Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Vyrovnávací nádrž

Autor: Josef Kozák
Datum: 30.07.2020 21:32
uživatel: 132832

Fotogalerie:

Dodávka vody je realizována pomocí ponorného čerpadla Grundfos ve vrtu v hloubce 18 m. Čerpadlo tlačí vodu do tlakové nádoby 80 l a je ovládáno tlakovým spínačem. Hlídání hladiny vody ve vrtu je použitý sondy a vyhodnocovač MAVE.
Přítok vrtu je však malý, takže větší spotřeba ho rychle vyčerpá a trvá delší dobu než se znovu naplní.
Chtěl bych udělat vyrovnávací nádrž pomocí plastové nádrže IBC, do které by se doplňovala voda z vrtu a z které by se voda čerpala do tlakové nádrže. Vzhledem k místu a přístupu do technické místnosti, kde jsou stávající zařízení umístěna – starý dům s kamennou zdí síly 80 cm a průchodem 83 cm max – použiji nádrž IBC 600l, protože větší do místnosti neprojde. Rozhoduji se jaké čerpadlo použít na čerpání z vyrovnávací nádrže IBC do tlakové nádrže, abych dosáhl tlaku kolem 3 atm.
1. čerpadlo nasávací, které bude mít koš v nádrži. (viz nákres)
2. čerpadlo ponorné, které bude v nádrži a jeho plovák bude sám hlídat hladinu pro případ totálního vyčerpání.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Hans Hans03.08.2020 18:04
Josef Kozák31.07.2020 21:59
Hans Hans31.07.2020 15:03

Datum: 31.07.2020 15:03 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 112818
reakce na ...
Používám stejné řešení s vyrovnávací reteční nádrží.
Do ní dejte automatickou vodárnu bez plováku,( například Divertron), dle požadovaného tlaku buď typ 1000 nebo 1200.
Nepoužívá plovák a už obsahuje tlakový spínač,vše je řízeno automaticky, zapínací tlak je cca 2,2 baru, vypínací lehce přes 4b.

Doporučuji:
Za ten grunfos dát malou tlakovou nádobu /do cca 5litrů/, omezíte neustále spínání čerpadla ve vrtu při sebemenším odběru.
Zvážit tu IBC, já si nechal svařit plastovou nádrž, objem přizpůsobte spotřebě vody - pokud bude nádrž zbytečně velká, voda tam bude stát a ohřívat se (místo studené vody k pití poteče vlažná - teplá). Pokud bude nádrž průhledná, začne se tvořit řasa.
Pokud bude umístěna v technické místnosti v domě a plná chladné vody z vrtu, může se rosit a budete muset pod ní stírat. IBC půjde špatně odizolovat polystyrenem.
Zvažte i hlučnost té vodárny, ať už té automatické nebo klasické samonasávací.
Kalovku z výběru vyškrtněte, není pro tento účel vhodná.

Autor: Josef Kozák
Datum: 31.07.2020 21:59 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132832
reakce na ...
Fotogalerie:
Díky moc za odpověď. DAB vodárna vypadá velmi dobře. Nepochopil jsem doporučení „...Za ten grunfos dát malou tlakovou nádobu /do cca 5litrů/, omezíte neustále spínání čerpadla ve vrtu při sebemenším odběru.“ Jak je pak řízeno čerpadlo ve vrtu? Já jsem uvažoval o hladinových sondách do IBC (viz obrázek) Grundfos ve vrtu (neznám typ, ale je tam od roku 2010)sepne při úbytku vody v IBC a dočerpá. DAB tlakuje nádrž 80l pro spotřebu domácnosti.
Jinak: IBC nádrž mám, technická místnost je starý chlév bez oken, chladný i v létě :-) Voda z vrtu se bohužel nedá pít, je kontaminovaná drobnými částečkami jílu a ještě jsme to neřešili. Hlučnost také není důležitá, je to na opačné straně domu a jsou tam další zdroje hluku.
JoK

Autor: Hans Hans
Datum: 03.08.2020 18:04 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 112818
reakce na ...
5ti litrová expanska vyřeší drobné netěsnosti mezi čerpadlem a IBC. Ale jinak nemá větší vliv - není tedy nutná.

Pro návrh by bylo dobré specifikovat typ čerpadla Grunfos, zda má ochranu proti chodu na sucho.

Pokud se zaměříme na řešení přítoku do IBC (modrá část), pak u mě je ve vrtu "hloupé čerpadlo" fungující na principu on/off. Ve vrtu jsou umístěny sondy Mave (dával jsem 2 samostatné,abych si mohl řídít výšku vodního sloupce mezi kterým se čerpá. Vyrábí se i dvojité, kde je diference nastavena na 5 metrů, což jsem nechtěl) a hlídač hladiny. V retenční nádrži je na vyustění hadice z vrtu umístěn obyčejný plovákový uzávěr a na tomto přívodu (to modré vedení) je tlakový spínač.

Systém doplňování vody:

Pokud je ve vrtu nedostatek vody, nadřazený hlídač hladiny vypne napájení tlakového spínače a ten nefuguje (a nemůže tedy ani sepnout čerpadlo ve vrtu)

Až voda ve vrtu nastoupá na úroveň horní zapínací sondy, hlídač hladiny
spustí napájení tlakového spínače a čeká se,zda klesne hladina vody v retenční nádrži.
Pokud plovák klesne (čerpá se voda do domu - zelená část), tak tlakový spínač vyšle signál do vrtu čerpadlu a to začne doplňovat vodu. Tady mohou nastat dvě situace:
buď postupným přivíráním a posléze úplným zavřením plovákového ventilu dojde k nulovému prutoku v modrém potrubí a tlakový vypínač vypne čerpadlo.
Nebo dojde voda, nadřazený hlídač hladiny vypne tlakový spínač a tak dojde i k přerušení napájení čerpadla (a čeká se na doplnění hladiny ve vrtu).

Existují i jiné možnosti jak tohle celé řídit, tak jak to máte nakreslené to bude fungovat, pokud ten Grunfos bude mít ochranu proti chodu na sucho a zároveň bude mít i automatický start po nějakém čase (např. po půl hodině, kdy se vrt doplní).
Pokud ten Grunfos je "hloupé čerpadlo",pak doplníte další 2 sondy do vrtu, nevím ale, zda nějaký hlídač hladiny umí spolupracovat se 2+2 sondami.

Já používám toto https://obchod.remont-cerpadla.cz/hlidace-hladiny/sub/matic-sq-ip-55-2hp
a vše OK.

Ještě k tomu kalení - jílové částice: obecně to není moc dobré znamení, buď je vrt špatně obsypán, nebo dochází k příliš k velké vtokové rychlosti vody do vrtu (dochází k velké diferenci hladiny ve vrtu a hladiny podzemní vody v okolí vrtu, voda se pak do vrtu moc tlačí a tak s sebou bere i jílovité částice a vrt kalí, protože mu vadí toto "rabování"; zkuste se poptat hydrogeologa, v jaké hloubce má být vypínací sonda)

Zelená část:
tady už je to výrazně jednodušší - v retenční nádrži automatická vodárna E-Deep, za ním tlaková nádoba - expanska - a pak spotřebiče.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama