Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Demolice + nova stavba nebo zmena dokoncene stavby

Autor: Roman Kosa
Datum: 10.08.2020 17:34
uživatel: 118737


Zdravim, resim tak trochu zapeklity problem se stavebnim uradem. Manzelka zdedila po prarodicich dum stary cca 200 let (dle historickych map mozna i vice), ve kterem je snad vsechno spatne: zadna hydroizolace, metrove obvodove (a nektere vnitrni!!!) zdi z vetsi casti z kamene, zatekajici strecha, kriva podlaha, chybejici rozvod vody a odpadu v kuchyni, cast domu neni zapsana v katastru a hlavne ma jednu zed na hranici pozemku. V soucasnosti to problem neni, jelikoz uplne vsechny domy v ulici jsou postavene jednou zdi bez oken na hranici pozemku, pricemz na druhe strane maji okna a od sousedni stavby jsou cca 6m. Dum stoji dle katastru v chráněne krajinne oblasti - II.-IV.zóna.

Dum bychom chteli samozrejme zbourat, jelikoz bez podrezani diamantovym lanem (cca 150 kKc) a zasadnich uprav by nemela rekonstrukce smysl, a na jeho miste postavit novy, nicmene s naprosto odlisnym vnitrnim usporadanim za predpokladu zachovani stejneho pudorysu jako ma stary - tj zed bez oken na hranici cousedniho pozemku, stejna vyska atd.

Zasli jsme se nejdrive informovat na stavebni urad v nasem bydlisti, jen tak se informovat jake jsou moznosti. Referenti nam poradili dve moznosti, jak k reseni tohoto problemu pristoupit:

1. Zcela legalni cesta: rizeni o odstraneni stavby, odpojeni vsech pripojek a nasledne klasicke rizeni jako u noveho domu, coz vzhledem k okolnostem (tj. zed na hranicii pozemku a chranena krajinna oblast) bude po papirove strance zalezitost tak na rok a pul...

2. Zkratka: jit na to pres zmenu dokoncene stavby. S tim, ze pri "rekonstrukci" stavajicich obvodovych zdi zjistime nedostatky (hydroizolace atd), zdi zbourame, rychle dodelame na jejich miste zaklady, postavime novou zed na miste stare a budem se tvarit, ze se nic spatneho nestalo. A takto salamovou metodou postupne prebudovat vsechny zdi a dostavit dum presne podle projektove dokumentace ke zmene stavby.

Zajimalo by me, zda se nekdo s postupem c. 2 setkal v praxi. Diky

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Příspěvky
Autor: Dětřich Danek
Datum: 18.08.2020 08:34 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 121185
reakce na ...
Setkal, skoro identický případ.
Stavebník byl se sousedy v přátelském vztahu. Ovšem naproti bydlel důchodce, který nelenil, zjistil si, že čelní zeď měla stát a oni ji zbourali. Podotýkám, že ji kryla zástěna jako firmy mívají. A protože v Brně nejde nic jednoduše a vše se musí projednat a orazítkovat několikrát, tak se stavba protáhla o více než rok. Bez ostatních důsledků pro stavebníka, protože jeho postup byl logický a věcně správný a nešlo o chráněnou oblast. Firma šla na jinou stavbu a potom se vrátila.
Na závěr musím dodat, že kupodivu k ublížení na zdraví nedošlo...

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama