Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov
Reklama

Regulátor komínového tahu - nastavení Ekoscroll V7

Autor: Pavel Máša
Datum: 07.09.2020 20:29
uživatel: 132981


Fotogalerie:

Dobrý den
Máme ve starém domě automatický kotel na uhlí Ekoscroll V7. Komín vyvložkovaný nerezem, průměr 160mm, účinná výška cca 10m. Kotel je do komínu napojen napřímo, kouřovod o délce necelý 1 metr. Kotel už funguje několikátou sezonu (nejméně pátou), ale pořád nejsem spokojen se spalováním uhlí (nedopalky, uhlíky uvnitř černé, všechen popel není na prach) a především rychlostí nahřívání vody v zásobníku kotle. Než se natopí na požadovanou teplotu, trvá to dlouho (x desítek minut) a do radiátorů nejde tak teplá voda, jak bychom potřebovali (jde pouze cca 48 st., hodilo by se až 60 st., voda se ještě mísí přes čtyřcestný směšovací ventil). Domnívám se, že nemalé množství tepla utíká do komínu. Řekl bych, že komín má moc velký tah. A roli bude zřejmě hrát i ne zcela správné nastavení kotle – časy jsou prodlouženy, aby uhlí bylo déle v retortě a více prohořelo, čímž se pravděpodobně snížil i výkon kotle.
Mohla by spalování a rychlosti nahřívání vody vylepšit instalace regulátoru komínového tahu?
Můžete prosím poradit nějakého odborníka z Vysočiny, který se tímto zabývá a má zkušenosti? Měřením tahu komína, instalací regulátoru tahu. Nejlépe Havlíčkobrodsko nebo Žďársko. Děkuji.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 35   starší >>
Příspěvky
Autor: Pavel Wolf
Datum: 08.09.2020 09:27 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
Kdyby byl kotel asi správně zapojený tak by nedokázal topit do radiátorů 45 st. Zeptám se čistíte hořák - nahoře i dole to víčko? Můžete nakresli jak je kotel zapojený nebo nějaké foto. Jde mi o to, jestli tam je 4cv nebo alespoň 3c termostatický ventil a co je tam za regulátor. u tohoto kotle se retorta netmelí, ani se neutahují moc ty šrouby.

Autor: Pavel Máša
Datum: 08.09.2020 16:32 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132981
reakce na ...
Hořák čistíme, ze shora i zespodu odšroubováním krytu. V čištění kotle myslím problém nebude. Vyfotit zapojení nyní nemohu, nejsem v tom domě zrovna. Je tam 4cv, ručně regulovatelný. Ptáte se na řídící jednotku kotle, jakou tam máme? Na přesné označení si teď nevpomenu, na stránkách výrobce jsem našel už jen novější typy. Ten 4cv je seřízený tak, aby teplota na zpáteční vodě do kotle byla cca 60st., pak to ale vychází tak, že do rádiátorů jde max. 50 st. Na kotli myslím bývá nastaveno vytápění na 76st.

Autor: Pavel Wolf
Datum: 08.09.2020 16:59 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
Každopádně malý výkon kotle. Když čistíte kotel jsou tam saze? Tyto kotle mají klapku do komína, možná že ne všechny, je otevřená? Až budete u kotle tak napište jaký máte časy nastavení. Jaký máte komín průměr a výška. Uhlí nikdy nehoří na prach, budou tam kousky škváry i nějaký nedopal, vždy záleží na kvalitě uhlí, mělo by být ořech 2 Bílina.

Autor: Vojtěch Jelínek
Datum: 09.09.2020 07:35 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 122167
reakce na ...
Dobrý den.
"Každopádně malý výkon kotle." ... teď v září? To autor neuvedl, pro jaké podmínky ten dotaz položil.

K vlastnímu spalování - záleží i na teplotě přiváděného vzduchu a i teplotě ve spalovací komoře - každopádně píšete o teplotě kotle 76, ale nastavení 4cestného ventilu na 60 pro zpátečku - tomu nerozumím.

A dále doba natápění - a zvlášť při ruční regulací - přímo souvisí s nastavenou hysterezí kotle, která by proto neměla být velká (!).
Současně doufám, že nemáte zapojený termostat, který by při nevhodné aplikaci situaci (odpínání čerpadla, chladnutí okruhu a následné kolísání teplot) jen zhoršoval.

Jinak pokud máte takto zapojený kotel a teplotu vody do topení nastavujete ručně (asi ne částo, takže uvažuji: přechodné období + Zima) kolísá s teplotou kotle i teplota topné vody. Pro regulaci teplot v mísnostech jsou tedy pravděpodobně termostatické hlavice. Jelikož máte proto toto období teplotu vody topení vysokou, dojde po otevření hlavice k přísunu teplé vody, která ale místnost spíše přetápí a po opětovném uzavření hlavice chladnutí místnosti délé trvá ... a topný okruh (jeho větev) chladne. Nejsem věštec, ale i při uvážení nesoučasnosti takového děje mezi místnostmi, může takové nastavení soustavy způsobovat její rozkolísání. Zjednodušeně - to dlouhé natápění v tomto případě nepřekvapuje. (Řešením je servo a ekvitermní řízení, které ale stará jednotka "myslím" nemá).

P.S.1: Velká škoda pro životnost kotle je, že nemáte alespoň servo na 4cestném ventilu.
P.S.2: Regulátor tahu je skvělý, ale Váš problém asi nevyřeší.

Autor: Pavel Wolf
Datum: 09.09.2020 12:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
pro pana Jelínka
Beru to tak že je to problém během zimy ne v záři. Proto jsem psal o hodnoty nastavení, je jasné že ruční nastavení 4cv je další velký problém. Co je osazeno za reg. a jaký je výkon kotle také nevíme, tazatel psal že na nových prospektech je osazen už jiný novější regulátor. Nevím co používal výrobce před 800.

Autor: Vojtěch Jelínek
Datum: 09.09.2020 13:45 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 122167
reakce na ...
pro pana Wolfa
- dříve byla základní jednotka 250 (asi něco takového: https://www.ekoscroll.cz/data/fotogalerie/files/navod-k-obsluze-a-instalaci-ecomax-250-2012-06-pdf.pdf)
- výkon V7 (pozdeji Alfy) je od 19 kw, což je dost i pro nemalý RD nebo malý s otevřenými okny:-)

Autor: Pavel Wolf
Datum: 09.09.2020 15:44 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
Každopádně tato řada neumí motor, to by znamenalo reg+ovladač motoru za 1200 a motor 2400. Hlavně je nutné ten kotel naučit jet na 75 st.

Autor: Pavel Máša
Datum: 09.09.2020 20:45 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132981
reakce na ...
Dobrý den
Údaje o kotli a jeho nastavení jsem dopsal výše.
Úvodní příspěvek byl myšlen pro dobu zimní - teploty blízko kolem nuly a mínusové. Letos nám topná sezona ještě nezačala.
Kotel je v přízemí domu (ne sklep), tzn. v místnosti je i v zimě teplo, kotel sám o sobě místnost pěkně vyhřeje. Je tam menší větrací otvor, přívod vzduchu zajištěn je.
Kotel natápí na 76 st, 4cestný ventil jsem nastavil tak, aby při této teplotě, cca 76st, bylo na zpátečce cca 60st. Vychází to tak, že pak jde do radiátorů max. 50 st. S ventilem dá se říct nijak za sezonu nehýbu, prostě to tak je celou dobu.
Hystereze - hodnoty nastavení nyní nemám k dispozici.
Pokojový termostat je zapojeny (v obývacím pokoji) - po dosažení požadované teploty v místnosti pozastaví kotel, poté případně opět spíná.
Tzn. někdy dochází k tomu chladnutí okruhu, jak zmiňujete.
Termostatické hlavice instalovány nejsou.
K přetápění místností nedochází, spíše v mrazech naopak, teplo nestačí.
Zatím si stále myslím, že v něčem by regulátor tahu mohl pomoct:) Ale zřejmě i lepší nastavení kotle udělá, vylepší, své.
Děkuji za informace.

Autor: Vojtěch Jelínek
Datum: 09.09.2020 21:34 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 122167
reakce na ...
Měnit řídící jednotku je nesmysl, i když tato má "rezervy". Za daných podmínek bych doporučoval snížit hysterezi kotle na minimum - tj. 1-2 °C (při zvýšení spotřeby max. 3°); pokud je možno radiátory osadit ventily termostatickými ventily, pak je doplnit (klidně čínské za 100/ks) a s tím zcela vyřadit termostat (ne, není to škoda).

Jde o vyloučení vše propadů teplot a stabilizaci systému (tak jak je). Kotel by takto pouze "doťukával" teplotu v rozvodech a v místnostech bude cca stálá teplota.

Pokud by výše uvedené bylo možné zajistit, hrál bych si následně s nastavením výkonu. Pokud nemáte problém s útlumem, nechal bych regulátor klidně až na konec.

Autor: Pavel Máša
Datum: 10.09.2020 16:56 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132981
reakce na ...
Hysterezí je myšleno rozdíl požadované teploty kotle a teploty, kdy kotel opět začíná natápět, že? Tu máme myslím na 2 st. již nyní.
Termostatické ventily - upřímně, do toho se mi nechce pouštět:) Hodně radiátorů (některé staré), ...
Režim kotle v útlumu - s tím myslím problém není. kotel se udržuje v provozu sám dobře.

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 10.09.2020 17:22 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Kotel má objem 85l vody a další energii musíte dát do tělesa kotle. Tak že k ohřátí kotle (vody o 40°C budete potřebovat minimálně 0,5 a při pomalejším rozhořívání až 3/4 hodiny. Počítal jsem s průměrným výkonem v této době 15kW. Přitom vám, pokud nezavíráte duomix, stejně nějaké množství vody do kotle nateče a odteče. K tomu sfouknutí určitě nedocházelo u roztopeného kotle. Tam by vám nejprve vyhořelo palivo a propadla se "krtečina". Přitom by se začaly tvořit škvarky, nebo by vylétával popel a měl by jste krátký a světlý plamen.

Autor: Vojtěch Jelínek
Datum: 11.09.2020 08:09 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 122167
reakce na ...
pro pana Dítě
"K tomu sfouknutí určitě nedocházelo u roztopeného kotle. Tam by vám nejprve vyhořelo palivo a propadla se "krtečina". Přitom by se začaly tvořit škvarky, nebo by vylétával popel a měl by jste krátký a světlý plamen."
Světe div, ale asi by to šlo. Tento kotel má otočnou retortu, takže krtina se tu netvoří. Při velkém množství vzduch by postupně ubývalo palivo, zkracoval plamen až by to mohlo celé a zcela foukáním zchladnout. Pomalu, ale asi jo:-)

Autor: Pavel Máša
Datum: 14.09.2020 15:51 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132981
reakce na ...
Máme kotel s otočnou retortou (pozn.: v tehdejší době myslím bývala i o něco levnější varianta s pevnou retortou). Opravdu se to stalo, že velký výkon ventilátoru sfouknul plamen - detaily si již nepamatuji:)

Autor: Pavel Máša
Datum: 09.09.2020 20:35 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132981
reakce na ...
Saze v kotli jsou normálně bych řekl, interval čištění kotle v topné sezoně je 1x za 14 dní. Klapka do komína je zavřená.
To základní nastavení kotle jsem postupem času "vyladil" až takhle:
teplota natápění kotle: 76 st.
TÚV teplota: 53 st.
teplota spínání oběhového čerpadla i TÚV: 65 st.
čas podávání uhlí: 26 s
prodleva podávání uhlí: 45 s
výkon ventilátoru: 32 %
Kotel Ekoscroll V7, 18 kW, řídící jednotka Ecomax 250
návod jednotky:
https://www.ekoscroll.cz/data/fotogalerie/files/navod-k-obsluze-a-instalaci-ecomax-250-2012-06-pdf.pdf

Komín účinná výška cca 10 m, průměr 160mm, nerez.
Uhlí tzv. ořech 2 Ledvice, tedy bílinské, jestli se nepletu.

Autor: Vojtěch Jelínek
Datum: 09.09.2020 21:23 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 122167
reakce na ...
Pokud jste se spalování spokojen - což nejste - zkrátil bych čas podávání i prostoje na polovinu. Ve Vašem případě (nedopaly) bych zkrátil čas podávání.

Autor: Pavel Wolf
Datum: 09.09.2020 22:38 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
Je provoz u Ekoscrollu se zavřenou komínovou klapkou normál, někde jsem četl že se může přivřít když při otevřených horních dvířkách nejdou spaliny do kotelny. Mám Kovarson tam klapka není žádná. V návodu je napsáno:
Výkon ventilátoru nastavte na cca 45%, mechanickou klapku ventilátoru nechte pootevřenou o 1 cm. U ventilátoru WPA 07 se klapka nenastavuje, nejsem z to moc moudrý.

Psal jsem jen o doplnění jednotky v případě použití motoru.
Podle návodu je výkon nastaven něco pod 75%
Doporučený výkon větráku 45-60%.
V kotly by neměli být saze jen jemný popílek. Čerpal jsem z tohoto návodu. https://www.idubina.cz/base/files/shop-attachments/903147/6955-Manual_k_V7-_V7_PLUS-_V7_EKONOMIC_a_V8_PLUS.pdf

Nevím jak daleko je umístěný ten 4cv od kotle, ale mělo by tam být čerpalo pro kotlový a radiátorový okruh zt.2 +1 pro bojler.
Při použití pro reg. jen PT nedoporučuje se větší pokles teploty kotle jak 5 st. potom se špatně hořící kotel nemůže sebrat a dosáhnout potřebnou teplotu, hlavně když je systému hodně vody. To už psal pan Jelínek.

Autor: Pavel Máša
Datum: 10.09.2020 16:50 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132981
reakce na ...
Mechanickou klapku ventilátoru máme zhruba na ten 1cm.
V návodu, který jste uvedl v linku - koukám na to zběžně - vypadá to, že je to nějaká novější verze návodu, ta čísla nastavení časů pro určitý vákon mi moc povědomá nepřijdou, tehdy jsme myslím dostali ke kotli trochu jiná. Musel bych si to ověřit.

Čtyřcestný ventil není daleko od kotle, v jeho blízkosti, cca 1 m trubky. Čerpadla máme dvě - jedno pro radiátory, druhé pro bojler.
Pokles teploty vody, kdy kotel opět začne topit myslíte? Ten máme nastavený myslím na 2 st. pouze.

Autor: Vojtěch Jelínek
Datum: 11.09.2020 08:04 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 122167
reakce na ...
Na mezeře klapky - i když se to nemusí zdát - záleží velmi. Zkusil jsem sundat ventilátor a měnit polohu klapky i otáčky a vnímám to tak, že tato nastavení - mechaniská klapka + otáčky spolku přímo souvisí a množství vzduchu významně ovlivňují.

Čísla v návodu byla vždy uvedena tak, aby podávání + prostoj = 60 vteřin. To byl nějaký kompromis mezi kvalitou hoření a životností spínacího prvku. Novější jednotky mají elektronický spínač a cykly se neopotřebovávají (nevím jak Ekomax 250). Nicméně dlouhé časy podávání způsobují ochlazování "jádra" hoření a proto např. Kovarson má čas podávání krátky (5 s) a výkon mění pouze změnou prostoje podavače. Nicméně jej opsat nelze, protože má jinou výkonnost (kg/h) podavače.

Rozdíly návodů byly v otáčkách ventilátoru - starý návod uváděl přes 40 %, nový do 40 %. U mne je - prodle nastavení klapky - správně cca od 28 - 35 %.

Hystereze 2 stupně není špatně.

Váš problém je kombinace zapojení kotle a použití termostatu. Máte jen jedno čerpadlo pro topení a to ještě vypínáte termostatem. Ten kotel je chudák a prostě po zapnutí čerpadla musí dotápět hodně tepla. A ani nevěřím, že po jeho sepnutí máte na zpátčce 60 °C.

Autor: Pavel Máša
Datum: 14.09.2020 16:19 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132981
reakce na ...
Dříve jsem si hrál s nastavením výkonu ventilátoru a mezerou na ventilátoru hodně - ustálilo se to na uvedených hodnotách (32%, mezera cca 1cm) a od té doby s tím nehýbu. S klapkou do komínu a měněním zavřená/otevřená jsem nastavení měnit nezkoušel.

Celou instalaci (kotel, termostat) prováděla jedna odborná firma.
Teplota na zpátečce 60st - ta je zhruba po dosažení max. tepoty v kotli - to je 76st. Je tedy možné, že po sepnutí čerpadla není na zpátečce 60st, ale méně.

Autor: Pavel Wolf
Datum: 14.09.2020 16:32 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
Můžete poslat tel. na zavolám bude to rychlejší.

Autor: Pavel Máša
Datum: 10.09.2020 16:45 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132981
reakce na ...
Časy upravit zkusit mohu, v topné sezoně.
Nespokojenost je především s rychlostí natápění vody v kotli - pomalé. Druhořadý je až popel (nedopalky). Souvisí to spolu úzce, ale předně vidím problém v pomalém natápění.

Co se týká struktury popela - vím (viděl jsem na vlastní oči v prodejně výrobce kotle), že z tohoto kotle opravdu může být zcela jemný popel, žádné celistvé kusy. Jako výrobce si kotel dokáží "vyladit" určitě na jedničku:) Navíc v jejich kotelně mají právě i regulátor tahu.

Autor: Vojtěch Jelínek
Datum: 11.09.2020 07:48 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 122167
reakce na ...
POkud zkrátíte čas podávání, sníží se přísun "studeného" uhlí a nedopaly se zmenší, ale zároveň snížíte výkon kotle a doba natápění se tak prodlouží. Nicméně kotel nemá natápět rychle - útlum nemá časově dominovat. Jinak řečeno dobu natápění zkrátíte zvýšením výkonu, ale tím prodloužíte dobu, kdy je kotel v útlumu.

Výrobce bude hlavně topit uhlím, které bude jemné a ne takové, jako mi vozí - tj. s kousky většími než 25 mm (ty pak oproti menším nestihnou prohořet).

Regulátor není drahý a funguje dobře. Klapku lze použít spíše jako hrubé přednastavení omezení tahu komínu. Klapda navíc reguluje i změny v tahu - tah komínu se mění podle teploty spalin.

Autor: Pavel Wolf
Datum: 11.09.2020 09:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
Ty hodnoty větráku do a nad 40% můžou být dány typem větráku, možná že máte jiný než tazatel. A k té klapce do komína asi bude hodně měnit hodnoty pro nastaveni větráku. Frekvence podáváni se nechá klidně zvýšit, stačí dodržet jen poměr. Nevím co na to řeknou střeva té 250.

Autor: Pavel Máša
Datum: 14.09.2020 16:13 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132981
reakce na ...
Ventilátor u tohoto kotle mám s označením: WPA 06

Autor: Pavel Máša
Datum: 14.09.2020 16:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132981
reakce na ...
Útlum nemá časově dominovat - rozumím. Myslíte ten útlum, kdy kotel se jen udržuje ,aby nevyhasnul a voda z kotle není odčerpávána (čerpadlo zastavené).
Tím pomalým natápěním mám přesněji na mysli to, že trvá poměrně dlouho, než kotel natopí vodu jen o ty dva stupně (a pak vypne podávání uhlí a ventilátor). Teplota v kotli "leze" po desetinkách pomalu nahoru.

Ano, kvalita uhlí bude dělat také dost - je obvyklé, že ořech 2 obsahuje i větší kusy uhlí než 25mm.

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 07.09.2020 20:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Pokusím se vám poradit všeobecně, jelikož tento kotel nemám.
Nejprve je potřeba vyčistit prostor přívodu vzduchu do retorty. Pak je potřeba řádně zatmelit retortu, aby neunikal vzduch pod ní. Někdy je dobré profouknout tlakovým vzduchem lopatky ventilátoru.
K nastavení. není dobré prodlužovat prodlevu a zároveň prodlužovat dobu podání. vždy je lepší častější podání po menších dávkách. Při častějším tlačení dojde i k lepšímu provzdušnění. Pak je potřeba doregulovat výkon ventilátoru. Vzduchu tam je potřeba tolik, aby kotel nekouřil a přitom se netvořily větší spečence popela.
S komínem bych nic nedělal. Při dobrém utěsnění kotle jde jediný vzduch do kotle přes ventilátor. Toto bych řešil jedině při problémech s provozem v útlumu a nebo rozdílném spalování při různém venkovním počasí. Je potřeba znát teplotu spalin za kotlem a změřit kominový tah. Teprve při výrazném překročení doporučených hodnot, tento problém řešit regulátorem tahu.

Autor: Pavel Máša
Datum: 08.09.2020 16:39 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132981
reakce na ...
Prostor přívodu vzduchu čistíme. O tmelení retorty jsem doposud nikdy neslyšel. Pak by byl problém ji čistit.
Nastavení časů - mohu při topné sezoně zkusit časy opět zkrátit a pozorovat výsledek. Ventilátor je nastaven tak na 30%, mezera zakrytí ventilátoru bude jen cca 1 cm. Kotel nedělá spékance z uhlí, bývají ale celistvé uhlíky, na povrchu ohořelé, ale uvnitř někdy ty větší kusy stále černé, jakoby neshořelé. Větší rozdíl v hoření při různém počasí myslím nepozoruji, ale značný rozdíl je
v rychlosti natápění vody - větší mráz, větší ztráta domu, kotel nestíhá natápět vodu, protože termostat v místnosti nedosáhl požadované teploty.
Teplotu spalin bohužel neznám, o instalaci teploměru do kouřovodu uvažuji. Komínový tah změří pouze odborník.

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 08.09.2020 17:31 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Zkuste tedy navýšit výkon ventilátoru. To vypadá, že je potřeba zvýšit teplotu v hořáku. Používáte Severočeské a nebo Mostecké uhlí? To mostecké má větší sklon k nevyhořívání a vyžaduje více vzduchu. Má vyšší výhřevnost.

Autor: Pavel Máša
Datum: 09.09.2020 20:50 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132981
reakce na ...
Výkon ventilátoru mohu zkusit zvýšit, v topné sezoně, zatím ještě netopíme:) Z počátku, po instalaci kotle, jsme zkoušeli k retortě dovnitř postavit i takové šamotové desky (po doporučení), které více izolovaly daný prostor a byla tak vyšší teplota při spalování - mělo ten efekt, že popel byl opravdu jemnější, uhlí více shořelo. Desky se postupem nějak rozbily a už tam nyní nejsou.
Uhlí ořech 2 Ledvice (Bílina).

Autor: Vojtěch Jelínek
Datum: 09.09.2020 21:21 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 122167
reakce na ...
S ventilátorem opatrně - může ochladit komoru/hořák příliš.

"Desky se postupem nějak rozbily a už tam nyní nejsou." ... se nějak rozbily je "divné". Nejsou nijak háklivé při rozumném zacházení. Určitě - po nahřátí - omezují tvorbu sazí. Doporučuji dokoupit a doplnit.

zobrazuji 1 - 30 z 35   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat. 
 
Reklama