Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Vsakování dešťových vod- minimální požadavky

Autor: Jirka Novak
Datum: 17.07.2020 10:28
uživatel: 132782

Dobrý den,
rád bych se zeptal jestli existují nějaké minimální požadavky na dimenzování vsakovacích šachet? je možné, že by dům se zastavěnou plochou přes 360m2 bylo možno úspěšně odvodnit 1 přepadovou jímkou (odhadem 1,5-2m3) a 2 vsakovacími šachtami (s orientačně podobnými rozměry)?
Ptám se, protože v sousedství začala vyrůstat velkostavba, která má podle projektu takto naprojektovaný odvod srážkových vod v lokalitě s převážně jílovitou půdou (pri záplavách v roce 2012 tady některým sousedům, včetně pozemku na kterém se nyní staví, stála voda v zahradách několik týdnů) a žádné další možnosti odvedení na daném pozemku nejsou....takže hrozí riziko, že při bouřkách proteče vše na obecní komunikaci a dále na návštěvu k níže položeným sousedům.
Při dotazech na Obecní úřad a Stavební úřad nám bylo sděleno, že nejsme účastníky řízení, ale že v tomto bylo vydáno stavební povolení na základě technického návrhu vypracovaného inženýrem XY, autorizovaným stavebním inženýrem...a to, že je pro ně dostatečné.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jirka Novak18.07.2020 18:00
František Moravec18.07.2020 10:28
Jirka Novak17.07.2020 21:12
František Moravec17.07.2020 19:51

Datum: 17.07.2020 19:51 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129732
reakce na ...
Toto řeší norma ČSN 75 9010, článek je i zde na TZB: https://voda.tzb-info.cz/destova-voda/7558-dimenzovani-vsakovacich-zarizeni-dle-nove-normy-csn-75-9010.
Na druhou část vaší otázky, zda stačí na odvodnění velkého domu 2 vsakovací jímky nelze odpovědět pokud neznáte celý projekt vsakování (ty vsakovací jímky můžou být propojeny se vsakovacími tunely, x-metrů dlouhými drenážemi atd., Na domě může být "zelená střecha", která do vsaku "pustí" 40% srážek apod.)

Datum: 17.07.2020 21:12 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den,
děkuji za odpověď.
Úplné detaily projektu opravdu neznám, ale protože jsou na stavbě složeny 2 kamiony Bramac určitě se nejedná o zelenou střechu. Pokud jde o podrobnosti samotného odvodnění,vycházím z toho co vidím na stavbě pokud jde o přípravu pro umístění odvodnění- do té jámy o hloubce něco málo přes 2m a půdorysu cca 3x5m se opravdu nemůže vejít víc než ta zmiňovaná akumulační nádrž a max 2 klasické vsakovací jímky 2m3; možná ani to ne...protože to celé bude "schováno" pod příjezdem ke garáži...takže to bude určitě potřebovat nějakou vrstvu zpevnění aby po tom mohly projet osobní auta. Příprava na žádné další drenáže nebo vsakovací tunely není zřejmá. Předpokládám, že když na to dal stavební úřad kulaté razítko tak by to nějaké normě mělo odpovídat...ale realita zdá se být výrazně odlišná...a to jsem čerpal praktické informace i od kamarádů, kteří stavěli podstaně menší domy a odvodnění mají oproti tomuto větší.

Autor: František Moravec
Datum: 18.07.2020 10:28 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 129732
reakce na ...
Já jsem při vyřizování st.povolení musel mít Hydrogeologický posudek(průzkum). Donesl jsem firmě, která ho dělala vzorek zeminy, a oni do posudku napsali "rychlost vsakování" v l/min na m2 jestli se to dá tak říct a na základě toho a dalších hodnot (plocha, množství srážek, koeficient odtoku + další), projektant vsaku navrhl velikost akunádrže a velikost vsakovacího objektu. Ten mám zhruba 5x3x1m ze vsakovacích boxů, čili nejdřív 5m3 akunádrž, po naplnění přepad do vsaku , kde je dalších cca 13m3 retenčního prostoru a plocha vsakování cca 30m2.
Takže tady závisí na mnoha faktorech a bez znalosti projektu to nejde posoudit.
Podle té normy se ty vsaky stejně navrhují na nějaké průměrné srážky a co je navíc prostě přeteče.

Datum: 18.07.2020 18:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
A můžu se zeptat na jakou plochu je ten Váš odvodňovací systém dimenzovaný? Velikostně mi totiž připomíná aku nádrž+vsakovací objekt jednoho kamaráda...ten ale má cca 180m2 zastavěné plochy....tedy necelou polovinu té stavby jejiž odvodnění tady řeším.Chápu nicméně, že těch ovlivňujících faktorů je víc....takže třeba někde sehnali geologický posudek na písčitou půdu s vysokou rychlostí vsakování a spočítali to to tak, aby ta 2m3 aku nádrž a 2x2m3 šachty ve výpočtu přesvědčivě odvedly a šli tak aktivně vstříc kulatému razítku :-) . Popravdě by mi to nevadilo kdyby jim to pak podemlelo a odneslo tu garáž a příjezd k ní....bohužel ale přepad budou mít tak, že to přeteče na místní komunikaci, která to pak díky sklonu rozvede ke mně a k sousedům (už se opakovaně i stalo ještě v dobách kdy tam byla pouhá zahrada)

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama