Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Násobné zvýšení spotřeby elektřiny v RD

Autor: Radek Kundrata
Datum: 06.08.2020 22:43
uživatel: 132858

Dobrý den, prosím o radu nebo doporučení na možnou příčinu více než pěti násobného zvýšení odběru elektřiny za rok. V předchozích dvou letech byla spotřeba do 7MWh a za poslední měření (srpen 2019 - červenec 2019) to je přes 40MWh. Za poslední rok se neprováděli žádné práce na elektroinstalaci, nepořídil se žádný nový spotřebič, nezvýšila se obecně potřeba domácnosti využívat víc el., naopak pocitově se spíš snížila (méně se topilo, přestala se používat rychlovarná konvice, nefiltroval se bazén atd.). Neměnil se ani elektroměr. Samozřejmě budeme řešit proměření elektroměru, ale to předpokládám, že bude ok. Budeme taky řešit celkově měření odběrů a hledat příčinu, ale než k tomu dojde, tak se ptám, jestli s tak velkým nárůstem nemáte někdo zkušenosti, nesetkali se s tím někdy co by mohlo být tou příčinou. RD je vytápěn elektrickým kotlem, je zde el. bojler na vodu a standardní spotřebiče. Vše dosud funguje bez problémů. Faktura je rovněž správně, veškeré měření dle dat na elektroměru sedí. Děkuji za radu.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jiří Kubíček10.08.2020 11:33
Radek Kundrata10.08.2020 08:34
Mirek Svejda07.08.2020 22:25
Jiří Kubíček07.08.2020 17:36
Radek Kundrata07.08.2020 13:57
Josef Vavra07.08.2020 11:20
Radek Kundrata07.08.2020 11:16
Josef Vavra07.08.2020 09:57
Jozef Homola07.08.2020 07:03
Jiří Kubíček07.08.2020 00:23

Datum: 07.08.2020 11:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za reakci. Jedná se o nový dům, obytná plocha je 197m2. Jsou zde sice kachlové kamna, ale za celou sezonu se v nich topilo jen třikrát (malé děti a strach, aby se nespálily a navíc tím, že dva roky se protočilo jen tolik málo elektřiny, tak ani nebyl důvod šetřit v podobě vytápění kamny). V domě je nás dokonce 5, ale ten nejmenší má dva roky a o něco víc se topilo právě v roce předcházejícím (tedy měření srpen 2018 až červenec 2019). Asi vše kromě možná toho ohřevu vody by mělo být vše ostatní nižší. Varianta, že by se na nás někdo napojil není možné, stojíme samostatně úplně bokem. Taky mě napadlo, jestli v předchozích dva a půl letech to neměřeli špatně jen nějakým odhadem, ale čísla opravdu sedí. Prostě najednoou je spotřeba ze 7 MWh na 40MWh. Přemýšlím, který spotřebič by mohl dělat takovou paseku, ale lednička normálně vypiná, bojler funguje v normě. Jedině snad elektrokotel, že by jel málem nonstop přes zimu, ale to by asi bylo poznat na teplotě v domě, ale to se jeví standardně, naopak oproti roku předchozímu, kdy nejmenší byl miminko jsme si o stupeň teplotu tuto zimá stáhli, takže počítal jsem, že protopíme spíš méne.

Autor: Josef Vavra
Datum: 07.08.2020 11:20 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132837
reakce na ...
Nepřemýšlejte a začněte měřit. Pokud jste Praha a okolí, tak by mě to i osobně zajímalo. Běžná chyba je do procenta. Mám u nájemníků podružné elektroměry a tak vím, kolik se může ztratit. Na 10 bytech do 3%.

Datum: 07.08.2020 13:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Možnost měřit budu mít až příští týden, samozřejmě nehodlám otálet, ale právě proto v mezi čase zjišťuji nějaké další postřehy. Ten nárůst je enormní a nedává mi to žádnou logiku. Jinak je to kousek u Brna. Pokud najdu příčinu, tak to samozřejmě sdělím.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 07.08.2020 17:36 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Zdravím, tomu, co popisujete, neodpovídá ani 7 MWh za rok ani 40 MWh za rok. Nový dům o obývané a vytápěné ploše kolem 200 m2 může mít zcela orientačně TZ kolem 6-8 kW (je to jen hodně hrubý odhad, záleží na tvaru domu, klimatickém pásmu, zda máte rekuperaci a vůbec jak je dům zateplen a na jakou teplotu v průměru vytápěn, je to jen takový odhad podle vytápěné plochy a tomu, že tvrdíte, že se jedná o nový dům). Řekněme tedy, že budu brát 7 kW, které budou pokrývané jen elektřinou, ohřev vody pro cca 4 osoby a nějakou ostatní spotřebu. Pak to vychází, že na vytápění potřebujete asi 12 MWh EE, na ohřev TV asi 4 MWh EE a ostatní spotřebu předpokládám minimálně 3, spíše 4 MWh, takže celkově to dělá kolem 20 MWh za rok. Jen tedy za předpokladu, že prakticky veškerou potřebu energie řešíte jen pomocí elektřiny ze sítě. Jsou tedy dost zvláštní obě spotřeby za celý rok, jak 7 MWh, tak 40 MWh. Na mě to celé dělá dojem, že nějakou dobu vám spotřebu dodavatel EE určil jen přibližně nějakým zvláštním odhadem (nebo nastal chybný odečet) a pak si najednou vzpomněl, že musí udělat reálný odečet a zjistil, že máte spotřebu vyšší, tak vám to pěkně dorovnal podle skutečné spotřeby podle elektroměru. Osobně jsem třeba naučen, že si každý měsíc píši spotřebu EE a vím, jak se to během roku pohybuje, kdy je to v zimě samozřejmě vyšší, taky díky tomu vím, jakou mám spotřebu v NT a ve VT. Třeba před 2 lety jsem proto rychle odhalil poruchu na elektroměru, kdy jsem měl během měsíce najednou velikou spotřebu ve VT.

Autor: Mirek Svejda
Datum: 07.08.2020 22:25 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 123537
reakce na ...
Kamarád měl podobné problémy. Nakonec se ukázalo, že sousedovi neplatiči odstřihli elektřinu a tak se fikaně napojil vedle.

Datum: 10.08.2020 08:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji, já osobně včetně revizáka, který mi řešil komplet elektriku v domě jsme průměrnou roční spotřebu odhadovali na cca 10 MWh, maximálně 15 MWh. První co mě napadlo bylo, že předchozí roky byl proveden jen "kvalifikovaný" odhad a teď při fyzickém měření do pěkně dopočetli. I kdybych bral vyšší spotřebu těch 14 - 15 MWh, tak je to pořád rozdíl, ale už se to alespoň k sobě blíží. Nicméně právě v předchozích letech si paní od distributura odečítala na místě elektriku a jen letos o tom ani nevíme (ale čísla sedí). Uvidíme, tento týden konečně začneme měřit.

Datum: 10.08.2020 11:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, nevím podle čeho a jak jste co odhadovali, vše je závislé především na TZ domu, které neuvádíte, takže odhad byl asi dost pochybný. Hodně silně pochybuji o tom, že dům o vytápěné vnitřní ploše kolem 200 m2 a vytápěný jen elektřinou byl měl celkovou roční spotřebu se vším všudy 10 MWh, to je prostě nesmysl. I těch 15 MWh je dost nepravděpodobných, to by musela být hodně mírná zima a ještě by se třeba dům nevytápěl celý. Jinak jak jste psal, pravděpodobně byla spotřeba napočítána dříve jen nějakým odhadem a nyní se to dorovnalo podle skutečného odečtu.

Autor: Josef Vavra
Datum: 07.08.2020 09:57 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132837
reakce na ...
Začal bych kontrolou elektroměru. Tedy focení při vypnutém celém domu (zda nenatáčí) až po plný příkon elektrokotle, tedy např, při 8 kW kotli přírůstek 2 kWh za 15 minut. Pokud odsouhlasíte, že elektroměr měří správně, pak bych v tichosti mlčel, protože jste naopak mohli mít dříve závadu typu nesprávně připojený/naprogramovaný elektroměr.
Pokud naopak chybu najdete, pozval bych si soudně doložitelné měření a věc zdokumentoval. Pak teprv požádáte o přeměření elektroměru a až se Vám vrátí, že je naprosto v pořádku, máte jak dokázat, že v pořádku nebyl.
40 MWh odpovídá typicky nějaké 2 MWh ostatní spotřeby + 4 MWh na teplou vodu - 4 lidi a 34 MWh na vytápění je dům o TZ 34000/24/90= 16 kW což je nezateplená čtyřpodlažní vila a nebo něco nepatrně menšího v horách. Porovnávat s různými domy ze zdejší diskutérské plejády můžete v souboru
http://kondenzace.kvalitne.cz/kks/spotreby.xlsx
a poučení pro všechny: Občas si ten elektroměr/plynoměr vyfoťte. Získáte tak přehled o svém domu i o funkčnosti měření spotřeby energií.

Datum: 07.08.2020 00:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, předpokládám,, že to má být srpen 2019 - červenec 2020. Ta spotřeba kolem 40 MWh za rok odpovídá přibližně tomu, kdyby se TUV ohřívala pro cca 4 osoby a TZ domu se pohybovaly někde mezi 15 - 20 kW, takže by se elektřinou vytápěl celý starý prakticky nezateplený dům. Nevím tedy pro kolik lidí ohříváte TUV a jakou máte ostatní spotřebu elektřiny, ale obecně platí, že ohřev vody elektřinou pro jednu osobu vezme cca 1 MWh EE ročně a ostatní spotřeba domu se zpravidla pohybuje někde mezi 3,5 - 4,5 MWh ročně. Jestli tedy v domě bydlí 4 osoby, jste na spotřebě EE kolem 7 MWh bez vytápění a přijde mi hodně zvláštní, že byste v minulých letech i při vytápění elektrokotlem měli celkovou spotřebu jen kolem 7 MWh. To by s hodně odřenýma ušima odpovídalo hodně dobře zateplenému domu o velmi malých TZ vytápěného elektřinou, kde žijí třeba jen dva lidé, pak byste se do toho asi vešli. Otázka tedy zní: kolik osob v domě bydlí, jaké jsou TZ domu (případně jaká je vnitřní celková plocha domu a je nějak zateplen, stáří domu), topilo se pouze tím elektrokotlem nebo některé roky většinou třeba dřevem nebo jiným zdrojem než elektřinou ? Jestli vám najednou během jednoho roku stoupla celková spotřeba ze 7 na 40 MWh, tak to může mít jen dva rozumné důvody (nebudu brát takové věci, že se na vás někdo načerno napojil nebo že si někdo u vás v domě udělal pěstírnu marihuany). Buď je špatný elektroměr, nebo se v minulých letec topilo převážně něčím jiným, než elektřinou.

Autor: Jozef Homola
Datum: 07.08.2020 07:03 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Doplním to ještě možnou chybou v odečtu v minulém období (mne se to stalo), takže se platilo méně a potom "více". Jinak faktura obvykle má nějakou uvedenou historii spotřeby.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama