Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Vybijeni aku - zapojeni

Autor: Martin Hrabovský
Datum: 08.09.2020 11:52
uživatel: 129155

Fotogalerie:

Dobry den, minuly vikend jsem si nechal predelat kotelnu z byvaleho samotizneho systemu na system s cerpadlem a aku nadrzi. Jelikož topná sezóna ještě nezačala nejsem s novým systémem ještě úplně sžitý. Zkouška samozřejmě proběhla včetně teoretické části ale moc moudrý z toho zatím nejsem. Pokusil jsem se překreslit schéma zapojení. Chtěl bych vás tímto poprosit o “kontrolu” Jestli je vše zapojené dobře a jestli systém bude fungovat. Princip topení je mi víceméně jasný, Co mi ale není moc jasné je to, jak bude probíhat vybíjení aku nádrže po Vyhasnutí kotle a tím pádem vypnuti laddomatu. Jak dlouho po Vyhasnutí kotle běží oběhové čerpadlo topného systému, dá se tento parametr někde nastavit?

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Stanislav Vinklárek09.09.2020 06:52
Martin Hrabovský08.09.2020 17:41
Martin Hrabovský08.09.2020 17:37
Jaroslav Dítě08.09.2020 17:23
Pavel Wolf08.09.2020 16:43
Jaroslav Dítě08.09.2020 15:32
Jaroslav Dítě08.09.2020 15:25
Stanislav Vinklárek08.09.2020 15:24
Pavel Wolf08.09.2020 14:48
Josef Musil08.09.2020 14:41
Jaroslav Dítě08.09.2020 13:41

Datum: 08.09.2020 17:41 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
No tak ted v tom mam jeste vetsi gulas nez jsem mel :) poridil jsem celou kotelnu az celkem dobre penize, tak jak ji mam popsanou ve schematu, takze se to jen prepojilo u nas v dome. Topenar rikal, i topenar rikal, ze se na tom nekdo pekne vyradil podle pouzitych soucasti. Nicmene...chapu, ze na to ma kazdy trochu jiny pohled, ale jak tedy nejsnaze vyresit postupne a spravne vybijeni nadrze a pritom zajistit zapnute obehove cerpadlo?

Autor: Stanislav Vinklárek
Datum: 09.09.2020 06:52 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109433
reakce na ...
Dovolím si ještě reagovat:

1 - v podstatě jste nenapsal že máte problém .. zkuste tedy topit ... a potom sledovat co se děje po vyhasnutí kotle

2 - návod k říd. jednotce musíte znát, resp. najít v návodu dané nastavení a toto zkontrolovat nebo případně změnit v říd. jednotce

Autor: Jaroslav Dítě
Datum: 08.09.2020 15:32 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 124505
reakce na ...
Již jsme si zde dost poklábosili. Pokud budete používat ADEX, tak napište buď mě na jaroslav.dite@seznam, nebo panu Trčkovi na Licotherm poradna. To je člověk, který tyto regulátory ovládá perfektně.

Autor: Martin Hrabovský
Datum: 08.09.2020 17:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobry den, dekuji za reakci. Pisu vam email

Autor: Stanislav Vinklárek
Datum: 08.09.2020 15:24 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 109433
reakce na ...
Schema je v podstatě dobré, připomíná mi to schema Dave Rubeše, který ale použil zpětnou klapku na výstupu z kotle a vypínaní kotlového čerpadla příložným termostatem a směšovák do radiátorů ručně nastavitelný.

Takže je vhodné do zapojení doplnit ZK a říd. jednotku nastavit tak aby při vyhasnutí kotle vypla čerpadlo v Ladomatu.

Autor: Pavel Wolf
Datum: 08.09.2020 14:48 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
Můžete napsat přesné označení regulátoru a jestli je zapojený do kotle nebo jen na výstupní čidlo. Zapojené je to asi dobře jen se to nechalo asi pořídit levněji. To ovšem moc topenářům nevadí.

Datum: 08.09.2020 15:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Wolfe, nic ve zlém. Jenže napojení okruhu hned za kotlová okruh a použití Laddomatu není dobré. Rovněž tak, pokud je použitý termostatický ventil s obchvatem pro samotíž. Průtok kotlem pak má nižší odpor, než průtok přes AN a kotel je proplachovaný provozem okruhového čerpadla. Proto se správně připojuje topný okruh co nejblíže akumulační nádrže. Pokud není Laddomat, nebo uvedený obchvat, tak termostatický ventil po vychladnutí kotle tuto cestu uzavře a nic se neděje. To jen pro vysvětlení. Ještě k umístění čidla pro spuštění čerpadla topného okruhu. To je lepší připevnit až na vršek AN. Takto si to několikrát zacykluje, než dokáže kotel pokrýt požadavek čerpadla topného okruhu. Samozřejmě, je zde to kontroverzní řešení se zpětnými klapkami, které má ale další vlastní nedostatky. Například prosávání chladné vody přes klapku Laddomatu, či obchvatu TV a čerpadla.

Autor: Pavel Wolf
Datum: 08.09.2020 16:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126740
reakce na ...
Napsal jsem že by to šlo pořídit levněji tím byl myšlen ten Laddomat a regulace. Lepší službu by udělal 3vtv a čerpadlo. Vše je ale namontováno a tak je zbytečné to rozbírat. Tak jak to tazatel nakreslil nemusí rozměrově odpovídat zkutečnosti. K tomu zacyklováni to potom běhá i motor směšovače?

Datum: 08.09.2020 17:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokud tam je řídící jednotka, tak sice pracuje v určitých časových cyklech ( teď nevím v jak dlouhých, ale určitě ano při vypnutí čerpadla uzavře teplou vodu a pak po opětovném zapnuti čerpadla, po určitých částech začne otvírat ventil až do dosažení požadované teploty. Ta je buď pevně nastavená, nebo se mění podle požadavku pokojového termostatu. pokud je termostat ON - OFF, tak to je mezi dvěma předvolenými teplotami, Pokud to je příslušný termostat od Honeywellu, Tak je nastavovaná teplota řízena podle signálu (požadavku) termostatu.
Pak může být i řízená venkovním čidlem podle nespecifikované ekvitermní křivky. Je potřeba postupně vychytat.

Autor: Josef Musil
Datum: 08.09.2020 14:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100821
reakce na ...
Ne vymýšlet vymyšlené a fungující. Pan Dítě má svatou pravdu. Dobré řešení je jeden okruh kotel- čerpadlo na zpátečce trojcesťák - AKU nádoba. Zde je směšovací termostatický trojcesťák kvůli nízkoteplotní korozi kotle. Vy zde máte Ladomat. Druhý okruh AKU - trojcesťák se servopohonem - čerpadlo - radiátory. Zde je pro míchání topné vody do radiátorů. Ladomat je hodně drahý a ne vždy funguje dobře.

Datum: 08.09.2020 13:41 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Doporučuji nevymýšlet vymyšlené a řídit se doporučením výrobce. I toto vaše schéma má své chyby a mohou nastat problémy při čerpání z aku. nádrže, kvůli nepoměru v hydraulickém odporu. Podívejte se proto na stránky ATMOSu, kde najdete doporučená zapojeni. Ale ani tato zapojení nejsou jediná správná a lze je upravit, samozřejmě při zachování hydraulických pravidel.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama