Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Jaká montáž konzole má vyšší nosnost

Autor: Michal Juřek
Datum: 07.09.2020 14:10
uživatel: 132985


Dobrý den,
víte někdo zda má orientace L-konzole při montáži vliv na nosnost? Myslím tím, zda je konzoli vhodnějši namontovat s nosným ramenem dole (jako písmeno L) nebo s nosným ramenem nahoře (jako poloviční písmeno T).
Jde mi o sílu která při zatížení působí na jednotlivé vruty směrem od zdi, aby nedošlo k jejich vytržení. Samotná konzole je pevná dost.
Přidělávám na panelovou stěnu držák na kola (https://www.kacerle.cz/drzaky-kola-na-zed/ks-110-drzak-pro-kola-s-okem-k-uzamceni-a-odkladaci-plochou/) a selským rozumem si myslím že při orientaci nosného ramene dole bude největší síla působit na vzdálenější (nejvýše položený) vrut a bude menší než při orientaci opačné, kdy bude největší síly působit na bližší (opět nejvýše položený) vrut. Ale nikde jsem nebyl schopen dohledat nějaké vypočty či potvrzení téhle domněnky.

Díky moc

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Lubos Siska08.09.2020 07:14
Jozef Homola07.09.2020 17:55

Příspěvky
Autor: Lubos Siska
Datum: 08.09.2020 07:14 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132311
reakce na ...
Zdravim,

z hladiska statiky je to jedno (dvojica sil). Ak ale zoberieme do uvahy pevnost steny (nie je dokonale tuha), tak pri opacnom otoceni "T" by sa vam ten drziak spodnou hranou "otlacil" do steny a casom by sa mohol vytahovat..

Autor: Jozef Homola
Datum: 07.09.2020 17:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Fotogalerie:
Pomyslný slilový trojúhelník je jedno jak bude otočen. Ta složka o kterou se vám jedná bude stejná. Závěs může být ze 2 prvků nebo ze 3 a pak se to nepatrně v některých složkách liší. Vliv na velikost sil má vyložení ramene a svislá vzdálenost závěsů (záchyt reakcí).
Můžete to vyřešit graficky, když si to v měřítku uděláte na papír a tomu břemenu dáte úmernou čáru, např. 2 kp= 1 mm. Pak ty složky odměříte a počet mm opět násobíte 2, pak takové síly v tom patřičném směru působí.
Na ty závěsy v podstatě působí dvojice sil opačného směru a to se přehozením nezmění.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama