Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Jištění domu v moderní době

Autor: Filip Novák
Datum: 09.09.2020 09:06
uživatel: 117944

Dobrý den,
plánuji stavbu, pracujeme na projektu a řešíme, jaké zvolit jištění domu. Domácnost plně elektrifikovaná, TČ s topným výkon 5 kW. V názvu vlákna jsem uvedl "moderní" domácnost. Je docela pravděpodobné, že moje další auto může být plugin hybrid nebo dokonce elektromobil. Vlády v tomhle znepříjemňují život spalovacím motorům poměrně dost. Wallbox pro dvě auta = 2 x 11 kW a to je docela záhul, protože v zimě pojede TČ a auta se nabíjejí večer. Navíc 2 x 11 kW je pro případné 2 elektromobily slabý základ. Předpokládám, že jištění 3x32 A bude pro takové řešení málo. Normálně bych to nehrotil, dal 3 x 25 A a pokud bude elektromobil nebo plugin hybrid, tak to holt navýšíme. Jenže stavíme ve staré obci a za námi je v územním plánu nachystaných 5 parcel a bojím se, že by mi pak jistič na 3x32 a nebo i víc (je to stále docela málo) v budoucnu nepovolili třeba kvůli kapacitě přenosové sítě. S omezením jsem se osobně setkal v centru města, kde máme malou výrobu náročnou spotřebu elektřiny a potřebovali jsem 3x40 A a povolili nám max 3x32 A. Víc ani ťuk. Řešili jste někdo tento problém?

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Filip Novák10.09.2020 10:06
Josef Vavra09.09.2020 10:13

Datum: 09.09.2020 10:13 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 132885
reakce na ...
Sleduji provoz 14 moderních domácností. Průměrný příkon vychází 200W, maximum 400W se špatnými spotřebiči.
Jistič 1 x 25 A je 5,75 kW a vytížení je tedy 3 až 7%
10 sdružených domácností mi na jeden společný jistič bere 2,3 kW (tedy průměr 230 W na domácnost) a rezervovaný jistič 3 x 25 A tak zatěžuji na 13%.
S tímto dále počítají distribuční sítě v podobě tzv. soudobosti spotřeby. Platby za jistič / za rezervovaný výkon / jsou vysokou položkou, proto tudy cesta moc nevede.
Podstatně výhodnější je regulace spotřeby. Tedy mám k dispozici 17 kW.
0,4 kW mi bere domácnost a nějaké 3 kW tepelné čerpadlo. I v největších mrazech mi tedy zbývá 13 kW na nabíjení auta.
Dvě auta s bateriemi 30 kWh máte tedy plně nabité za 4,6 hodiny(řízeno nadproudovým omezením).
Je jasné, že jistič 3 x 25A bohatě stačí. Jen distribuce bude mít problém. Když to tak udělají všichni, přestane platit soudobost a v noci pojedou uhelné elektrárny na plné pecky, všude budou muset dát 10x slnější transformátory a uhlíková stopa bude dvojnásobná proti spalovacím motorům...

Autor: Filip Novák
Datum: 10.09.2020 10:06 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 117944
reakce na ...
Mnohokrát děkuji za objasnění problematiky.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Reklama