum: 05.07.2020 15:57
uživatel: 121792

Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Dobrý den,
máme dům z 20.let. Budu dělat svody do jímky a rozhodl jsem se přidat vykopanou zeminu (zvedat se bude o cca 40cm) k části domu. Původně jsem chtěl přidat jen nopovku, přihrnout zeminou k domu a kolem dát beton dlaždice. Nicméně, když už to dělám, rád bych radu ohledně zateplení, které se bude v budoucnu jistě dělat. Na fotografii je metr vysoká nopovka. Výkop je cca 50cm, pak je stávající terén, +40cm se bude zvedat. První podlaží domu začíná nad kamenným základem, kde je původní izolace. Spodní voda tam není ( ta voda na foto je z vypuštění bazénu, který je hned vedle ). Dům je z půlky podsklepen. Sklep začíná od rohu, kde je vidět svod.
Dotaz zní, jak moc mám kopat do hloubky, pokud chci přidat XPS? Bude stačit ten metr viz aktuální nopovka? Nebo musím hlouběji na základ domu, udělat drenáž atd.
Děkuji za rady - stačí mi v kostce.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Tomáš Fuchs30.08.2020 17:41
Boda Holub05.07.2020 16:00

Datum: 30.08.2020 17:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132961
reakce na ...
Dobrý den,
odpovídám asi v době, kdy už máte stavbu hotovou, přesto mi to nedá, jelikož podobný problém jsme řešili v minulosti a stále ho řešíme vzhledem k tomu, že naše nemovitost je poněkud rozsáhlá a finančních prostředků není dost.
Nic nepíšete o tom, jestli je objekt podsklepený či nikoliv a jaké máte hydrogeologické podmínky. To bych považoval za dost zásadní.
Za druhé počítejte s tím, že izolací XPS uzavřete vlhkost ve zdivu a bude Vám vzlínat i když dáte do dna výkopu drenáž a vyvedete ji pryč od domu. Jílovité dno Vám zbylou vodu nepropustí.
Na naší nemovitosti z 30. let 20. století jsme to po poradě z hydrogeologem a projektantem spodních staveb vyřešili tak, že jsme provedli výkop na základovou desku, vzhledem k tomu, že se nacházíme ve spodní terase řečiště, asi 10 - 15 m nad hladinou řeky a dno máme propustné, drenážní potrubí jsme nepokládali. Na stěnu kvůli zadržování vlhkosti jsme neaplikovali žádný xps, pouze nopovou folii na ní ochrannou geotextilii, dále štěrk frakce 32/63 který tvořil drenáž podpovrchové vody a mezi štěrk a zeminu geotextilii, která zabraňovala zaplavení štěrku pískem a zeminou. Kolem domu žádné dlaždice, povrch štěrku se upravil zásypem ozdobného kačírku, který je od okolního chodníku nebo trávníku oddělen obrubníkem. V domě poklesla vlhkost na minimum a pocit sucha dává i pocit většího tepelného komfortu. Zmizel zápach plísní a hub. Suterén se samozřejmě musí větrat, vodorovná izolace už dávno nefunguje, ale na tu přijde řada až později.

Autor: Boda Holub
Datum: 05.07.2020 16:00 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 121792
reakce na ...
Ještě bych dodal, že v té hloubce 50cm začíná jíl s kameny a ručně to kopat bude dřina. Děkuji

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama