Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Tlakování TUV

Autor: Luboš Stříteský
Datum: 24.07.2020 14:47
uživatel: 121958

Ahoj, řeším výměnu bojleru a dělám při tom nějaké změny na rozvodu vody a zjistil jsem zradu. Zredukoval jsem na patě domu tlak vody ze standardně obrovské hodnoty na tlak dostačující pro provoz domu. Problém je v tom, že od té doby se mi při ohřevu TUV tlakuje celý dům až na 8 Atm, což je hodnota otevíracího tlaku pojišťováku. Redukčák tedy z tohoto pohledu spíš zhoršil stav a zvyšuje riziko poruchy instalace a spotřebičů! Nehledě na to, že pojistný ventil je bezpečnostní prvek, který by rozhodně neměl zafungovat při každém ohřevu!
Do té doby se při "nafukování" vody v bojleru její část vracela přes ne úplně těsnou zpětnou klapku (součást pojišťováku) do obecního vodovodu. Teď ale neprojde přes redukční ventil, který těsní na 100% a domovní rozvod se tedy tlakuje.

Prosím o radu, jak to spolehlivě vyřešit a zabránit tak jakémukoliv tlakování.
Moje postřehy: 1) expanzka nic neřeší; 2) doplnění dalšího prvku otevíraného tlakem např. o 1/2 Atm větším než je na redukčáku to sice možná řeší, ale není to podle mě moc šťastné - např. při poruše redukčáku poteče voda plným průtokem; 3) zatím se mi zdá nejvhodnější pořídit průtokový ohřívač - tam si ale nejsem jistý, jak dlouho vydrží při každodenním používání, protože nejčastěji se používá na ohřev "jen tak občas" (pokud máte zkušenost tak se s ní).

Předem díky!

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 33   starší >>
Datum: 28.07.2020 19:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 114421
reakce na ...
Já už 20 let "expanduju" do vodovodu (na pojišťováku/odkapávač/ mám 4,5 atm - ale reálně není ve vodovodu víc než 3,5 atm. A vůbec mě to netankuje.

Autor: Josef Musil
Datum: 27.07.2020 20:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100821
reakce na ...
Mohl byste použít i kompenzátor vodních rázů. cca 800,- Kč.

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 24.07.2020 16:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Zde porušujete hned několik předpisů. U dřívějšího stavu se neměla žádná voda vracet do vodovodního řádu. Druhá věc je ta, že bojler musí být připojený bojlerovou armaturou, která sestává z pojišťovacího ventilu, většinou na 6 baru, nebo méně a zpětné klapky, která zabrání zpětnému proudění do přívodního potrubí. Zde se pak montuje hadička, kterou je odvedené přebytečné množství vody při ohřevu do kanalizace. Dalším řešením je použití expanzní nádoby, která se montuje mezi uvedený ventil a bojler. Ta pak zabrání nárůstu tlaku na hranici otevření pojistného ventilu.
Někdy se stává, že v redukčním ventilu (ne vstupu do objektu) dojde k porušení ventilku, nebo membrány a dochází k postupnému vyrovnání tlaků. Proto je dobré mít kontrolu přes regulovaný tlak, aby mohla být závada včas odstraněna, než dojde k případné havárii.

Autor: Pavel Wolf
Datum: 24.07.2020 17:17 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
To že odkapává voda z pojišťovacího ventilu v době ohřevu vody a době kdy není odběr TUV je naprosto normální, není to žádný havarijní stav jestli se tak neděje tak je nefunkční zpětná klapka u poj. ventilu a dostává se užitková voda do pitné. Co to máte za bojler? Standardně jsou na tlak 6 atm. velké na 10 atm.

Datum: 24.07.2020 20:46 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Je to Ariston a u nich je běžné, že jsou pojišťováky na víc jak 6 atm, protože se často chlubí tím, že nádoby jsou až na 8 atm.
Z pojišťováku u kotle většině lidí nic nekape, to je snad špatně? U bojleru je naopak to, že nekape špatně? Přitom pojišťováky jsou v obou případech stejné a mají i stejnou funkci. Za běžného stavu to podle mě nemá prostě kapat ani u kotle ani u bojleru. To, že je to lidem jedno a jsou každodenně při ohřevu TUV na hraně a od havárie je dělí jen to, že zrovna pojišťovák nezatuhl je jejich problém a já to tak nechci.

Jaroslav Dítě: Porušuji? Mám tam naistalováno co tam má být a víc ode mě nikdo nemůže chtít! Bojlerová armatura není na 100% těsná, v mém předchozím bydlišti u Aristonu byla taky netěsná, u rodičů MYJAVA dělá totéž.
Zajímalo by mě, kolik lidí vůbec neví o tom, že při ohřevu TUV vrací užitkovou vodu do vodovodu (obzvlášť, když jim voda kape přímo do kanalizace bez možnosti kontrolovat nakapaný objem).

Datum: 24.07.2020 21:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Přívod vody do objektu by měl být JEDNOSMĚRNÝ! Jinak to dopadne jako na jednom místě, již nevím kde, že se dostala zkažená voda do řádu a byla odstavena celá oblast.
Bojler není kotel! Kotle (elektrické, či plynové mají vlastní expanzní nádobu. Pokud je v topení větší objem vody, než na jaký je tato nádoba stavěná, tak topenáři přidávají druhou expanzní nádobu. Bojler žádnou expanzní nádobu nemá a proto je zvětšený objem vody po ohřátí vytlačen přes pojistný ventil. Lze tomu zabránit použitím vhodné expanzní nádoby a to jak s dimenzí na tlak, tak s ohledem na velikost bojleru. Propouštějící zpětný ventil u bojleru je ŠPATNĚ.

Datum: 26.07.2020 14:12 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pište prosím k věci původního dotazů.
Srovnávat situaci, kdy někdo ze zaměstnanců vodáren napustí při opravě vodovodu řád splaškami s prolínáním zpětné klapky řádově desetiny ml/s ohřáté pitné vody je poněkud dětinské...

Datum: 26.07.2020 17:36 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokud vám vadí moje upozornění, tak je ignorujte. Co se týče prokapávání, tak vám nikdo nic jiného neporadil. Pokud vám vadí zdejší rady, tak si zavolejte placeného instalatéra. Ten bude za provedenou práci i odpovídat.

Datum: 27.07.2020 16:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdejší rady mi nevadí, zatím ale poradil jen p. Homola. Od Vás jen samý offtopic.
Instalatéry jsem tu už měl tři a dopadlo to jako vždy s řemeslnými "odborníky". K průtokáči mi dva řekli, že "to nefunguje" načež jsem si pomyslel, že jsou to blbci (vodu to ohřeje, tedy zjevně funguje). U bojleru dva nehodlali problém řešit vůbec s tím, že je "normální" že se to při každém ohřátí natlakuje na tlak vyšší než je jmenovitý tlak spotřebičů v domě a pak to odkape přes pojišťovák. Ten třetí to chtěl řešit expanzkou ale to není v koupelně s nedostatkem místa řešení.
Čili jsem se rozhodl to řešit sám a to zejména s ohledem na možnost průtokáče po nabrání zkušenosti od ostatních.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 27.07.2020 17:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Jenže ty odborníci, co Vám radili měli pravdu. Máte pouze tři možnosti
a) průtokový ohřev. Jestli se nepletu, tak počítáte s elektrickým průtokáčem. Klidně ho použijte a pak nám prozraďte, jak budete spokojený. Já ho používal a nic moc. Možná nějaké drahé ohřívače a samozřejmě musíte mít dostatečně dimenzované přívody. To máte ?
b) použití expanze. Nevím proč píšete o prostorových problémech, Co kdyby jste se podíval na rozměry. Nevím jak máte velký bojler, ale většinou se používá expanze s objemem 8 až 10l. To tam fakt nemáte místo ?
c) nechat odkapávat přebytečnou vodu. Je to normální a ve starších instalacích se to jinak neřešilo.

Datum: 27.07.2020 20:22 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak to vidíte, pane Švejdo. Člověk se snaží vysvětlit pravidla a možnosti řešení a nakonec je za arogantního blbce. Každý dobrý skutek musí být po zásluze potrestán, A už je to tady... :-)

Datum: 27.07.2020 21:39 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Než to zprasím jako ostatní "odborníci" tím, že to nechám buď kapat nebo dám do koupelny druhou ohyzdnou nádobu, chci mít jistotu, že to nejde jinak.
Nechce se mi věřit tomu, že se lidi v třetím miléniu jsou schopni smířit s tímhle paskvilem obzvlášť v bytech, kde to nejde nacpat do sklepa nebo technické místnosti.

Můj dotaz hlavně mířil na průtokáče, protože se zdají být jediné rozumné - k nim jsem se zatím nedozvěděl nic.
Zásobníkové ohřívače jsou jednak nestydatým plýtváním elektrickou energii a za druhé svůj účel při distribuci elektřiny v podstatě vůbec neplní, takže moc nevidím důvod proč je vlastně někdo používá, což mě vedlo k výše uvedeným otázkám.

Datum: 27.07.2020 21:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
K průtokáči nic nenapíšu snad mě nebudete kamenovat, jen to že potřebujete silný 3f přívod a asi jinou sazbu a hlavní jistič tak 32 A, takže celoročně zvýšené poplatky čezu. Jak se bude chovat při použití 2 odběrných míst to nevím. A ještě k tomu kapání, mnoho lidí má hadičku přímo do odpadu takže nemají přehled jestli něco kape a co oči nevidí to srdce nebolí.

Datum: 27.07.2020 21:56 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ale pane Wolf. Nějakou hadičku v třetím tisíciletí! Kde to žijete?

Datum: 27.07.2020 22:32 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ta hadička je digitální.

Datum: 27.07.2020 21:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
K průtokáčům jsem chtěl spíš praktické informace typu jestli mám očekávat, že mi po dvou letech odejde (instalatéři a skoro i výrobci se tak tváří), jestli umí držet bez kolísání teplotu,... moc lidí to doma nemá, tak jsem to chtěl zkusit zjistit takhle. :-/
Přívod mám už teď 3x25 A, takže o to nejde. Odběrné místo je jen jedno.

Autor: Jozef Homola
Datum: 27.07.2020 21:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Můžete upřesnit jaké konkrétně máte na mysli "průtokáče" abychom měli lepší představu?

Autor: Josef Vavra
Datum: 27.07.2020 21:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132371
reakce na ...
Já zase nechápu, jak jsou schopné vodárny běžně okrádat o 50 litrů denně. Zařazením redukčáku jste tak ve výrazném plusu. Nevím co dál řešíte. Pokud chcete ušetřit 5 litrů denně, tak se zaběhněte vyčůrat do trávy a ušetříte 5 litrů. Seřízené WC je nejlepší možnou úsporou.

Datum: 27.07.2020 17:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fyzikální zákony neobelstíte. Voda se při ohřevu z 10 na 60°C roztáhne o 1,5% Těch 1,5 litru (bojler 100l) se buď někam vejde(do expanzky), nebo odteče přes pojistný ventil.
Existuje mnohem horší jev, který jste nejspíš instalací redukčáku odstranil. Popisuji jej zde
kondenzace.kvalitne.cz/vodomer-nataci-i-bez-odberu-vody/
a nechápe jej 10 z 10 instalatérů.
Pokud Vám vadí i ty dva litry denně (když Vás na vodoměru konečně neokrádají o 50 litrů denně), zkuste kamkoliv na teplou připojit expanzku. Nemusí to být zrovna v koupelně, když tam nemáte těch pár litrů místa.
Průtokáč sice roztahování vody nezpůsobí, ale přinese mnohem víc dalších problémů. Především nestabilitu teploty vody a další litry zbytečně odtočené.

Datum: 27.07.2020 18:19 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
(p. Stříteský)
Na plynovém bojleru je toto upozornění.
Pokud máte přídavný pojišťovák na studené vodě před bojlerem a redukčák na patě domu, tak vyzkoušejte úpravu zpětné klapky tak aby "netěsnila". Studená voda dokáže malinko couvnout do všech trubek ke studeným kohoutkům a tam se mírně zvýší tlak, plastové rozvody se nepatrně "nafouknou", kovové už méně, stlačí se nějaké vzduchové kapsy a odtok vody při cyklickém nahřívání bude minimální až žádný, protže došlo k častečné "absorpci". U mne žádný ale mám maloobsahový bojler cca 76 l vody. Za vyzkoušení nic nedáte.

Datum: 27.07.2020 18:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
A až tlak těch 8 barů přesáhne, tak se stane co? Kapátko vodu nepobere. Proto se to připojuje napevno. Inspirace zde
https://forum.tzb-info.cz/147438-boiler-neustale-syci#text7
Jinak tazatel tam má pružné kompletně rozvody teplé vody a logicky to nepomáhá. Pružnost je tak deci(odhadem). Podstatně víc pomůže vzduchová bublina v bojleru, ale ta nevydrží víc jak měsíc.

Datum: 27.07.2020 20:28 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Homolo. Proč asi výrobci bojlerů dělají kombinaci pojišťovák + zpětná klapka. Myslíte, že tam je pro srandu a nebo zvýšení ceny zařízení?

Datum: 27.07.2020 21:02 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ne, nemyslím si, že je to tam pro legraci. Výrobce obecně neví jak bude ohřívač zakomponován v každé domácnosti a jaký bude zdroj vody. Zpětná klapka už je dobrá i z toho důvodu aby při nějaké poruše nevytekla voda do studny a kotel se nesnažil ohřívat "poloprázdnou nádobu".

Datum: 27.07.2020 21:09 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jaký je rozdíl jestli výrobce ví nebo neví? ZK by měla být vždy. Nebo kdy tam nemusí být?

Datum: 27.07.2020 21:20 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Souhlasím s tím, že klapka by tam měla být vždy. Jsou případy, kdy se to dá trochu "ošidit" aniž by to něčemu vadilo (můj případ).

Datum: 27.07.2020 21:53 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Z posledního vstupu je jasné, že tazatel nechce technické řešení fyziky bojleru, ale katalogovou koupelnu. Tak mu někdo spočítejte okamžitou potřebu energie při potřebném nárůstu o 25 až 35°C. Nemám páru jaký je průtok při běžném sprchování, nedej bože, při napouštění vany. To aby věděl do čeho jde a co k tomu bude potřebovat. U nás je studniční voda a všechny podobné ohřívače odejdou během roku, max do dvou let.
To není tisíciletím, ale vodním kamenem.

Datum: 27.07.2020 22:00 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fyzika bojleru je mi jasná a je to jedna věc, druhá věc je pod strop v koupelně věšet dvě nádoby. Ač z pohledu fyziky je to možná super, tak nikdo svéprávný by to doma nechtěl.
Jak jste sám napsal, tak nemáte páru o daném tématu, tak se prosím dále už nevyjadřujte. Za celou dobu jste nepřišel s ničím prospěšným, ale napsal jste toho až moc...

Autor: Mirek Svejda
Datum: 27.07.2020 22:19 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Já nevím jak se chovají nové průtokáče. Použil jsem ho před cca 10lety a nikdy víc. Problém je, že součástí průtokáče je snímač průtoku, který spíná spolu s termostatem topné těleso. Ten snímač byl neustálým pachatelem problémů. Při malém průtoku nespínal. Sepl teprve pro větší průtoky a to zase nestačil výkon topného tělese. Takže jsem se ho mnohokrát snažil vyčistit a seřídit. Až jsem se naštval a nahradil ho malým bojlerem. Záleží taky jakou máte sazbu. Pokud D57d tak, je cena VT i NT skoro stejná a není problém. V případě bojleru se používá sazba D25d. V době VT máte cenu dvojnásobnou, takže ztráty bojleru jsou proti tomu prkotina.

Autor: Petr Zíka
Datum: 28.07.2020 11:47 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100057
reakce na ...
Požadavek na výkon průtokového ohřívače jsem na portál již dával:
https://forum.tzb-info.cz/147431-prutokovy-ohrivac-400v

Datum: 28.07.2020 12:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Stále se nejde dočíst čím vytápíte. Nezapomeňte, že navýšení jističů je dnes drahá sranda a ty odkapané řádově tři litry vody denně máte bohatě zaplacenou správnou funkcí vodoměru. Já osobně mám průtokáč kondenzační kotel a provozně je to stejně drahé jako bojler při sedmi osamocených spuštění denně. Pak už je lepší bojler.

zobrazuji 1 - 30 z 33   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama