Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

mezikrokevní a podkrokevní izolace

Autor: Stanislav Chlubna
Datum: 08.08.2020 06:22
uživatel: 132863


Po rekonstrukci střechy domu (vila z roku 1930) máme následující skladbu střechy:
­ Bramac Turmalín
­ kontra latě
­ latě difuzní folie Bramac
­ bednění - prkna 22 mm na sraz (s mezerami 0 až 10 mm)
­ krokev - trám 80 x 140 mm - výškové nastavení původních krokví
­ krokev - trám 90 x 140 mm - původní krokve
Pak by měla být mezikrokevní izolace 280 mm, podkrokevní izolace, parotěsná izolace a SDK.
Nemůžeme se rozhodnout mezi PUR pěnou a minerálními deskami.
Jaké řešení mezikrokevní a a podkrokevní izolace je pro tuto skladbu střechy nejlepší?
Původně jsme počítali se stříkanou PUR pěnou (např. PUR Izolace Soft) v tloušťce 280 mm + cca 40 až 60 mm přes krokve. Pro některé negativní vlastnosti PUR pěny - hořlavost, nasákavost, … ještě zvažujeme minerální izolací. Domnívám se, že při precizní práci lze zvládnout izolaci podkroví i s minerální izolací, ale kdo to precizně udělá? Použití minerální izolace nám ale nezaručuje dokonalé zateplení ve špatně přístupných místech. Krokve zejména v rozích a v místech napojení vikýřů vytvářejí špatně přístupné prostory pro vložení desek minerální izolace.
V řadě míst nelze dost dobře ani zaručit správné provedení parozábrany zejména v napojení na zdivo u vikýřů, komínů atd.
Uvítám nezávislý názor na nejvhodnější řešení mezikrokevní a podkrokevní izolace. Děkuji.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Filip Novák19.08.2020 21:30
Stanislav Chlubna18.08.2020 20:25
Marek Bednar18.08.2020 13:11
Filip Novák18.08.2020 12:44
Radek Medal18.08.2020 11:11

Příspěvky
Autor: Filip Novák
Datum: 18.08.2020 12:44 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 117944
reakce na ...
Já bych dal přednost vatě. Od firmy dostane výrobek s přesně danou kvalitou. Pěnu dnes stříká kde kdo a někdy dobře, jindy katastrofálně a ještě nemají problém se tím pochválit na youtube, že je to super a OK.
Vatu si tam může dát sám a pěkně se s tím vyhrát a ošetřit všechny detaily. Pěnu stříká firma. Špatnou aplikaci jako laik nepoznáte. Neprůzvučnost střechy je docela důležitá a vata je v tomhle ohledu mnohem lepší.

Zeptejte se prodejce, jak rychle pěna degraduje a jaký je pokles izolačních vlastností v průběhu let. Stejně tak chtějte doklad o zvukové pohltivosti. V prvním případě musí říct, že pěna degraduje (stále má ale lepší tepelněizolační vlastnosti než vata). Doklad o zvukové pohltivosti vám nedá, protože nejsou a není to ani možné. Pokud ano, tak je smyšlený. Pokud se k těmto nepříjemnostem vyjádří na rovinu jak to je, tak alespoň máte jistotu, že je to solidní prodejce a snad to i umí aplikovat.

Autor: Marek Bednar
Datum: 18.08.2020 13:11 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110950
reakce na ...
Vata a kuna = nejvetsi zlo s rozdelanim a naslednym predelani strechy (u nas behem 8 let let jiz 3 domy a z toho 2 novostavby). Ta ochrana proti kunam musi byt neskutecne precizni, protoze ty mrchy se dostanou temer nemoznou skulinkou a opravovat strechu je financne a casove narocne. Strikana pena jim vadi a na tu jen tak nepujdou. U vaty jakmile zatece strechou, tak je po ni. Pri rekonstrukcich jde krasne videt, jak je na tom vata po XXX letech a vubec to nejsou dobre pohledy. Co se tyce bezne vlhkosti a ne laboratortni, tak s rostouci vlhkosti se u vaty propadaji tepelne izolacni vlastnosti stejne jako u PIR viz odkaz https://www.imaterialy.cz/rubriky/poruchy/vliv-vlhkosti-na-ucinnost-tepelne-izolace-pro-kontaktni-zateplovaci-systemy_45856.html

Autor: Filip Novák
Datum: 19.08.2020 21:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 117944
reakce na ...
Ach jo a zase....
Tuhle lež jako věž zasely firmy, které nabízejí izolací PUR pěnou. PUR pěna jim chutná stejně dobře jako cokoliv jiného. Sežerou PUR v autě, sežerou pistolovou PUR a tu ve střeše taky:

http://www.kuny-na-strese.cz/poskozeni/pur-pena/

Autor: Radek Medal
Datum: 18.08.2020 11:11 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132900
reakce na ...
Dobry den, resim v zasade stejny problem (podobna sklatba strechy stareho domu), s tim, ze se v tuto chvili priklanim k variante kombinace strikane uzavrene (mezi krokve) a otevrene (pod krokve) PUR peny. Viz.- https://forum.tzb-info.cz/147945-mezi-podkrokevni-izolace-pur-penou. Mam ovsem take obavy z "neprodysnosti" cele konstrukce po aplikaci PUR peny.

Od realizacni firmy jsem byl ujisten, ze prave komplikovana aplikace mineralni vaty do tezko pristupnych mist muze v budoucnu delat potize (tepelne mosty/vyskyt plisni).

Snad se ozve nejaky odbornik na slovo vzaty, ktery nam pomuze vyresit toto dilema.Tusim rozdeleni odborne verejnosti na dva tabory ;)

Preji pekny den.

Autor: Stanislav Chlubna
Datum: 18.08.2020 20:25 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132863
reakce na ...
Přeji pěkný večer. Především Vám děkuji za Váši reakci na můj příspěvek.
Řešení, ke kterému se přikláníte, může být dle mého soudu celkem dobré. PUR pěna s uzavřenou strukturou je téměř parotěsná. V místě, kde se projeví rosný bod, tedy k navlhání izolace docházet zřejmě nebude. A však PUR pěna s otevřenou strukturou, kterou hodláte aplikovat pod krokve, parotěsná není. Při 100% provedené parotěsné izolaci pod krokvemi (parotěsná folie, PIR panely s AL folií, …) bych se nebál, že se do podkrokevní izolace dostane vlhkost. Kdo ale udělá parotěsnou zábranu stoprocentně? Zejména u starých domů, kde jsou členitá místa pro napojení - vikýře, přístavky, komíny, staré omítky atd. Obávám se, že se do měkké pěny pod krokvemi mohou dostat páry z interiéru. Z této vrstvy nemá vlhkost možnost unikat jinam než zpět do interiéru, nebo do latí, či dokonce do krokví.
A pak cena tvrdé PUR pěny s uzavřenou strukturou je údajně několikanásobná oproti měkké pěně.
Oba typy PUR pěn vyžadují jiné technologické zařízení pro aplikaci - 2 nájezdy s technologií a to také něco stojí.
Uvítal bych, kdyby se k našemu společnému dilematu vyjádřil nezávislý odborník např. z oblasti diagnostiky staveb, nebo takový odborník, který má zkušenosti s aplikací stříkané PUR pěny i s minerální izolací.
Děkuji předem za další názory a rady.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama