Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

při spuštění fve padá proudový chránič

Autor: Jan Banga
Datum: 29.07.2020 07:18
uživatel: 120686

Zdravím,
poslední dobou , se mi stává (cca 2x do týdne) že ráno v momentě kdy se fve probudí ze spánku a připojuje se do sítě - spadne v ten moment proudový chránič. Pokud dojdu k rozvodné skříni a chránič opět nahodim , vše v pořádku , už nespadne .
Řešení č1:
Někde jsem se dočetl, že se vyrábí (snad i za tímto účelem) proudové chrániče z opětovným zapnutím . Nebo i zamostatne zařízení pro restart již nainstalovaného původního chrániče. Řešení č2:
Zkusit nainstalovat novy proudový chránič s jinou (pokud se vůbec vyrábí) charakteristikou , který by při první vlně z fve nespadl .
Řešení č 3:
Zapojit fve před proudový chránič ...
Řešení č4 : ... Zatím není ... dle vašich odpovědí
Děkuji za ně a přeji hezký den...

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jan Banga24.08.2020 08:17
Petr Zíka30.07.2020 22:26
Jan Banga30.07.2020 10:33
Petr Zíka29.07.2020 20:09
Josef Vavra29.07.2020 13:04

Datum: 29.07.2020 20:09 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100057
reakce na ...
Pokud se do toho chcete ponořit hlouběji, pak začněte zde:
https://www.elektroprumysl.cz/merici-technika/nove-poznatky-z-revizi-elektrickych-zarizeni-a-spotrebicu-proudove-chranice-1-dil
https://diskuse.elektrika.cz/index.php/topic,15514.0.html
Obecně je vhodné poohlédnout se po někom, kdo problém vyřeší - zkuste firmu, která FVE montovala.
Co můžete udělat: co se u Vás změnilo? Nějaký nový spotřebič (i vypnutý se může podílet na vypnutí chrániče)?. Uzemění měniče a panelů je O.K.? A nakonec... Nepadá chránič právě proto, že nastává poruchový stav? Pak si pozvěte elektrikáře (nějakého šikovného, případně revizáka). Pro hledání problému pak má cenu zlata znát přesný časový průběh: v jaké fázi startu měniče chránič spadne?

Datum: 30.07.2020 10:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den , děkuji za odpověď,
...nemám vypozorováno , přesně v jaké fázi startu měniče chránič spadne , jestli ještě v momentě "waitingu" kdy začne odpočet před samotným připojením , nebo jestli chránič spadně přesně v momentě kdy měnič začne fyzicky dodávat - padání je sporadické nepravidelné cca 2 - 3 X do týdne , vždy to ale souvisí s prvním denním samospuštěním měniče - pokud měnič odpojím kdykoliv přes den , a znovu zapnu tak se bez problému připojí a začne dodávat do sítě . Firma která fve montovala , nemá o popsanou poruchu zájem - fve je již mimo záruční dobu ... nemají čas ... nestíhají ... atd...
co se měniče týče v jeho paměti není při pádu chrániče nikdy zanesena zádná chyba - žádný poruchový stav nenastává ...
tento stav trvá již rok - první pády byly cca 1x do měsíce ( při zvýšené vlkosti - mlha d顚ť) nyní pády chrániče častější i v suchu a teple viz včera , sucho teplo - chránič dole ...

Autor: Petr Zíka
Datum: 30.07.2020 22:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100057
reakce na ...
Napadá mne: měříte pravidelně izolační odpor panelů? Pravidelná revize FVE? Jak jsou panely staré, jaké je pracovní napětí stringu? Jaký je střídač, respektive je pro něj vyžadován proudový chránič? Musí být 30 mA?
Proudový chránič vypíná, protože se liší proud fází a proud nulákem. Může někudy utíkat fáze (izolační odpor klesl, příliš velké parazitní kapacity), může se zavléct poruchový proud přes nulák (přizemnění nuláku za chráničem, ve měniči, přes měnič a přes panely...). Obvykle si měnič hlídá izolační stav panelů - proto by bylo dobré znát, zda měnič stihne izolaci změřit, či spadne ještě předtím. Zkrátka není to jednoduché.

Datum: 24.08.2020 08:17 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den , přiznám se že o pravidelném měření odporu panelů , slyším poprvé , vůbec jsem nevěděl , že bych měl jako koncový uživatel cosi takového provádět ... (nechám tedy změřit)
Co se měniče týče - Goodwe GW3600D-NS ,taktéž mi není známo jestli konkrétně pro tento model typ, je vyžadovám proudový chránič ... Proudový chránič 40A byl součátí elektroinstalace domu ještě před instalací FVE . Při tel rozhovoru popisu závady technikovi který prováděl montáž mi bylo řečeno , že možné řešení by bylo zapojit FVE mimo (před) proudový chránič . Jestli je to přípusté však nevím - byl to jen neformální rozhovor .
Někde jsem také četl , že se vyrábějí i chrániče s charakteristikou B+ , které lépe vyhovující provozu FVE ....

Autor: Josef Vavra
Datum: 29.07.2020 13:04 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132371
reakce na ...
Jakýkoliv slaboproudař Vám pomocí proudových kleští pořídí záznam rozdílových proudů a vyhodnotí důvod poruchy i řešení. Jako nevyzkoušenou!!!! teorii by mohl pomoci paralelní kondenzátor mezi nulami před a za proudovým chráničem. Tím by se měla omezit citlivost na proudové špičky. Kvalitní proudový chránič by ale na tyto jevy neměl být závislý.
Zda se FVE může připojit před proudový chránič nebo před proudový chránič přes další proudový chránič záleží na předpisech. Provozně je možné všechno. (jen ne bez jističe :-)))

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama