Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Diskuse ke článku: Termín pro povinné revize kotlů na tuhá paliva se přiblížil, kde najít topenáře?

Autor článku: Ing. Vladimír Stupavský, redakce
Plné znění článku: Termín pro povinné revize kotlů na tuhá paliva se přiblížil, kde najít topenáře?
Anotace článku: S koncem roku se přiblížil termín pro povinné revize kotlů na pevná paliva. Vyplývá to ze zákona o ochraně ovzduší, podle kterého každý majitel resp. provozovatel kotle na pevná paliva je povinen si do konce roku 2016 nechat zkontrolovat technický stav kotle a mít o tom doklad. Sankcí za neplnění je pokuta. Kontroly a revize kotlů smí provádět pouze odborně způsobilá osoba proškolená výrobcem daného kotle.

přidat ke článku nový příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Re (3): Revize krbuPavel Drabek30.11.2016 21:20
Povinnost revizeMichaela Faf25.11.2016 08:56
Re (2): Revize krbuLada Hanzalová16.11.2016 21:18
Re: Technik pro kontrolu HAAS+SOHNVladimír Stupavský14.11.2016 15:24
Technik pro kontrolu HAAS+SOHNMilan Zmátlo14.11.2016 15:19
Re: Revize krbuVladimír Stupavský31.10.2016 09:37
Revize krbuHana Rezková29.10.2016 18:35
Co se při revizi kotlů kontrolujeVladimír Křen19.10.2016 20:21
Vládní nařízení.František Černohorský19.10.2016 17:27
Re (3): Je nutná revize záložního kotle na dřevo při provozu TČ?Vladimír Stupavský19.10.2016 14:02
Re (2): Je nutná revize záložního kotle na dřevo při provozu TČ?Jan Leksa19.10.2016 13:57
Re: Je nutná revize záložního kotle na dřevo při provozu TČ?Vladimír Stupavský19.10.2016 13:46
Je nutná revize záložního kotle na dřevo při provozu TČ?Flodur Kefud19.10.2016 12:43
Re (2): Kotel domácí výrobyVladimír Stupavský18.10.2016 15:51
Re: Kotel domácí výrobyJosef Zapletal18.10.2016 15:28
Re (3): Revize - ExtraflameVladimír Stupavský18.10.2016 09:57
Re: Kotel domácí výrobyVladimír Stupavský18.10.2016 09:20
Re (2): Revize - ExtraflamePetr Miškovský18.10.2016 09:07
Re (3): PožadavkyVladimír Stupavský18.10.2016 09:06
Kotel domácí výrobyErik Kubelka18.10.2016 08:01
Re (2): PožadavkyJan Leksa17.10.2016 18:35
Re: PožadavkyVladimír Stupavský17.10.2016 16:45
Re: Revize - ExtraflameVladimír Stupavský17.10.2016 16:42
Revize - ExtraflamePetr Miškovský17.10.2016 16:02
PožadavkyVladimír Křen17.10.2016 15:10

Autor: Michaela Faf
Datum: 25.11.2016 08:56 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 123920
reakce na ...
Dobrý den, rozumím správně tomu, že pokud kotel nepouzivam, nemusím revizi dělat? Nepoužívám ho cca 6 let

Předmět: Technik pro kontrolu HAAS+SOHN
Autor: Milan Zmátlo
Datum: 14.11.2016 15:19 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 123817
reakce na ...
Mám krbová kamna s výměníkem od firmy HAAS+SOHN Rukov a potřebuji sehnat odborně způsobilou osobu pro provedení kontroly dle zákona.

Obrátil jsem se proto na výrobce. Při dnešní mailové a telefonické konzultaci s jejími zaměstnanci jsem byl informován, že na Vysočině (kde žiji) žádnou odborně způsobilou osobu dosud neškolili, v Jihomoravském kraji mají dvě, v Jihočeském tuším tři. Dále jsem se dozvěděl, že oni nemohou nikoho k účasti na školení nutit (čemuž rozumím).

Nemůžu se přesto ubránit dojmu, že v zájmu výrobce je, aby zákonem nařízená kontrola byla pro jeho zákazníky dostupná... Jedná se podle mě o formu konkurenční výhody.

Nemáte s tím někdo zkušenosti? Je možné pozvat ke kontrole osobu vyškolenou jiným výrobcem pro obdobný typ zařízení? Máte někdo informace o tom, jak budou v praxi obecní úřady v takových případech postupovat?

Předmět: Re: Technik pro kontrolu HAAS+SOHN
Autor: Vladimír Stupavský
Datum: 14.11.2016 15:24 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 123557
reakce na ...
V takovém případě se obraťte na kteroukoliv jinou osobu, která může provádět kontroly jiné značky ale obdobné konstrukce.

S pozdravem,

V. Stupavský

Předmět: Revize krbu
Autor: Hana Rezková
Datum: 29.10.2016 18:35 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 123190
reakce na ...
Dobrý den,stále se zde hovoří o revizi kotlů. Mám krb s teplovodní vložkou Lechma(Aquador)19kW.Krb je provozován asi 13 let,nemám bohužel k němu žádnou dokumentaci, proto se nemohu obrátit na zhotovitele. (Měl ex manžel).Nemohu sehnat revizního technika.Oslovení lidé krby nedělají. Hledám někoho z okresu Č.Budějovice, či jižní Čechy.Děkuji HR

Předmět: Re: Revize krbu
Datum: 31.10.2016 09:37 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den,

zkuste Montop Tábor nebo Centrum vytápění také Tábor.

V. Stupavský

Předmět: Re (2): Revize krbu
Autor: Lada Hanzalová
Datum: 16.11.2016 21:18 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 123839
reakce na ...
Dobrý den, máme také krb Aquador (19 kw). chci se zeptat, kde najdu revizního technika na Znojemsku? L. Hanzalová

Předmět: Re (3): Revize krbu
Autor: Pavel Drabek
Datum: 30.11.2016 21:20 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 123966
reakce na ...
Dobrý den, přímo ve Znojmě by měl být pro Aquador pan Pavel Buršík - kontakty najdete na http://revizekotluhned.cz/aquador-banador/ i v PDF u výrobce http://www.banador.cz/files/ke-stazeni/obecne-informace/ozo-dle-kraju-2016.pdf

Předmět: Co se při revizi kotlů kontroluje
Autor: Vladimír Křen
Datum: 19.10.2016 20:21 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100035
reakce na ...
Dovolil jsem si jednotlivé body očíslovat:
1) Připojení kotle k topnému systému je pravděpodobně bez problémů. Problémy vznikají vzrůstajícím požadavkem na snižování topného výkonu. Mohu mít kotel povolené kategorie ale při provozu mimo jeho regulační oblast (hlavně pod minimálním výkonem) bude kotel spalovat se všemi negativními jevy. Kontrola na místě se musí ohlásit protože nejsem povinen být doma trvale. Když se kontrola ohlásí budu topit větším výkonem a komise nic nezjistí protože mám kotel OK
2) Zde vidím jediné místo kde kontrola může něco zjistit. Je mnoho domů které nemají neuzavíratelný přívod spalovacího vzduchu do kotelny. V mnoha domech jsou v rámci zateplení instalována nová okna která jsou opravdu těsná.
3) Když je instalován kotel s příslušnými emisními parametry je to zapsáno v jeho průvodní technické dokumentaci. Stačí předložit dokumentaci.
4) Palivo: pokud spaluji nějaké odpady a ohlásí se kontrola mám dost času na vymetení kotle, komína a vše uklidím. Nikdo nic nezjistí.
5,6) V našich zemích snad každý umí číst a přečte si jak má s kotlem zacházet.
Tak že mi vychází otázka jak dlouho před revizí se musí kontrolní orgán ohlásit. Jak má být minimálně vybaven ten kdo revizi má provádět.

Předmět: Vládní nařízení.
Autor: František Černohorský
Datum: 19.10.2016 17:27 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 111612
reakce na ...
Podle Havla jsme za 2O let měli být příjmově na úrovni Rakouska,takže každý by si sám bez stupidních vládních nařízení zakoupil dokonalý kotel a mohl by spalovat kvalitní ekologické paliva.Žádné uhlí to rozhodně není.Sám jsem podlehl vládní manipulaci instaloval jsem koncem devadesátých let elektrokotel,který nevyužívám,neboť je to pro mne jako důchodce nemožné vzhledem k ceně elektřiny,pořídil jsem si kotel na pelety bez dotací před 5ti lety a nyní mám platit za revise kotle a komínu(z nerezu)když spaluji ekologické palivo?Můžem si za to sami,ještě si tyto producenty nařízení volíme.

Předmět: Je nutná revize záložního kotle na dřevo při provozu TČ?
Autor: Flodur Kefud
Datum: 19.10.2016 12:43 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 109523
reakce na ...
Již 6-tý rok provozujem TČ. Pro případ poruchy TČ jsme nechali jako zálohu kotel na dřevo Dakon 32D. Teď řešíme dilema zda je nutné požádat o revizi do konce roku 2016? Díky za info.

kefud.

Předmět: Re: Je nutná revize záložního kotle na dřevo při provozu TČ?
Datum: 19.10.2016 13:46 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den,

pojem záložní kotel tato legislativní povinnost nezná. Pokud váš kotel provozujete, musíte být připraven na prokázání platné revize kotle. V případě, že vás k tomu obecní úřad vyzve ...

S pozdravem,

Vladimír Stupavský

Předmět: Re (2): Je nutná revize záložního kotle na dřevo při provozu TČ?
Autor: Jan Leksa
Datum: 19.10.2016 13:57 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 101713
reakce na ...
Pane Stupavský, když už se zde cituje z předpisu, nebylo by dobré používat termín kontrola kotle, revize je zcela jiný úkon... a zákon 201/2012 Sb. revizi kotle nenařizuje.

Předmět: Re (3): Je nutná revize záložního kotle na dřevo při provozu TČ?
Datum: 19.10.2016 14:02 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Ale ano, samozřejmě, píšu to pro normální lidi a odpovídal jsem už na cca stovku dotazů i jinde - lidé to neustále zaměňují. V kontextu tohoto článku si snad rozumíme...

V. Stupavský

Předmět: Kotel domácí výroby
Autor: Erik Kubelka
Datum: 18.10.2016 08:01 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 103834
reakce na ...
Dobrý den,
i když to zní možná podivně, ale na chalupě máme takový malý kotel domácí výroby - pořizovací náklady = cena železa + elektrody a trocha času... asi vás zajímá cena...minimální a slouží již osmým rokem! A takových je nás na Jesenicku spousta...
Pokud jsem tedy výrobcem, mohu si dát certifikát sám? Nebo musím přivolat kominíka?
Děkuj za info
EK

Předmět: Re: Kotel domácí výroby
Datum: 18.10.2016 09:20 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den,

na tento stav je také pamatováno. Certifikát si sám vydávat nelze. Kominík vám také nepomůže, pokud není oprávněn výrobcem k revizím (toto jsem zde vysvětloval v jiné odpovědi).

Pro Vás platí, že v případě kotle, jehož výrobce již zanikl nebo není dohledatelný, může kontrolu provést jiný revizák s platným osvědčením pro kontroly kotlů od výrobce, který nabízí/nabízel kotle podobné konstrukce.

Cituji ze sdělení MŽP: "V případě spalovacích stacionárních zdrojů, jejichž výrobce již zanikl nebo není zjistitelný, může kontrolu technického stavu, provozu a instalace provádět odborně způsobilá osoba proškolená jiným výrobcem stejného typu spalovacího zdroje (stejný způsob spalování, stejná nebo obdobná konstrukce spalovacího stacionárního zdroje)."

Je to hodně obecné, prostě si najděte skoro jakéhokoliv revizáka s osvědčením z vašeho okolí a aby mohl kontrolovat podobnou konstrukci kotle (automat, prohořívák, odhořívák, dřevozplynovací ,...).

S pozdravem,

V. Stupavský

Předmět: Re: Kotel domácí výroby
Autor: Josef Zapletal
Datum: 18.10.2016 15:28 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 105248
reakce na ...
Pokud vím , pak revize se týká jen kotlů do 10kW výkonu, jak víte ,že Váš kotel má výkon větší než 10kW ?

Předmět: Re (2): Kotel domácí výroby
Datum: 18.10.2016 15:51 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den,

údaje o parametrech kotle naleznete na štítku kotle nebo alespoň v technickém listu či podobné dokumentaci od kotle. Zajímavé to bude zjišťovat u podomácku dělaných kotlů ... Zde však 99,9 % z nich spadne do kategorie nad 10 kW příkonu.

Zákon o ochraně ovzduší udává povinnost kontrolovat kotle o jmenovitých příkonech 10 až 300 kW. Na druhou stranu Sdělení odboru ochrany ovzduší MŽP, které vydalo metodiku ke kontrolám, mluví o kontrolách všech kotlů do jmenovitého 300 kW (tedy 0 - 300 kW). Zde je patrný nesoulad. Nicméně zákon je nadřazený.

V. Stupavský

Předmět: Revize - Extraflame
Autor: Petr Miškovský
Datum: 17.10.2016 16:02 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 123577
reakce na ...
Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat, zda je možné, že žádná firma v ČR nebude mít oprávnění k revizi kotle od výrobce? Mám kotel na pelety Extraflame LP14 a dosud žádný topenář ani firma mi nebyla schopna předložit oprávnění ke kontrole, provozování a údržbě od výrobce. Jak se to bude právně řešit, pokud toto nikdo nebude schopen zajistit?
Děkuji za odpověď.

Předmět: Re: Revize - Extraflame
Datum: 17.10.2016 16:42 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den,

bude ho mít ta firma, která vám kotel montovala. Značku Extraflame znám, dělá to např. firma top-el, pan Čihák.

S pozdravem,

Vladimír Stupavský

Předmět: Re (2): Revize - Extraflame
Autor: Petr Miškovský
Datum: 18.10.2016 09:07 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 123577
reakce na ...
Dobrý den,
firma, který nám kotel před lety montovala ho nemá a prý společnost Extraflame dosud nedělala žádné školení. Nevím co je z toho pravdy, jen je smutné, že firma Top-el. jak říkáte není v žádném seznamu (seznam hosp. komory, kvalifikovaní topenáři ani seznamy revizních techniků pro danou značku) a na zákazníka to pak vyvolává dojem nesolidnosti, když Vám odpoví, že oprávnění ke kontrolám mají, ale z nějakého důvodu Vám ho prostě neukáží.

Předmět: Re (3): Revize - Extraflame
Datum: 18.10.2016 09:57 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den, zápis do žádných seznamů není povinnost. Doporučuji kontaktovat přímo TOP-EL.

Předmět: Požadavky
Autor: Vladimír Křen
Datum: 17.10.2016 15:10 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 100035
reakce na ...
Je zde mnoho protichůdných požadavků. Když má někdo něco kontrolovat na místě musí na to být vybaven.

Předmět: Re: Požadavky
Datum: 17.10.2016 16:45 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Ano, to je samozřejmé. A proto také nedostane oprávnění k revizi kotlů každý. Např. odpovědně to dělá Atmos, osvědčení pro kontroly kotlů vydává pouze topenářům, kteří mají nějakou účast na jejich produktových školeních a mají min. základní vybavení, tedy např. analyzátor spalin.

S pozdravem,

Vladimír Stupavský

Předmět: Re (2): Požadavky
Autor: Jan Leksa
Datum: 17.10.2016 18:35 odpovědět upozornit redakci

uživatel: 101713
reakce na ...
Pane Stupavský, oprávněnými osobami nejsou jen topenáři, ale i řada kominíků. Většina z nich prováděla kontrolu a měření na základě autorizace vydané MŽP již podle předchozího zákona o ovzduší 86/2002 Sb.

Předmět: Re (3): Požadavky
Datum: 18.10.2016 09:06 odpovědět upozornit redakci

reakce na ...
Dobrý den, oprávněná osoba není navázána na povolání. Může to být samozřejmě i kominík, většinou to však bývají topenáři. Důležité je to, co říká MŽP, cituji:

"Kontrolu technického stavu a provozu spalovacího stacionárního zdroje, provádí odborně způsobilá osoba proškolená výrobcem tohoto zdroje, která má od něj udělené oprávnění k jeho instalaci, provozu a údržbě."

Musí to být tedy ten, kdo absolvoval u výrobce kotle školení a dostal osvědčení pro revize kotlů. Kominické (i jiné) profesi navzdory.

S pozdravem,

Vladimír Stupavský

přidat ke článku nový příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama