Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Zateplení střechy přístavku

Autor: Jitka Bouchalová
Datum: 27.07.2020 11:52
uživatel: 131950


Dobrý den já se trochu pořád ztrácím v těch vrstvách zateplení střech chápu že záleží na mnoha faktorech, pokud tedy mám starý dům v něm přístavek z cihlového zdiva na jehož šikmé střeše mám krytinu šindel pod ním lepenku a prkna a potřebuji zateplit zevnitř , stačí když použiji přímo na prkna izolaci minerální 160mm pak parotěsnou folii mám alureflexní a pak na rastru SDK?

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jiří Kubíček05.08.2020 00:07
Jitka Bouchalová04.08.2020 10:55
Jiří Kubíček30.07.2020 13:29
Jitka Bouchalová30.07.2020 00:14
Jiří Kubíček27.07.2020 12:40

Příspěvky
Autor: Jiří Kubíček
Datum: 27.07.2020 12:40 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4
Dobrý den, ono to není tak jednoduché, jak se může zdát. I když se najdou tací, kteří vám budou tvrdit, že to takto stačí udělat a že parozábrana vše vyřeší, nebyl bych tak optimistický. Největším problémem té vaší střechy je v tom, že je z ochlazované strany úplně difúzně uzavřená (bednění + lepenka + šindel), takže když se k tomu bednění s těmi dalšími vrstvami dostane v zimě jakákoli vlhkost, zákonitě tam musí všechna zkondenzovat a je dost reálná možnost, že se vám tam budou tvořit plísně a střecha bude postupně degradovat. Vyřešit by to samozřejmě měla parozábrana jako vrstva zabraňující průniku vlhkosti do konstrukce. Jenže kdo vám zaručí dlouhodobou 100% funkci parozábrany ? Jakou máte jistotu, že se vám někde něco neodlepí, že nějaký vrut neudělá do parozábrany díru, která nebude nějak utěsněna ? Prostě že vše bude perfektně a úžasně provedeno a žádná vlhkost se vám tam nikdy nebude nikudy dostávat ? Buď se můžete za něco takového modlit a věřit tomu nebo se prostě budete muset pojistit proti nedokonalostem v provedení parozábrany vytvořením odvětrávané mezery mezi bedněním a izolací. To znamená, že nejdříve budete muset pod bedněním vymezit mezi krokvemi třeba pomocí latí a pojistné kontaktní difúzní fólie odvětrávanou mezeru, tedy mezeru, kde bude zajištěn přísun vzduchu od kraje střechy s otvory v horní části (odvětrávaný hřeben nebo odvětrávací otvor u hřebene v každém krokvovém poli). Pak teprve můžete zateplovat a použít parozábranu a to ještě tak, že byste to měla udělat s instalační mezerou mezi parozábranou a podhledem, aby byla parozábrana co nejméně narušená vruty. Bez odvětrávané mezery se podle mne dají použít u takové střechy jen dvě možnosti a to buď nechat mezi krokve nastříkat tvrdou PUR pěnu s uzavřenou buněčnou strukturou, která má hodně vysoký difúzní odpor (neplést si to s měkkou pěnou, která se aplikuje častěji, protože je levnější) a ještě to pojistit parozábranou, nebo existují PIR desky z obou stran obalené parotěsnou ALU fólií, takže dáte takovou desku mezi krokve a ještě malou vrstvu celoplošně pod krokve a ve spojích desky přelepíte páskou na parozábranu. Obě tyto možnosti jsou sice jednodušší, parotěsné, s lepšími izolačními vlastnostmi, ale taky nákladnější. Je jen na vás, co si vyberete, ale dělat to bez odvětrávané mezery jen s třeba minerálem a parozábranu bych vám nedoporučoval, může to dopadnou třeba tak, jako na fotografiích.

Autor: Jitka Bouchalová
Datum: 30.07.2020 00:14 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131950
reakce na ...
Dobrý večer a je tedy možno použít mezi krokve pir desky a pak ještě přes to plošně minerální slabší izolaci parozábranu a SDK?

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 30.07.2020 13:29 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Zdravím, vzhledem k parotěsnosti těch správných PIR desek (jsou různí výrobci PIR desek s ALU fólií, ale jen některé jsou parotěsné) a zjednodušení celé instalace (abyste nemusela používat parozábranu a jen slepíte desky ve spojích, přelepíte místa kde budou vruty a případné závěsy, PUR pěnou případně utěsníte a přelepíte i rohy místnosti) je to spíše lepší udělat naopak. Jestliže to chcete nakombinovat, dal bych minerál mezi krokve a celoplošně malou vrstvu PIR desek s ALU fólií pod krokve (od 4 cm se ty PIR desky dělají i s perodrážkou, což je pro instalaci lepší). Budete mít pak větší sílu minerálu, což je lepší i z akustického hlediska a hlavně ta parotěsná vrstva PIR desek bude celoplošná a lépe bude řešit tepelné mosty, které tvoří ty krokve.

Autor: Jitka Bouchalová
Datum: 04.08.2020 10:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 131950
reakce na ...
Já moc děkuji za radu ještě poslední věc pokud tedy použiji mezikrokevní izolaci a pak 4cm vrstvu pir desek jak potom kotvím konstrukci pro SDK, prošroubuji přes pir desky do krokve?

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 05.08.2020 00:07 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, ano, závěsy pro SDK ukotvíte vruty přes PIR desky do krokví, místo vrutu přelepíte páskou na parozábranu, podívejte se třeba zde:
https://www.podkrokevne.cz/images/stories/Letaky/PAMAtherm_podkrokevne_PIR.pdf
https://www.stavebninyhrou.cz/publicdoc/navod-k-montazi-2017.pdf

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama