Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Elektro/plyn do staré bytovky?

Autor: Zuzana Cimrová
Datum: 16.07.2020 23:41
uživatel: 132775

Dobrý den,

dotaz už tu byl mockrát, nicméně ani po pročtení fóra si nejsem jistá, jak se rozhodnout a v mém okolí není moc kdo by mi poradil. Rekonstruujeme byt ve zděné bytovce ze 70.let a jednou z věcí, kterou potřebujeme vyřešit, je ohřev vody. V současnosti máme v koupelně karmu, která už dosluhuje, a znovu ji nechceme, raději bychom něco se zásobníkem. Otázkou je, jestli zvolit elektrokotel nebo plynový kondenzační. Jedná se pouze o ohřev vody, topení je řešeno centrálně, zásobník počítám tak 200 l (do budoucna +- 4 osoby). Nad námi je další nezrekonstruovaný byt, pravděpodobně bychom tedy museli vyvložkovat komín až na střechu. Je mi jasné, že samotná cena plynu je nižší, nicméně vyplatí se to, i co se týče ostatních nákladů a starostí s tím spojených? Elektrické rozvody budeme dělat taky komplet nově a neměl by být problém elektrokotel eventuálně připojit. Moc díky!

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Ondřej jjj17.07.2020 18:25
Jozef Homola17.07.2020 11:26
Pavel Wolf17.07.2020 11:23
Jozef Homola17.07.2020 11:05
Mirek Svejda17.07.2020 10:52
Zuzana Cimrová17.07.2020 10:41
Mirek Svejda17.07.2020 10:18

Datum: 17.07.2020 10:18 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Použijte jen obyčejný elektrický bojler. Proč k tomu chcete přidávat drahý kotel ? Pokud trváte na plynu tak jsou plynové bojlery

Autor: Zuzana Cimrová
Datum: 17.07.2020 10:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132775
reakce na ...
Díky za reakci. Já se jenom neumím vyjádřit, bojler je slovo co mi evidentně chybělo :) Na plynu netrvám, jde mi o to, co je z dlouhodobého hlediska uživatelsky přívětivější a výhodnější v poměru cena/"výkon".

Autor: Mirek Svejda
Datum: 17.07.2020 10:52 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Já jsem měl jednu dobu taky Karmu a nikdy víc. Kombinace zásobníku s elektrickým nebo plynovým kotlem je nesmysl. Pokud máte prostor na umístění cca 160l bojleru, tak volba je jednoznačná. Ohřev plynem je samozřejmě levnější a tak pokud Vám jde o provozní náklady, můžete použít plynový bojler. Ten by stačil cca 120l.

Autor: Jozef Homola
Datum: 17.07.2020 11:05 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
(p. Zuzana Cimrová)

Zásobníkový plynový ořívač je poměrně dobré řešení a na světe jich pracují "těžké miliony". Na rozdíl od elektrických disponují větším tepelným výkonem a při velkém odběru stačí část vody dohřívat, což elektrický "nedá".
Mám v provozu takovýto ohřívač už 20 let, tedy už druhý, první jsem po 18-ti letech vyhodil preventivně. Jsou jednoduché konstrukce, nepotřebují údržbu (tak cca 10 let), životnost minimálně 20 let. Co je zajímavé, ke své činnosti nepotřebjí ani Watt elektrické energie. Fungují bez elektrického přívodu.

Autor: Pavel Wolf
Datum: 17.07.2020 11:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
To jako plynový spotřebič nepotřebuje nějaký servis revizi? Jestli se bude dělat nový rozvod el. tak by nebyl problém osadit bojler (podle typu) 3f tělesem, noční sazba je většinou dělená za ty 2 hodiny to klidně 6 kW ohřeje 160 l bojler. Osobně jsem to tak měl. Bojler se nemusí nahřívat už v noci stačí až k ránu kdy je potřeba voda.

Autor: Jozef Homola
Datum: 17.07.2020 11:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Tento jednoduchý plynový spotřebič nepotřebuje nějakou revizi nebo kontrolu. Samozřejmě je uveden do chodu technikem a odkouření je schválené kominíkem.

Autor: Ondřej jjj
Datum: 17.07.2020 18:25 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110009
reakce na ...
Správne je to spotřebič typu B. Tedy jak rrka norma tpg70401 je treba delat servis minimalne 1x rocne a merit CO ve spalinach atd..

Ale je fakt ze to zvládají dobre bez servisu kdyz je dobry privod vzduchu

Jinak chce si davat mega pozor a brat kdyz uz verzi B11bs tedy s pojistkou spalin.. a tech moc na trhu neni..

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama