Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Prodyšný lehčený beton - možnosti

Autor: Michal Roupec
Datum: 21.07.2020 21:11
uživatel: 119088

Mám klenbu - českou placku, zásyp a polštáře. Chtěl bych ji vyčistit a zalít nějakým lehčeným betonem-ekostyren, keramzit atp. Nad tím bude podlahové topení, kvůli výšce už asi moc izolace ne.
Problém je že ze sklepa vždy půjde trochu vlhko a nerad bych ji neprodyšně shora uzavřel (zespoda bude buď přiznaná nebo jen vápenný nátěr. Některé cihly jsou trochu zdegradované.

Existuje takovýto lehčený beton / materiál který páry úplně neuzavře? Alespoň do stěn když shora bude topení. Vím že mohu udělat zásyp ale tím tu klenbu zase nezpevním. Případně to nemám řešit?

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Michal Roupec22.07.2020 20:06
Jiří Kubíček22.07.2020 13:19

Datum: 22.07.2020 13:19 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, žádný beton sám o sobě není parotěsný, to byste musel do té konstrukce dát nějakou parotěsnou vrstvu, což nemáte v úmyslu, což je dobře, protože mezi vytápěnou částí domu a nevytápěným sklepem by parozábrana být neměla, jelikož zpravidla dochází k difúzi směrem do sklepa (předpokládá se, že sklep bude nevytápěný a větraný). Trochu ale vidím problém v tom, že chcete dělat podlahové topení nad nevytápěným sklepem prakticky bez tepelné izolace. Lehčený beton a podobné materiály moc dobré tepelně izolační vlastnosti nemají, obzvláště ještě když takového materiálu nebude hodně velká vrstva (třeba 20 cm a více). Podle mne byste měl zateplit podlahu nebo strop sklepa izolací o síle minimálně 10 cm. S podlahovým topením budete mít u podlahy větší teplotní gradient než bez podlahovky a bez dobrého zateplení budete mít větší úniky tepla směrem do sklepa.

Autor: Michal Roupec
Datum: 22.07.2020 20:06 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 119088
reakce na ...
Děkuji. Sklep "vytápěný" bude. Dům je zaříznutý ve svahu a v suterénu bude zádveří, dílna, technická místnost a letní kuchyně. V té je právě klenba, nahoře bude pracovna. Přes zimu bude ten spodek spíše více temperován (10-15°C) než regulérně naplno vytápěn (taky podlahovým topením). Na odvlhčení jsem zatím udělal maximum-svislá izolace a provětrávaná podlaha, čistě vápenná omítka. Vodorovnou izolaci neudělám (80cm smíšené zdivo). V krajním případě injektáž.
Co se týká podlahovky nad jsem omezen výškou. V plánu byla teplovodní, nakonec možná suchá teplovodní nebo v krajním případě rohož. Nějakou tenkou vrstvu (alespoň 2cm) bych tam rád vecpal.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama