Ruční topení dřevem v automatu na uhlí

Reklama
MF Martin Fidler @martin.fidler před 3 roky02.08.2020 19:07:00
Ruční topení dřevem v automatu na uhlí

Drazí kolegové, laičtí odborníci :-),
již 8 let spokojeně topím v Ekoperfektu 23kW. Období jaro, podzim dřevem a během zimy v automatickém režimu uhlím. Zajímal by mě Váš názor na co nejsprávnější, nejvýhodnější a nejšetrnější topení dřevem v tomto kotli.
Každou sezónu s tím experimentuji, ale nepřišel jsem na ideální řešení...
1) Čistá samotíž - regulace zcela vypnuta, pootevřeny spodní dvířka, teplota kotle cca 40 - 60°C, zpátečka obvykle pod 35°C, ale doma na padnutí
2) Plně automatický - 4 cestný ventil, regulace i ventilátor v chodu - dlouhá doba natápění, cca za 2 hodiny je možné do radiátorů pustit 40°C, po opomenutí zvednutí teploty na 45°C a výše se kotel přetápí nad 85°C, pak zase dlouho v útlumu a je hodně sazí, ale zpátečka je ok cca 55-60°C
3) Kompromis - ventilátor vypnutý, spodní dvířka pootevřená, čerpadla v běhu, regulace zapnutá, ale 4 cestný ventil ručně nastaven na cca 50% - kotel topí na cca 50-60°C, zpátečka kolem 40°C, nestalo se mi, že by se přetopil...
Kotel je litinový, zajímalo by mě, zda možnost 1 a 3 nejsou pro kotel smrtící během natápění, kdy je zpátečka víceméně každý den při zatápění pod 40°C
Díky moc za názory, doporučení a postřehy.
S pozdravem Martin

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

1 odpověď

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.